A vertikális csalik sokoldalúsága
Megjelent: 2022. június 04. | Forrás: Szebenyi Péter

Tőlem nem megszokott módon ebben az írásban kifejezetten egy típusú csalira fogok fókuszálni és három féle vezetési technikával leírni miért is van helye minden pergető horgász táskájában pár darabnak.


300 hektáron elterülő háborítatlan naplemente és szélcsend. Ez számomra korábban a haza indulás időszaka volt, hisz ha nem fújt a szél, szinte soha nem sikerült eredményt elérnem.

Lurefans R35,R40,R45,R50. Ennek a típusnak ezen négy méretét előszeretettel vezetem szélcsendes időben is.

Én a visszafogottabb színeket tartom hatékonynak.

Minden esetben a leghátsó lehetőségbe teszem a kapcsot.

Három különböző vezetést említenék meg amihez mindenki kiválaszthatja a megfelelő színt és méretet. Én ez esetben egy-egy ajánlást írok le ami nálam bevált.

A szett ami ebben segít a jól bevált Wizard Solid Spin pálca és Wizard Edge orsó.

Kezdjük az apró csapók és domolykók megfogásával. A csali vízre érkezésekor nem szabadon hagyom süllyedni a csalit nyitott felkapó karral, hanem már vontatásra kész állapotban víz felé tartott bottal feszes fonottal. Fenékre koppanás pillanatában azonnal a csalit mozdítom és nem a víz felszínén úszó fonottat egyenesítem ki. Miután leért a műcsalim, egy gyors mozdulattal elemelem az aljzattól amivel megakadályozom, hogy bármit felszedjen a talajról és egyben a vertikális mozgást is elindítom. Folyamatos vontatással vezetem ki a csalit.

A legoptimálisabb méret az R35, R40.

Akadnak érdeklődők bőségesen.

Reggel és este, szélben és szélcsendben is.

Főleg a csapók ellen jól bevált technika.

A második vezetési mód amit előszeretettel alkalmazok az az agresszív vertikális vezetés amit lehetőleg partal párhuzamosan végzek a meredek törések mellett.

Ezesetben is bedobás után zárt felkapó karral hagyom süllyedni a csalit fenékig, itt viszont ezt felfelé tartott bottal teszem. Fenékre koppanás után egy gyors mozdulattal itt is elemelem az aljzattól amivel megakadályozom, a növényi csüllengők felszedését, de nem folytatom az orsóval a vezetést, hanem újra leengedem. A bot folyamatosan felfelé tartott állapotban az égnek néz. Koppanáskor újabb gyors orsó mozdulat, majd újabb feszes zsinóros leengedés. Így közeledik hozzám a csali fűrészfog mintát követve a törés mellett. Ezen technika a tavasszal még mélyebben táplálkozó balinokra nagyon bevált fegyver. Általában a tempós emelésbe nyúl bele alulról a balin agresszíven.

Optimális méret az R45, R50 az átlag 40-50 centis balinokhoz.

Ennél a vezetésnél nagy százalékban az első horog akad, hisz alulról érkezik a támadás.

Merítőben egy újabb vertikális kedvelő baller.

Szabadon távozhatott.

Végül, de nem utolsó sorban a harmadik vezetési mód amit még én is csak tesztelek és gyakorlok az a két technika részbeni kombinálása. Ennél a legfontosabb a meder ismeret. Ahol akadós a terep ezt nem ajánlom.

Itt is hasonlóan járok el mint az előző két bedobáskor. Zárt felkapó karral hagyom süllyedni a csalit fenékig, majd mielőtt a fenékre koppanás után egy gyors mozdulattal itt is emelném az aljzattól a csalit, átváltom az orsón a visszaforgás gátlót.

A pálca párhuzamosan a vízszinttel fixen, de kényelmesen fekszik fel az alkaromra.

Itt lép a képbe a terep ismeret. Gödör felé érve úgynevezett szabadesésbe engedem a csalit a visszafelé hajtott orsóval. Itt fontos megemlítenem, hogy csak a csali süllyedésével megegyező tempóban adagoljuk a fonottunkat. Ellenkező esetben nagy gubanc tulajdonosai lehetünk. Mikor leért, azonnal megváltoztatom a tekerési irányt és felpattogtatom a bot és az orsó pöcögtető mozgásával a csalit. Ezen mozgatás egy függőleges és vízszintes mozgást is eredményez ami a legravaszabb és passzívabb ragadozók érdeklődését is felkelti.

A kapás a legtöbb esetben agresszív és nem igényel komoly bevágást, hisz a hegyes horog rendre jól befordul a domolykó, sügér és balin szájba.

A csíkos bandanagy nem adja magát könnyen.

Végül part mellé simulva kéri, hogy szabadítsam meg a kolonctól.

Ő is szabad lett.

Természetesen nem arra kell gondolni, hogy ez az a csali amit mindent megold, viszont egy nagyon jó alternatíva a kapástalan időszakokban amikor csak vegetálnak a halak a fenék közelében!

Kevés műcsali esetében írhatok le ilyen széles vezetési skálát és ennyi pozitívumot, amit a Lurefans R.. családba tartozó típusoknál bátran megteszek.

Fotókat készítette: Molnár Zoltán

Szöveg:  Szebenyi Péter

WIZARD EDGE ORSÓ

24 990 Ft-tól

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...