Több mint tizenöt éve pergetek az Egyesült Államokból importált Mann’s gumikkal és nem véletlenül kedveltem meg őket. Már a kezdetekben sok szép süllőt, majd egyre több csukát is köszönhettem a távolból importált plasztiknak. Tom Mann több mint hatvan éve alapította mára világhírű műcsali készítő gyárát. A pergető horgászok szerte a világban eredményesen használják az indiánfejes logójáról is jól ismert termékeket. A fogósságát eleinte a nagyobb testű halaknál kamatoztattam, a nagyobb méretű plasztikokat, az izgalmas formákat, ellenállhatatlan műcsaliként kínálhattam fel a számukra. Nem gondolom, hogy csupán én voltam az ügyes, a fogós gumi nagyszerű tulajdonságai is besegítettek. Ha keresném a Mann’s eredményességének okait, elsőként nem a méretekre és formákra, inkább az alapanyagára, abból fakadó mozgékonyságára gondolnék.
Sikeres pergetés után!
Egy jó plasztik műcsalit úgy konstruálnak, hogy az megtévesztő úszással becsapja, azaz kapásra ingerelje a ragadozó halat. A jó alapanyagból fakad a gumi gyakran emlegetett lágysága, ebből pedig az optimális mozgáskészsége. Elég csak egyet kézbe venni, megtapintani és érezzük, a Mann’s gyártói ebben nagyszerűt alkottak. Ám a könnyed, kishalas, vagy inkább „táplálékszerű" mozgáshoz kell a jól tervezett forma is. Fontos egy olyan farok kiképzés, amelytől vezetésünkre beindul és megtévesztően mozogni „veretni" kezd a műhalunk. Ezt bizony nagyon tudják ezek a tengerentúli gumik. A kishalas formák, már a lassú vezetésnél is életre kelnek. Tisztább és mélyebb vizekben megfigyelhető, hogy szabad esésben, lefelé süllyedésben is beindul a farkuk mozgása. A Mann’s fogós tviszterei a könnyed kishalas úszást, a figyelemfelkeltő mozgást még tovább fokozzák.
Keményen kapott.
A tviszterek általában is jól mozognak, de a Mann’s család nagyobb darabjai különösen. Sokszor alkalmazom őket, akár a kisebb, kétfarkú darabokat is. Ezek párhuzamos kis farkincái együtt lobogva, szintén nagyon ingerlően hatnak a rablóhalakra. Használom gyakran ezeket is, de a nagyobb, lobogósabb egyedeket minden gumizásnál előveszem. A csukapergetés kapástalanabb időszakaiban sokszor kisegítenek bennünket.
A gyorsan húzott dupla gumit szereti a balin.
A Mann’s terméknél feltétlenül említeni kell a nem öncélú méret és formagazdagságot is. A sok fogós fazon kombináltan alkalmazza a kishalas test és a tviszteres farok, illetve a tviszteres, bordázott test és kishalas farok variációs lehetőségeit. Ebből születtek az Action Shad és a Svimming Grub modellek. Utóbbi a süllőkkel szemben folyóvizeken a legjobb fegyver, míg az előbbivel a legöregebb csukákat is megtéveszthetjük. A jó kis Action Shad a táncát a leglassúbb tempónál is beindítja és ha rá-rápöccintünk egy kicsit a bottal, megfuttatjuk a hajtókart, szinte beturbózzuk a széles farkukat. Ha valaminek, úgy ennek biztosan messze érzik a vízben a hatása.
Zöldes, csillogó Action Shadre jött.
Nincs a közelben oldalvonal, azaz rablóhal érzékelő szerv, amely ne venné az adást. Nincsen könnyű dolgom, ha ajánlásként is ki akarom emelni a számomra legbeváltabb darabokat, de ezzel a két utóbbi modellel mégis meg kell tennem. A tizenkét centiméteres Action Shad univerzális softja a családnak. Bár süllőre is eredményes, de a lassú folyásokon, az állóvizeken csukára is nagyon ajánlott. Széles, spirális farkának lobogó, impulzív mozgású tánca a kisebb és nagyobb krokikat egyaránt támadásra ingerli. Gyakran a testek és a farkak is külön színekkel hivalkodnak, sok a variáció. Nem meglepő, hogy a csukáknál leginkább a piros színű turbózás a nyerő. Főként a folyóvízi süllők pergetésének eredményes csalija, régi favoritom a Swimmin Grub. Hátrafelé vékonyodó, mélyen bordázott, testének faroknyelén nagy mérető korongot billegtet. Ezzel a széles, kaszáló, erős mozgással, talán a nagyobb táplálék benyomását kelti, előszeretettel robbannak rá a kapitális süllők is.
