A harcspergetésről
Megjelent: 2011. július 15. | Forrás: Székely Zoltán
A májusi harcsázásról kétféle teória lengedez. Az egyik, hogy ilyenkor fészken van, ott kell és lehet megfogni, főleg a nagyját. A mederben ilyenkor leginkább csak az emelt méret/80cm/ alatti példányok találhatók – azok is csak esetlegesen. Én a fészkenfogást messzemenőkig etikátlannak tartom, de tudom, sokaknál a hús varázsa az úr. A másik tábor azt vallja, igen is, ilyenkor van esélyünk nagyobb példányokat is fogni pergetve, mert jobban kimozdulnak és izgalmi állapotuk miatt könnyebben becsaphatók.


Az ilyen alkonyat kiválóan alkalmas pergetésre


Én az utóbbit szimpatikusabbnak tartom, ezért ilyenkor előveszem nagyméretű wobblerjeimet. Nem azért, mert óriásharcsa a mániám, hanem mert a nagyobb csaliméret még a harcsánál is szelektál, ezáltal kevésbé lukasztom ki a retúrokat. A terelőlapok nagyobb mérete a mélységi merülést teszi lehetővé, tehát inkább nappali horgászathoz, mélyebb vízen ajánlatos, éjszaka – de néha a napsütéses déli órákban is – a kiscsőrű típusokkal érdemes vízközt próbálkozni. Vegyünk egy-két zörgőset is, mert van hogy az a nyerő. A wobblerek talán a legfogósabb harcsa műcsalik. Én különösen a Salmo-kat kedvelem, mert kevésbé sérülékenyek, és sokkal jobb minőségű horgokkal ellátottak, mint más, hasonló eredményességű műhalak.


Nyerő Salmo wobblerek harcsára


A felszerelés összhangja talán sehol sem olyan fontos, mint a harcsapergetésnél. A nagyobb dobások és az esetlegesen komolyabb példányok miatt természetesen itt csak a jó minőségű fonott ajánlott, legalább húszas méretben. Az orsónál nagyon fontos, hogy masszívsága ellenére ne legyen nehéz – hiszen órákat dobálunk - és kifogástalan fékkel rendelkezzen, még nálam is, bár én visszaforgásgátló nélkül fárasztok, de ha már közel van az állat, néha kell, hogy a fék besegítsen.


Az ilyen nagycsőrű wobbler akár négy méter mélyre is lemegy


Ilyen például a Quick Fighter 50-es, mely nagy de könnyített fém dobjával, akár marokra fogható hajtókarjával, 5,1:1-es áttételével, 6+1 csapágyával komoly esélyt ad a jobb harik ellen is. A botnál szintén elsőrendű követelmény a könnyűség, természetesen a gerincességgel egyetemben, mert nem csak a terhelést kell bírni, hanem át kell ütni tudni a harcsa kefefogazatát is, amihez a minőségi, nevében is bizalomgerjesztő Grizly hármashorgok nagy segítség.


A hármashorgok miatt inkább ilyen
szorítófogóval érdemes megfogni a harcsát


Mivel az itteni, jobbára akadálymentes vizeken nem igazán jellemző a kapitális méret, én a 30-80g-os Spin Blade háromméteres, minden szempontból kifogástalan pálcájával dobálok, az ennél rövidebb mérettel még csónakból sem lehet jól terelni a halat. A hosszabb bot előnye bevágáskor is megmutatkozik, hiszen ugyanazzal a lendülettel nagyobb utat tesz meg a spicc, ami szeles időben, áramlásban fontos előny: jobb az akadás.


A Quick Righter 50 orsó és a teflonbevonatú, körszövött
Power Braid zsinór a pergető harcsázás nyerő párosa


A jó felszerelés mellé természetesen kell a szerencse is, ami nekem a múltkor nem volt meg.
A híd alatti mély kevergőben húztam a műhalat. Még alkonyat előtt ugyan akadt egy kettes bajszi sárga, nagycsőrű Salmo-ra, de ment is vissza azonnal. Aztán egy ezüstös változattal próbálkoztam, egészen leütköztettem a talajig, de mindössze egy 60-70 dekás süllőgyerek csimpaszkodott rá, az is a csónak előtt lemaradt.


Az ekkora harcsa már a
nagyméretű műhalakra is
rávág, ezt májusban sem kell mérni


Lassan teljes sötétség borult rám, még a hold sem világított a csillagokkal teleszórt égen. Már vagy három órája dobáltam eredménytelenül, váltogattam a helyemet és a wobblereket, kezdtem elfásulni.


Három szép harcsa egy jól sikerült pergetésből


Félálomban, automatikusan dobtam, tekertem, dobtam, tekertem, egyszer csak mikor már emelném ki a csalit, a csónakmotorom mögül-alól felnyúlt egy borjúfej nagyságú feketeség és óriási lendülettel ráfordult, majd vissza a mélybe. A spicc és a hal között lehetett vagy nyolcvan centiméter, a húszonkettes fonottnak nincs nyúlása, a bot majdnem egyenesben volt, tehát szinte semmi hajlása.


Harcsaportré wobblerrel


Az előttem felrobbanó víz beterített, a karom majd kiszakadt a hatalmas rándulástól és bevallom őszintén, rettenetesen megijedtem. Hihettem volna az egészet álomnak is, de a csüggedten előttem lógó zsinórvég szabadon tapintható volt. A túl közeli negatív élménytől végleg elment a kedvem, vert seregként vonultam a kikötőmbe. Másnap reggel kinyitottam a levelezésemet, ott mosolygott Béla barátom egy embernyi harcsával az oldalán, melyet ugyanazon az éjszakán, ugyanezen a vízen, az általam ajánlott műcsalival fogott - csak neki szerencséje volt.

ENERGOTEAM HALKIEMELŐ FOGÓ BEÉPÍTETT MÉRLEGGEL

6 190 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...