A vertikális csalik sokoldalúsága
Megjelent: 2022. június 04. | Forrás: Szebenyi Péter

Tőlem nem megszokott módon ebben az írásban kifejezetten egy típusú csalira fogok fókuszálni és három féle vezetési technikával leírni miért is van helye minden pergető horgász táskájában pár darabnak.


300 hektáron elterülő háborítatlan naplemente és szélcsend. Ez számomra korábban a haza indulás időszaka volt, hisz ha nem fújt a szél, szinte soha nem sikerült eredményt elérnem.

Lurefans R35,R40,R45,R50. Ennek a típusnak ezen négy méretét előszeretettel vezetem szélcsendes időben is.

Én a visszafogottabb színeket tartom hatékonynak.

Minden esetben a leghátsó lehetőségbe teszem a kapcsot.

Három különböző vezetést említenék meg amihez mindenki kiválaszthatja a megfelelő színt és méretet. Én ez esetben egy-egy ajánlást írok le ami nálam bevált.

A szett ami ebben segít a jól bevált Wizard Solid Spin pálca és Wizard Edge orsó.

Kezdjük az apró csapók és domolykók megfogásával. A csali vízre érkezésekor nem szabadon hagyom süllyedni a csalit nyitott felkapó karral, hanem már vontatásra kész állapotban víz felé tartott bottal feszes fonottal. Fenékre koppanás pillanatában azonnal a csalit mozdítom és nem a víz felszínén úszó fonottat egyenesítem ki. Miután leért a műcsalim, egy gyors mozdulattal elemelem az aljzattól amivel megakadályozom, hogy bármit felszedjen a talajról és egyben a vertikális mozgást is elindítom. Folyamatos vontatással vezetem ki a csalit.

A legoptimálisabb méret az R35, R40.

Akadnak érdeklődők bőségesen.

Reggel és este, szélben és szélcsendben is.

Főleg a csapók ellen jól bevált technika.

A második vezetési mód amit előszeretettel alkalmazok az az agresszív vertikális vezetés amit lehetőleg partal párhuzamosan végzek a meredek törések mellett.

Ezesetben is bedobás után zárt felkapó karral hagyom süllyedni a csalit fenékig, itt viszont ezt felfelé tartott bottal teszem. Fenékre koppanás után egy gyors mozdulattal itt is elemelem az aljzattól amivel megakadályozom, a növényi csüllengők felszedését, de nem folytatom az orsóval a vezetést, hanem újra leengedem. A bot folyamatosan felfelé tartott állapotban az égnek néz. Koppanáskor újabb gyors orsó mozdulat, majd újabb feszes zsinóros leengedés. Így közeledik hozzám a csali fűrészfog mintát követve a törés mellett. Ezen technika a tavasszal még mélyebben táplálkozó balinokra nagyon bevált fegyver. Általában a tempós emelésbe nyúl bele alulról a balin agresszíven.

Optimális méret az R45, R50 az átlag 40-50 centis balinokhoz.

Ennél a vezetésnél nagy százalékban az első horog akad, hisz alulról érkezik a támadás.

Merítőben egy újabb vertikális kedvelő baller.

Szabadon távozhatott.

Végül, de nem utolsó sorban a harmadik vezetési mód amit még én is csak tesztelek és gyakorlok az a két technika részbeni kombinálása. Ennél a legfontosabb a meder ismeret. Ahol akadós a terep ezt nem ajánlom.

Itt is hasonlóan járok el mint az előző két bedobáskor. Zárt felkapó karral hagyom süllyedni a csalit fenékig, majd mielőtt a fenékre koppanás után egy gyors mozdulattal itt is emelném az aljzattól a csalit, átváltom az orsón a visszaforgás gátlót.

A pálca párhuzamosan a vízszinttel fixen, de kényelmesen fekszik fel az alkaromra.

Itt lép a képbe a terep ismeret. Gödör felé érve úgynevezett szabadesésbe engedem a csalit a visszafelé hajtott orsóval. Itt fontos megemlítenem, hogy csak a csali süllyedésével megegyező tempóban adagoljuk a fonottunkat. Ellenkező esetben nagy gubanc tulajdonosai lehetünk. Mikor leért, azonnal megváltoztatom a tekerési irányt és felpattogtatom a bot és az orsó pöcögtető mozgásával a csalit. Ezen mozgatás egy függőleges és vízszintes mozgást is eredményez ami a legravaszabb és passzívabb ragadozók érdeklődését is felkelti.

A kapás a legtöbb esetben agresszív és nem igényel komoly bevágást, hisz a hegyes horog rendre jól befordul a domolykó, sügér és balin szájba.

A csíkos bandanagy nem adja magát könnyen.

Végül part mellé simulva kéri, hogy szabadítsam meg a kolonctól.

Ő is szabad lett.

Természetesen nem arra kell gondolni, hogy ez az a csali amit mindent megold, viszont egy nagyon jó alternatíva a kapástalan időszakokban amikor csak vegetálnak a halak a fenék közelében!

Kevés műcsali esetében írhatok le ilyen széles vezetési skálát és ennyi pozitívumot, amit a Lurefans R.. családba tartozó típusoknál bátran megteszek.

Fotókat készítette: Molnár Zoltán

Szöveg:  Szebenyi Péter

WIZARD CARBON SOLID SPIN BOT

19 490 Ft
10 935 Ft

Részletek

WIZARD EDGE ORSÓ

24 990 Ft-tól

Részletek
Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...

スピニングフィッシング - Megérkeztek a Ryobi pergető botok!
Megjelent: 2023. december 06. | Forrás: Őze Dániel

Hosszas várakozás és tesztelés után, végre a szezonra megérkeztek a sokak által keresett és várt Ryobi pergető horgászbotok! A szortiment első hírnökei a finomabb pergetést favorizáló horgászoknak nyújtanak kiváló minőségű alternatívákat kedvenc hobbijukhoz. Ezen új bot-sorból, először a Micro Power tagot vettem górcső alá, ami a puhább szájú halak, mint jász és domolykó pergetéséhez nyújt megoldást. Egy jó pergető botra érdemes várni,...