A belly boat-os horgászat még nem igazán elterjedt hazánkban, pedig számtalan olyan kis tavunk van, ahol hatalmas elõnyt kovácsolhatunk a hascsónak használatából. 2010. késõ õszén jelent meg az Energofish „próbaszériája" ebbõl a könnyû vízialkalmatosságból. Az elsõ tesztek pozitívak voltak, így a következõ komolyabb szállítmány 2011. nyarára meg is érkezett a nagykereskedésbe.
Alig nagyobb összecsomagolva, mint a békatalpak |
Ez a belly boat az „U" alakú hascsónakok táborát gyarapítja. Egy nagy U-alakú rekesz fogja körbe az embert, plusz egy felfújható széles háttámla. A tömlõk körül erõs gyöngyvászon borítás vigyáz arra, hogy ne egykönnyen sérülhessen meg a csónak. A fõtömlõ beömlõnyílása nagyon hasonlít a gumicsónakokon rendszeresített befújókra. Található egy szelep is, tehát a bejuttatott levegõ nem tud visszaáramlani. Alul egy nagy gyûrû segítségével az egész kicsavarható, és a leengedése így történhet meg.
Egy olcsó szivargyújtós pumpa megkíméli a tüdõnket a sorvadástól |
Az egész belly boat összecsomagolva meglepõen kis helyen elfér. A képen is látszik, hogy a békatalpak foglalta hely nagyjából duplájával beéri úgy, hogy nem is nyomorgattuk össze, csak érzéssel hajtogattuk.
Szerencsés, ha az autó csomagtartójában is van szivargyújtó-csatlakozó |
Fontos elmondani, hogy a hascsónak használatához kell még néhány eszköz, amit nem tartalmaz a csomag. Az elsõ egy jó mellesruha, melyet az Energofish már több éve forgalmaz nagy sikerrel. A meghajtáshoz kell egy speciális békatalp, ami a búvárokéval összehasonlítva szélesebb, merevebb, de egy kicsivel rövidebb. A specialitását az adja, hogy gázlóbakancsra lehet felrögzíteni, ezért a kialakítása egyedi. Ilyen egyelõre nem kapható az Energofish kínálatában. Nagyon sokan használják az Outcast cég termékét (http://www.outcastboats.com/outcast/products/accessories.aspx?cat=15&id=280) , mely az egyik legtartósabb, legjobb minõség a piacon. Érdemes a taimen.com honlapon, vagy az eBayen nézelõdni. Gázlóbakancsból kiváló minõségû Vision márkájút javaslunk, mely meg is vásárolható itthon is. Ami nem kötelezõ, de jól jöhet, az egy sokzsebes horgászmellény, amiben sok tartalék motyó elfér. Ezekbõl a „legyes" szabású rövid változatok a jók, mert nem érnek bele a vízbe.
A háttámla tömlõje.. |
Nagyon nagy segítség a hascsónak felfújásához egy szivargyújtós pumpa. Ebbõl többfélét lehet vásárolni akár a nagy hipermarketekben is. Néhány ezer forintért megkaphatjuk, általában többféle fújófejet és akár 220 voltos adaptert is kaphatunk hozzá. Nem szabad összekeverni azokkal a pumpákkal, melyek az autók kerekeinek felfújását végzik. Utóbbiak nagy nyomáson képesen nem túl nagy mennyiségû levegõt célba juttatni, míg az a pumpa, ami nekünk kell, nem nagy nyomáson dolgozik, viszont nagyobb mennyiségû levegõt fúj be. Ezért is van, hogy a belly felfújását ezekkel a pumpákkal gyorsan megoldhatjuk, de csak kb. 90%-os mértékig. Az utolsó 4-5 befújást (tényleg nem kell több), már tüdõbõl kell elvégezni. Amúgy egy kombi autóban, vagy lehajtott hátsó ülésekkel a belly kb. 70%-ra felfújva simán betehetõ a kocsiba, így a horgászat elõtt csak a végsõ légköröket kell belefújni, és tényleg 1-2 perc alatt menetkész. De nulláról megvan az egész mûvelet maximum 10-12 perc alatt! A súly mindennel együtt is könnyû simán egy kézzel levihetõ a partra.
…látszik, hogy teljesen kivehetõ |
A szivargyújtós befújó egyébként jó lesz mindenféle egyéb strandcikkhez, gumimatrachoz, vagy tábori ágyalátéthez is. Nem beszélve arról, hogy a csónak, vagy bármi egyéb leengedését is meggyorsíthatjuk vele, hisz a szívó részt csatlakoztatva a korábban befújt levegõt ugyanannyi idõ alatt ki is szívja a rendszerbõl. Olcsósága miatt „must have" azaz kötelezõ darab.
A „tárca, aminek az elsõ merevítésben is szerepe van |
A csónak fõtömlõje után fel tudjuk fújni a háttámlát is, ami a komfortérzésünket fogja nagyban növelni. (Ha netán a fõtömlõvel történne valami, ez a kisebb kamra is felszínen tartja a bellyt, sõt részben a horgászt is.) Egyébként mindkét felfújható tömlõ teljes egészében kivehetõ a hascsónakból, így, ha ne adj isten, valami sérülés keletkezik rajta, nagyon könnyedén javítható. De hangsúlyozni kell, hogy egyáltalán nem hajlamos sérülésekre a kiváló külsõ burkolatának köszönhetõen.
