Biztos vagyok benne, hogy szinte nincs olyan olvasónk, akinek a szubjektív válogatásból minden meglenne, és abban is biztos vagyok, hogy hasznos tippeket fogunk adni. Igyekszünk a használati előnyökre rávilágítani.
Törőszita |
Szinte hihetetlen, hogy hosszú évek folyamatos keszegezése, és etetőanyag használata mellett is csak az utóbbi években használom a törőszitát. Ezen ugye a már megnedvesített etetőanyagot kell átpasszírozni akár többször is a használat előtt. Ezzel elérhetjük, hogy az etetőanyagunk szemcsézete teljesen egyenletes lesz, nem maradnak benne összeragadt, nagyobb gócok, és a szerkezete is megfelelően homogénné válik. Az áttörés után az etetőanyagunk sokkal könnyebben kezelhetővé válik, s a vízbe juttatva a gombócok szétesése is közel azonos idő múlva történik meg. Ez alapvetően fontos a helyes stratégia kialakításához, az etetés ütemezésének optimális beállításához. Ma már az összes profi, és minden igényes etetőanyag-használó kötelező kelléke.
Nagy vödör, vagy dézsa |
Még ma is rengeteg horgászt látni a vízparton mindenféle egyenes falú diszperzites vödrökkel, kiürült, és többé-kevésbé megtakarított festékes műanyagokkal. Ezek is alkalmasak bizonyos dolgok tárolására, de a kifejezetten etetőanyagok keverésére alkalmas kifelé döntött oldalú nagy vödrök és dézsák verhetetlenek. A legfontosabb, hogy ezek kialakítása, méretezése többnyire uniformizált, azaz illeszkednek hozzá egyéb hasznos kiegészítők is, mint pl. a törőszita, vagy a belső tálca, amitől kétszintessé válik a tárolóedényünk. Abszolút fontos, hogy a megfelelő forma miatt a benne elhelyezett etetőanyag teljes egésze jól átforgatható. Az anyaga UV védett, azaz nem fogja a nap egy szezon alatt kikezdeni, a súlypontjuk jó, és megfelelő fedéllel is rendelkeznek. Tényleg jó tudni, hogy más gyártók belső tálcája is illeszkedik a nagy vödörbe (a belső pereme alátámasztja), így ha alul az etetőanyag lapul, feljebb elhelyezhetjük és szállíthatjuk a csalikat, horogszabadítót, fogót, vagy bármi egyebet, amire a horgászat során frekventáltan szükségünk lehet. Bár nyilván nem ajánlják, de a nagy Carp Expert vödör lefedve 80-90 kg-ig simán elbírja egy ember súlyát, tehát simán rá is lehet ülni.
Összehajtható csalihal-tartó |
Amikor megláttam a Gold Star márkájú, „lapra szerelhető” csalihal-tartót azonnal vettem belőle magamnak. Ez az ügyes kis táska két belső fém merevítő keretének köszönhetően, pillanatok alatt készre alakítható. Belső gumírozásának köszönhetően belülről vízálló, fel lehet és kell tölteni vízzel. Teteje teljes egészében zipzárral nyitható, plusz egy kis kör alakú, szintén zipzáras nyílást is kapott a közepén, mely épp alkalmas arra, hogy egy kéz benyúljon, és kivegyen belőle egy halacskát. Ráadásul egyenetlen talajon, pl. egy dunai kövezésen sokkal jobban megáll, mint bármilyen szilárd aljú csalihal-tartó. Mivel 2-3 centis vastagságúra szerelhető össze, nálam mindig van egy a kocsi hátuljában. Könnyű, semmi helyet nem foglal, de bármikor kellhet!
Lip Grip, vagy halkiemelő |
Az utóbbi néhány évben terjedt el a használata, elsősorban a pergetőhorgászok körében. Az okos kis szerkezet, képes a ragadozók álkapcsát úgy megragadni, hogy a halat biztosan megtartsa, de sérülést ne okozzon nekik. Praktikus, mert kis szíjjal a csuklóra fűzhető a biztonsági pántja, használaton kívül (halra várva) pedig az övünkön is lóghat, ha esetleg gyalogosan cserkelünk. Többféle nyéllel és fej-kialakítással kerül forgalomba. Jó néhány változat már a hal súlyát is méri.
Bottartó ágasok és fejek |
Bizony, nagyon banális, de mégis ide kívánkozik. Bárhová is megyünk, a saját ágasok és bottámasztó fejek nagyon jó szolgálatot tesznek. És, ha már külön bejáratút szeretnénk magunknak, akkor adjuk meg a módját! A képen is látható, jobbára feederekhez használatos fejek aszimetrikusak. Egyik irányba támasztják a botot, itt meredek az emelkedés a másik oldalon viszont sokkal laposabb, hogy a bevágáskor könnyedén szabaduljon a bot. A fej dönthető előre és hátra, de egy kis csavar lazításával oldalirányban is beállítható a kívánt szög. Ragyogóan a környezethez, a horgászmódszerhez és a felszerelésünkhöz lehet állítani. Fogtak már nagy halat a helyszínen vágott faágasról is, de ez mégiscsak stílust, kényelmet és egyfajta állandóságot nyújt a horgászoknak.
