Apró wobblerekkel a Dunán
Megjelent: 2012. október 02. | Forrás: Szarvas Zoltán

A Gold Star kifejezetten kisméretű wobblerei közül sikerült párat csatába vezényelni. Az ellen a balinok, jászok és domolykók serege volt, a hadszíntér pedig az élő Duna.

A teszthorgászat célja kifejezetten az volt, hogy megnézzük, ezekkel a (mondjuk ki bátran, olcsó) wobblerekkel mire lehet menni egy igazi élő vízen, ahol ragadozók nincsenek 100x100 méterbe zárva, mint egy mai szóval műanyag tavon.

A Dunán menni kell a hal után, s ha már ismerjük egy kicsit a vizet, még akkor is erősen vízállás függő, hogy milyen mértékű sikerben lehet részünk. A halfaj, amire leginkább számíthatunk, az a balin, de megtalálhatjuk a jászok és a domolykók példányait is. Ezekkel az apróságokkal talán süllőre és harcsára kevésbé számíthatunk.

A balint még a legtöbb dunai horgász látja rabolni, így könnyebben megtalálja. A jász és a domi már nehezebb dió. A jász fordulásait elkaphatjuk a kora hajnali órákban, így némi segítséget nyújthat ez a korán kelőknek. A domi már más tészta, annak rablását a balinétól csak nagyon kevesek képesek első blikkre megkülönböztetni. De lehet, hogy helyesebb volna úgy fogalmazni, hogy a domolykó rablását nehéz pontosan beazonosítani.

Ritkán duplázik rá az áldozatára, még ritkábban triplázik, így ha csak utána fordulunk egy rablásnak, nem látjuk benne a hal uszonyát, vagy egyéb azonosítható részletét, akkor sokszor nehéz megmondani mi is lehetett az. Különösen a Dunán, ahol a domolykó hajlamos az általa oly kedvelt legfelső vízrétegből mélyebbre húzódni, és ott keresni a táplálékot. A legtöbbször bizony semmi sem árulkodik a vízfelszínen arról, hogy a mélyben mi várhat ránk. Legalábbis hal nem árulkodik.

Annál inkább a víz és az aljzat jellegzetességei. A ragadozók nagyon ritkán találhatók meg olyan helyen, ahol semmi érdekes nincs. Ha található valami karakteresebb medertörés, keresztgát, vagy kishalasabb partvédő kövezés, ott sokkal inkább számíthatunk a kis ragadozókra, mint nyílt terepen.

Jók még a nagy gátak tört vizeinek kisebb-nagyobb tükrei, amiben jellemzően sok apró hal talál menedéket a környező rohanó, burványló vízből kiszabadulva. Ahol a kishal, ott lesz az éhes ragadozó is.

Egy nagyon könnyű (ha nem is teljesen UL) horgászatot terveztünk, ezért a legkisebb wobblerek közül válogattunk.

A "Bug" nevű modellek mindössze 2,5 cm-esek, ezeket leginkább csak vékony monofil zsinórral lehet eldobni hatékonyan, vagy speciális pergetőzsinórral. A "Perch-1" nevű változat csak kicsivel nagyobb, 3 cm-es, míg a "Perch-3" a maga 4,5-jével már nagynak számít ebben a társaságban. A "Perch-1" és a "Perch-3" nem csak méretben, de a terelőlemez alakjában is különbözik.

A "Perch-3" a hosszabb lemez miatt mélyebbre is megy, persze még így is nagyjából 1 méterig jut le állóvízen, és 1,5-ig a Dunán. Ez persze mindig zsinórfüggő is. Ezúttal 0,18-as monofil zsinórt csévéltünk egy 20-as méretű Black Spider Spin orsó dobjára, s hogy stílszerűek legyünk, egy színben maximálisan harmonizáló ET Excalibur Spin pergetőbotot állítottunk hadrendbe. Ezzel a felszereléssel még hatékonyan dobhatjuk el a kis csalikat, de akkor sem kell megijedni, ha egy 2-3 kg-os balin kerül horogra (ami meg is történt).

Nem csoda, hogy a legjobb időszak a dunán is a fényváltásra tehető. A kora hajnalok és a késő esték előcsalogatják a ragadozók bátorságát, s ilyenkor számíthatunk a legtöbb kapásra. Az apró wobblerekkel a dobótávolságunk azért limitált, s akár partról, akár csónakból horgászunk, nagyon oda kell figyelni a csendes közlekedésre és tartózkodásra, mert a célhalainkhoz elég közel kell férkőzni. A Dunán ha a jó helyen vagyunk, és a halak is étvágyuknál vannak, a kapás sem várat magára túl sokat. Ha jól csináljuk a dolgunkat , néhány dobáson belül érkeznie kell a ragadozónak. nem érdemes hosszasan időzni egy helyen, jobban járunk, ha a következő helyünk felé vesszük az irányt, ha csónakkal vagyunk, vagy haladunk folyamatosan a kövezésen, szűz pályát keresve.

Többféle vízállásnál, több napon keresztül sikerült halakat fogni a kis Gold Star wobblerekkel. Először a domolykók érdeklődését vettük szívesen, majd jöttek a balinok és a jászok. A balinok azok, melyek szinte mindig foghatók, míg a jászok leginkább este voltak aktívak. Tapasztalatom szerint a jászok hajnalban is mutatták magukat, de megfogni ekkor nehezebb volt, mint az esti órákban. A jász apró szája miatt többször is elvéti a műcsalit, gyakori, hogy sorozza, de nem akad meg.

A domik és a balinok helyzete valamivel egyszerűbb. Ezek magabiztosabban ragadják el az áldozatukat. Persze ha akad termetesebb jász, mint esetünkben egy szűk 2 kg-os, akkor az már ellentmondást nem tűrően veri le az apró műcsalit, s az akár el is tűnhet a szájában. A jász védekezése, különösen, ha egy ilyen darabos példányról van szó, igen heves. Kiváló sporthal. Még a kézben tartva is gyakran megugrik, a horogszabadításnál is illik vigyázni, mind a kezünk épségére (beleakadhat a wobbler horga), mind a halra.

A horgászat alatt bebizonyosodott, hogy nem csak a drága műcsalikkal lehet halat fogni, s ha esetleg beszakítunk egy-egy darabot, nem mindegy, hogy 2-3000 Ft-ba, vagy csupán néhány százba kerül a pótlásuk.

A Gold Star wobblerei között találunk egyébként tört csőrű "Fat Shad"-od, vagy többrészes "Joint" változatokat is, legközelebb ezeket is kipróbáljuk!

Forrás: EnergoTeam

KAMASAKI BUG WOBBLER

790 Ft

Részletek

KAMASAKI PERCH WOBBLER

790 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...