Gumicsónakokban használatos szelep |
Három nagy rekesz található a hascsónakon, két oldalt a kartámaszon, és hátul a háttámla fölött. Ezekbe nagyon cucc belefér. Nem árt a vízre érzékenyebb felszerelést (fényképezõgép, mobil, iratok, stb.) villámzáras nejlonzacskóba külön is betenni, mert a zsebek nem teljes egészében vízállóak.
A kis elektromos pumpa gyorsan felfújja |
Van még egy tartozéka a bellynek, amit a beszállással együtt tárgyalunk. Ez a horgász elõtt elhelyezkedõ gumírozott hálós „tárca", ami alkalmas szerelésre, de a halakat is itt tudjuk a horogtól megszabadítani, vagy „szárazon" fényképezni. Ennek egyik vége egy rudazaton rögzített, melynek a csónak stabilitásában is van szerepe. Elõttünk az U- tömlõ két végéhez dugható be mindkét oldalon, majd rögzíthetõ hevederekkel és gyorszárral.
A fõtömlõ is eltávolítható egy zipzár segítségével |
A beszállás elõtt mindenképp rögzíteni kell a bakancsra a békatalpakat. Innentõl két megoldás is szóba jöhet. Vagy beülünk, mielõtt a tárcát rögzítjük, ekkor azonban a kezünkben (többek között) értelemszerûen a tárca van, és korlátozottan lehet más; vagy ami elsõre kényelmetlenebbnek tûnik, de szerintem gyakorlatiasabb, hogy a rögzített tárcájú bellyt kb. 30-40 cm-es vízre toljuk, kezünkben ott lehet akár 2 bot is, majd az ülés és az elõre hajtott tárca között becsúsztatva a két békatalpat, helyet foglalunk. Én másodjára már így csináltam. Az egyik bot kettészedve, összegumizva van az ember kezében, amint beült, és a tárcát magára hajtotta, keresztben, mindkét oldalt megtalálható igen erõs tépõzárral a csónakhoz rögzíthetõ, úgy, hogy az orsó akár még felfelé is nézhet és biztosan nem éri víz.
A speciális békatalp nagyon fontos |
Az üléspozíció stabil, már elsõre is királyi a kényelem. Ráadásul a jól felfújt bellyvel (kb. 90-100 kg-ig) a víz színe felett ülünk, vagy épp csak elérjük ülepünkkel a vízfelszínt, így hidegebb víz esetén sem fázunk át. Persze a megfelelõ ruházattal akár 0 fokos vízben is áthorgászható egy teljes nap. A magam 100 kg-ját gond nélkül veszi a belly, meggyõzõdésem, hogy akár súlyosabb embert is elbír.
Az oldalzsebekben nagyon sok motyó elfér | A mûcsalik kis szivacsba szúrhatók mindkét oldalt |
A csónak mozgatására mindenki hamar rá fog érezni. Egyet ne várjunk, nagy sebességet. Ez nem errõl szól. A hascsónak komótosan fog haladni, abszolút tökéletes a sebessége a cserkelõ horgászathoz, legyen szó akár pergetésrõl, vagy legyezésrõl. Amit a belly nem szeret, az a nagyobb szél, és a sodrás. Ezért folyókon csak speciális esetben szabad használni, öblözetekben, vagy igen kis sodrású helyeken. Egy Dunán simán elviheti az embert a víz, erre oda kell figyelni.
Keresztben stabilan rögzíthetõ egy tartalék bot |
Ugyanígy megfontolandó nagyobb tavakon, Balatonon, Velencei-tavon a használata, a várható széllel legyünk tisztában. Még így is elsodorhat bennünket egy hirtelen jött vihar, ne hagyjuk magunkat meglepni, és ne távolodjunk el túlságosan a parttól.
Íme felfújva - itt épp horgászat után |
A horgászat egyébként különös élmény a bellybõl. Közel vagyunk a felszínhez, és a fáradó hallal egy közegben lenni nagyon sajátos érzés. Nagy élmény egy ilyen horgászat, a belly komoly szabadságot ad. Praktikusan elmondható, hogy a hosszú botok, különösen a hosszúnyelû botok használata nem szerencsés. Minél könnyebb bottal-orsóval horgászunk, annál nagyobb az élmény, és annál szabadabb a mozgásunk is a hascsónak felett.
Létkép bellybõl - gázlóbakancsra rögzített békatalp |
Ha esetleg meg akarunk tartani egyszer-egyszer halat, az pontyzsákban a legegyszerûbb, annak rögzítésére a csónak mindkét oldalán több lehetõség is van.
A tárca szerepe a horogszabadításban |
Az Energo Team Belly Boat egy igen szerencsés, jó egyensúlyú konstrukció, kiváló azoknak, akik még soha nem próbálták. Kedvezõ ára, és kiváló ár-érték aránya sikerre ítéli. Érdemes kipróbálni!