Horogtartók |
Talán az első, amit megtanultam a saját káromon, hogy kell egy (vagy inkább több) rendszerező a horgoknak. Így egymáshoz közel, jól láthatóan tudunk hasonló horgokat tárolni. Praktikus ezekből az olcsó tartókból minden horgászmódszerhez egy-egy darabot rendszeresíteni, hogy a kívánt mérettartomány egy helyen legyen. Ha süllőzni megyünk, nem feltétlenül kell a sneciző, 18-as horgoknak is nálunk lenni, vagy akár a kisebb, de öblösebb feederhorgoknak. Ha viszont az illusztrációban is szereplő, kis helyen is elférő „teknős” típusú horogtartókat használjuk, szinte mindegyik nagy horogcsoportot könnyedén magunkkal vihetjük a nagy horgásztáskában, nem foglalnak sok helyet, és soha egyik sem fog hiányozni.
Szereléktartó létrák |
A legtöbben előre elkészített, pontosan méterre leszabott úszós szerelékeket tárolunk a műanyag létrákon. Ezeket spiccbotokra, rakósok top-setjére rögzíthetjük. Amennyiben többféle hosszúságú bottal is „dolgozunk” és vagyunk annyira előrelátóak, hogy a körülményekhez is jó pár féle úszóváltozatot felszerelünk, akkor bizony nem kevés létra gyűlik össze egy idő után. Csak úgy leszünk képesek átlátni a káoszon, ha legalább a zsinór hosszát és a főzsinór átmérőjét felírjuk a létra oldalára. Erre kiválóan alkalmasak az alkoholos filcek. Akár az úszók méretét és teherbírását is feltüntethetjük. De a létrák más végszerelékek tárolására is kiválóan alkalmasak. Több balinólmos-műlegyes készséget is betárolhatunk, amit a végén egy füllel rögzíthetünk a pergetőzsinórunk végére. De ugyanígy etetőkosaras szetteket is előre legyárthatunk magunknak. Ma már kaphatók igen nagy (a képen látható) létrák is, amiken az utóbbi végszerelékek is gond nélkül elférnek. Ezeknél egyszerűbb szerkezet alig van, mégis nagyon hasznosak!
Kisméretű (legyes) merítőszák |
Ez az apróság igazán mindig velünk lehet. Rengeteg embert látni hatalmas szákokkal szaladgálni. Igen jól jöhet, ha kapitális halat fárasztunk, de az esetek igen jelentős részében nem erre készülünk. A gond akkor jelentkezik, amikor a hal már szinte a lábunknál van, de a csúszós testét nem tudjuk megragadni, röptetni már nagy, de békés halat nem lip grippelünk. Ilyenkor tesz jó szolgálatot egy kisméretű, gyors, biztos merítő. Nem gabalyodik bele a hal, nem nehéz, könnyen kezelhető. Az enyémben volt már 4 feletti csuka, és 6-os tiszai nyurga is. Ha nem szeretnénk külön szákfejet és száknyelet szállítgatni, ez a jó megoldás. Nem csak legyeseknek!
Hűtőtáska |
Itt a nyár, mikor, ha nem most kell beszerezni egy kisméretű, de hatékony hűtőtáskát. Ide nem a tescós hűtőszatyor kell, ami talán arra jó, hogy hazaérjen az ember a fagyival, de egy egész napos horgászaton már csak nyűg. Az Energofish által forgalmazott JAF hűtőtáskák kifejezetten a horgászok kívánalmai szerint készültek. Elfér bennünk a melegre nagyon érzékeny szúnyoglárva, csonti és a giliszta. Hosszabb távon egy hűtőakku sokat lendíthet a helyzeten, de uram bocsá’, néhány dobozos sör is simán eltűnik bennük. Az meg melegen élvezhetetlen! Hálás darabok, a szomszédról szakad a víz, mi meg szürcsöljük a hűs nedűt, és jó kondiban tartjuk az élő csalit. A keményebbek akár egy táskában is.
Haltartó táska |
Vigyázat, nem a haltartóról van szó, hanem arról, amibe azt beletesszük! Az Energofish kétféle méretben is kínál, kisebb és nagyobb haltartókhoz hordtáskát. Ennek nem az a legfontosabb tulajdonsága, hogy könnyen a horgászat helyszínére szállítható a haltartónk. Ennél sokkal fontosabb visszaút. Ekkor - ha volt egy kis szerencsénk -, a haltartónk nedves, halszagú, ami a meleg kocsiban csak fokozódik. Higgyék el, ha ilyenkor be tudjuk helyezni egy zipzárral tökéletesen záródó tartóba, mely nem engedi ki a szagokat, könnyebben megőrizhető a családi béke, s az asszony is könnyebben rávehető lesz a következő horgásztúrára. Az autó nem lesz büdös, mindenki boldog. Csak el ne felejtsük otthon kivenni, és gondosan megszárítani mind a tartót, mind a szákot. Olyan tartót még nem találtak ki, ami meg is szárítja a tartalmát, míg hazaérünk. De ha elkészíti valaki, részesedést kérünk!
A listánk, ahogy feljebb is írtuk, erősen szubjektív. Nem akartunk olyan eszközöket belevenni, mint botzsák, vagy a mindenes nagy táska, mert ezek azok, melyek jobbára mindenkinek megvannak. A lista lehetett volna akár 20 tagú is, hisz kimaradtak olyan dolgok, mint a csúzlik és katapultok, melyek az etetést könnyítik, vagy a horogszabadítók, a lámpák, vagy egy egyszerű pontyzsák, melynél egyszerűbb és jobb haltartót még nem találtak ki. Na, majd legközelebb!