Kedvelt cikksorozatunkkal elérkeztünk a Salmo csalik egyik legkedveltebb darabjához. Jelen írásunk keretein belül a Sliderrel ismerkedhetünk meg közelebbről.
Míg a crankbait-ek csoportján belül talán a Hornet számít a mai napig a legsikeresebb típusnak, addig a jerk típusú csalik között egyértelműen a Slider a legütősebb wobbler. Rendhagyó alakja, felettébb érdekes és változtatható mozgása és persze a csukák körében aratott népszerűsége tette fel a Sliderre azt a bizonyos koronát, túlzás nélkül merjük állítani, talán a világ összes jerk csalija között. S mindezt teljes joggal érdemelte ki, Piotr Piskorski ismét felejthetetlent alkotott!
A legtermészetesebb Slider modellek, ahogyan az RGS (Real Grey Shiner) és az RSH (Real Shiner) is a készletünk alaptartozékai |
A Slider a Salmo palettáján belül a legváltozatosabb színösszeállításban gyártott wobbler, a színkódok számát csak a Hornet közelíti meg. 2003-as debütálása óta megannyi árnyalattal lett gazdagabb a választék, s mára a legtermészetesebb, legélethűbb minták mellett a holografikus – fényes csillogású egyedek (pl. HSB, HGR, HOP) mellett a természetes –sebesült kishalak modelljeiben (WRPH, WRGS) is gyönyörködhetünk. Igen, jól hallottátok, a Sliderek megjelenése pazar vizuális élménnyel örvendezteti meg nemcsak a ragadozó halakat, de bizony a büszke tulajdonost is.
Hétcentis RSH a kézben, pont olyan, mintha egy élő kicsi keszeget fognánk! |
A Sliderek mozgását az adott tömeg és a hozzá tartozó alak és formabeli tulajdonságok függvénye határozza meg. A rendkívül széles test, a magas hát következménye az, hogy wobblerünk a telelőlemez hiányában (a jerk csalik sajátossága) is rendkívül csábos, alapesetben kígyózó mozgást végezzen. A lassú bevontatás már önmagában ingerlő mozgásra készteti a csalit, de az igazi csukagyilkos tánc a jerkelés akciójára kezdődik. A tipikus rövid és merev jerk bottal kell csuklóból aprókat rántani a csalin, ekkor a Slider kiszámíthatatlan irányú és tempójú megugrásaival köt pillanatok alatt csomót a csukák pattanásig feszült idegszálaira.
Széles, de gyönyörű áramvonalas ívben vezetett hátvonal jellemzi a Slidereket minden méretben |
Sikerességét, sokrétű felhasználási lehetőségét annak is köszönheti, hogy az úszó (F-Floating) és a süllyedő (S-Sinking) változatokat 0,5 -től 2 méteres vízoszlopig használhatjuk. A süllyedő típusokat a november végi, december elejei nagy hidegek beálltától egészen a tilalom elérkeztének idejéig dobálhatjuk a mélyebb zónákban, azonban a csukatilalom végétől az őszi drasztikus lehűlésekig a felszíni változatokat húzhatjuk a gyorsan felmelegedő, a kishalrajok után a szélvizekbe gyorsan kiálló csukák megfogásához.
A szélesebb, nehezebb fej döntő jelentőséggel bír mind a dobásnál, mind pedig a rendkívül változatos mozgásstruktúra elérésénél |
Minden egyes csalin megoldott ily módon az úszási képességek feltüntetése … |
…valamint a wobbler testében megtaláljuk a pontos típust és méretet is |
A Sliderek összes méretosztályáról elmondható az igényes és pontos tervezés. Az 5, 6, 7, 10 és 12 cm-es hosszban gyártott csalik fantasztikus mozgása képesek, s belőlük valóban a jerkelés technikája tudja kihozni a maximumot. A Sinking, azaz süllyedő változatok érdekessége, hogy már a merülés közben is imbolygó mozgást produkálnak. A süllyedés folyamatát megszakíthatjuk egy kisebb, vagy egy hosszabban elnyújtott belehúzással, vagy rántással, Sliderünk mozgásába a legpimaszabb rafinériát vihetjük, az ingerlő tánc előidézésének tényleg csak a fantáziánk szabhat határt.
Merjünk nagyokat gondolni, a Slider minden elképzelésünket teljesíteni tudja |
Sekély, tiszta, jól átlátható vizekben fogjuk vissza a színeket, törekedjünk a természetes folyamatos utánzására. Ide tökéletes választás egy élethű pikkelymintás csali, esetünkben egy RGS |
Ha viszont a vízi vegetáció és a fényviszonyok engedik, hűen imitálhatjuk a növények mellett a megriadó sügért is |
Amikor a sekély szélvizet átsüti a Nap, jó eséllyel bízhatunk a legbizarrabb kinézetű Sliderben, a CK-ban |
A Slideres technika szintén a jerk csalis alapokra épül, nem kötelező a multis cucc, egy rövid, merev egynyolcvanas, kettőtízes spinig bottal is életre kelthetjük a Slidert. Mégis a legkönnyebb és legélvezetesebb, s egyben leglátványosabb módja a multis bottal és a hozzá passzoló multiplikátoros orsóval történő pergető horgászat. A csalit ezzel a módszerrel lehet a legjobban prezentálni, a kis gyakorlással művészire fejlesztett dobásokat pedig kimondottan élvezni fogjuk vele, ugyanis a csalihoz társuló nagy súly és az áramvonalas kialakítás csak úgy úsztatja a levegőben a Slidert.
Igényes multis cuccal élvezet a horgászat minden perce. Ahogy a multis szerelés, úgy illik maximálisan a Slideres technika sajátosságához a fonott zsinór is! |
Első osztályú, minden igényt kielégítő VMC Black Nickel horgokkal rendelkezik minden Salmo Slider |
A minőségi, tartósan edzett acélhorgok könnyűek, de nem ismernek kegyelmet |
A Sliderek teste a legkeményebb poliuretánból készül, felületük többszöri lakkozáson esik át, s ez olyan tartósságot kölcsönöz a csalinak, ami a legvadabb csukatámadásnak, a legkomolyabb igénybevételnek is ellenáll.
Művészi szépségű testét vékony, de kőkemény lakkpáncél fedi |
Hatos Sliderek szerény alapkészletemből |
A csukák pergető módszerrel történő becserkészésénél nemhogy érdemes, de kötelező is a Slidereknek szerepet, feladatot adni. A közelgő csukatilalomig jó eséllyel pályázhatunk velük rájuk, áprilistól, pedig reményeink szerint újra egymás elől fogják elmarni a felmelegedő vizek katonái a Salmo egyik legszerethetőbb csaliját!
Lukácsi Béla Slideres csukája |
Dr. Kovács Adrián |
Forrás: Halmos Mihály