Mann’s Twister variáció.
A télies időkben, a hideg vizekben szinte mindig a „kiadósabb" táplálékot keresik a tüskéshátúak. A hosszú gumis pergető időszakom süllős siker csalijának nevezhetem a Grubot. A legfogósabb színeiből nehezebb biztosat ajánlani, mert még azonos vízben is gyakran változik a süllőink ízlése. Az biztos, hogy nagyon sok szín és annak eltérő árnyalatai közt kereshetjük meg az eredményes megoldásokat. Mélyebb, hidegebb vizekben nálam a fehér és a sárgák jó néhány árnyalata a nyerő. A narancs, a citromsárga, a flitteresen csillogó sárgás-zöldes, a tejfehér a víz tisztaságának függvényében alkalmazható. Kísérletezni mindig érdemes. Ha egyikre rávágásunk van, úgy többnyire megtaláltuk az éppen nyerőt. Ezután érdemes egy darabig kitartani a kapást adó színeknél. A tompábbak a tisztábban, a „világítósabb" színek a zavarosabb vízben kívánatosak.
Optimálisan verető, csukás színű falat.
Minden ragadozóhal tanya közelében érdemes megtáncoltatni ezt a süllőfavorit plasztikot. Azért is szeretem, mert a táncát a pergető botunkban is szépen lehet érezni. A jiges bot persze a gerincessége, feszessége mellett könnyű kell, hogy legyen, csak így élvezetes vele a pergetés. A műcsali pontos érzékelése mellett a rávágás közvetítése, a hatékony, gyors bevágás, és imponáló fárasztás is követelmény a megfelelő pálcától. A plasztikos horgászatra változatlanul nagyon szívesen használom az immár hosszú évek óta bizonyító „saját" botjaimat. A nagyobb gumik mellett nem felejthető el a kisebbek eredményessége sem. Szinte minden ragadozóhalhoz és minden helyzethez találunk megfelelő Mann’s-es kínálatot.
A Swimmin Grub és az Action Shad.
MANN'S SWIMMIN GRUB | MANN'S ACTION SHAD
Az egészen kicsik már az ultra light pergetési stílushoz passzolnak. Természetesen ezerféle színben találkozhatunk az apróságokkal is. A legjobb gumik is csak úgy mozognak, amint a jig horog, vagy a csebus megoldásunk lehetővé teszi. Feleslegesen nagy súlyokkal, fejekkel, ne terheljük a szerelésünk harmóniáját, ne blokkoljuk a jó mozgáskészséget. Ha sok a súly, gyorsabb vezetéssel tudjuk csak fenék felett, vagy még feljebb, vízközt táncoltatni a guminkat. A túlságosan kicsi súllyal sem optimális a felkínálásunk.
Süllőcsemegék, kedvenc színeimben.
A fenékre érkezést leginkább a süllős gumizásoknál kell, hogy mindenképpen érzékeljük. Szükségszerű, hogy a vezetés közben, lesimítunk, letapintunk a talajra. De csak azért, hogy onnan felugrasztva ismét ott úsztathassuk a plasztikot a megbújó süllők felett. A vezetés fűrészfogas, kissé hullámvonalas legyen, a halak szeretik a lefelé is „szálló" műcsalikat olyan keményen durrantanak rá, mintha attól félnének, hogy a fenékről már nem is tudják felkapni.
A vonzó szín egyik fele ellenállhatatlanul csillog is.
Csukás tanácsként a vezetésük kapcsán említeni szeretném, hogy szintén lassan járassuk vízközt a gumit, például az Action Shad-et. A hullámvonal az egy két méteres mélységeknél teljesen a felszín és a fenék közt rajzolódjék.
Erős, hosszú élettartamú, nagyhalas zsinórral is harmonikus a bot.
BOKOR SPIN BOT | BOKOR FULLCONTACT 8 FONOTT ZSINÓR
Egészen a víz tükréig táncoltassunk fel és onnan gyakran szabadon is ejtegessünk lefelé. A hulló ágba a csukák is szeretnek beledurrantani. Bár csak minden pergető sokszor megtapasztalná ezt a jó kis pillanatot. Ha ehhez jól választunk plasztikot, fokozzuk az esélyeinket.
A jig horog, a biztos előke fontos alkotórésze a szerelésnek.
Ezért is említettem fel régi barátságomat a Mann’s gumikkal, próbálják ki az indiános műcsalit, önök nem fogják megbánni, legfeljebb a halak.
Szöveg és fotók: Bokor Károly