Az első balinok
Megjelent: 2021. június 13. | Forrás: Lukácsi Béla

A ragadozó szezon számomra nem naptári évet jelent hanem a ragadozó halak szokásaihoz igazítva vannak időszakok, így nem véletlen, hogy egy adott halfaj szezonkezdése számomra az ívási időszak befejeztével kezdődik. A május ebből a szempontból meghatározó, hiszen ekkor szabadul a süllő és a balin is, így ezekre a halakra ekkor indul a szezon. A balin szokott számomra az elsőp lenni ebben a sorban, hiszen nem fészekőrző így biztosabb lehetek abban, hogy egy esetlegesen elhúzódó ívásba nem szólok bele.

Mindegyik ragadozónak a horgászata rejt speciális szépségeket, a balin ebből a szempontból számomra a vehemens szinte kiszámítatlan adrenalin bombaként érkező kapásokat jelenti. Ezt leírni nem lehet ezt valóban át kell érezni, hiszen leírhatatlan érzés amikor szinte kiveszi a kezemből a botot a balin a kapás erejével. A következő a felszíni fröcskölése, amellyel felhívja magára a figyelmet, bár az utóbbi leginkább nyári jelenség, most pedig a tavaszi balinpergetésről lesz szó.

Ezt a zöldes szint sokat használom.

Az alkalmazott felszerelésen és persze a csali választáson túl a legfontosabb kérdés a hol keressem szokott lenni. általánosságban el lehet mondani ahány víz annyi lehetőség, vagyis minden víznek megvan a sajátossága, ráadásul mint mondtam  vannak különböző időszakok is, amelyek mind más helyzetet jelentenek, így más horgászatot is kívánnak. 

Tipikus balinos akadás, a hátsó horog a szájszélbe, a másikba pedig bele rántja magát a fárasztás alatt.

Én az adott táplálékon keresztül szoktam a lehetőségeket felmérni, megpróbálom kideríteni, hogy éppen melyik vagy milyen táplálékot részesít előnyben, ami esetünkben táplálék halat jelent leginkább.  Ha ez megvan akkor megpróbálom annak a méretét illetve viselkedését lemásolni, ez persze nem ennyire egyszerű, nagyon sokat és lehetőség szerint folyamatosan vízen kell lennünk ahhoz, hogy az igazsághoz valóban közel kerüljünk. Azért van egy jó hírem is, ezek a helyzetek az év egy bizonyos időszakában megismétlődnek, tehát a mostani májusi szituáció,  például a Tisza-tavon, ugyan az lesz a következő májusban is. Természetesen lehetnek apró változások, vagy kellhet finomítás, de nagy vonalakban ugyanaz fog működni minden évben, vagyis az évnek ugyanazon szakaszában.

Viszlát, legközelebb!

Említettem a Tisza-tavat, melyet a májusi időszakban előszeretettel látogatok meg balinok reményében. A Tisza-tavon nagyon sok a növényzet, de ebben az időszakban még nincs teljes növényborítás, így sokkal nagyobb területek állnak rendelkezésünkre. Ráadásul ebben az időszakban sokszor vannak a balinok nyílt vízen, amit úgy szoktunk nevezni hogy a semmiben vannak. Ez meghatározhatatlan, azonban valami minimális áramlás, vagy a táplálékhalak vonulása miatt, minden évben ugyanabban a semmiben találjuk meg a balinokat.

Gyors orsó makulátlan zsinórképpel.

Érdekes módon kettő ellentétesen működő csali szokott bejönni ebben az időszakban, de csak az egyik, vagy csak a másik. Az eggyik a legendás Salmo Thrill, amelyet kevésbé kell bemutatni, hiszen mára teljesen ismerté vált a horgászok körében. Ebből szoktam a méreteket próbálgatni, de a legjobb az átlagos méretű snecire hasonlító 7-es, vagyis 7 centiméteres változat. Színben én szeretem a kékes, zöldes árnyalatokat, melyet persze a balinok is díjaznak.

Ezzel az orsóval lassabb tekerés mellett is gyorsan tudjuk vezetni csalinkat.

Mivel a Thrillt egyértelműen gyorsan kell vezetni így nagy területeket viszonylag gyorsan át tudunk vele vizsgálni, azonban van egy másik variáció ebben az időszakban ami kiválóan működik ez pedig a kétrészes Frisky. Színben ugyanazt használom, azonban mivel egy kétrészes eleve picit ducibb wobblerről van szó, így sokkal lassabb csali vezetést kíván.  Rendkívül érdekes - ennek pontos okát én sem tudom - de vagy csak az egyik vagy csak a másik működik, ha a Thrill működik a Friskyvel csak elvétve lehet fogni, míg fordítva is teljesen igaz a történet. Így ezzel a két csalival felváltva keresem általában a balinokat, és ha az egyikkel fogo akkor már szinte biztos lehetek abban, hogy azon a napon az fog működni.

Imádom a balin pergetést a kiszámíthatatlan brutális kapások miatt.

Nagyon sokan hitetlenkednek és elszörnyednek az általam használt bot hallatán, no nem a minőségével van probléma, hiszen a Spin Blade egy legendásan jó pergetőbot, sokkal inkább az erősségén akadnak ki. A célra Én ugyanis a 30-80 grammos dobósúlyú változat 240 centiméteres darabját használom. Persze a csali mérete nem indokolja ezt az erősséget, sőt az átlag balin fárasztása sem. Igazából a nagyon vehemens kapások miatt kell ez a bot, sokszor előfordul ugyanis - főleg a Thrill esetében -  hogy kapás alkalmával egyből ráragad a balin a horogra, és a botot karikába hajtja. A lágyabb bottal több volt a lemaradás, míg ezzel szinte nulla a lemaradt halam, így nem véletlen hogy ezt használom erre a célra.

Nálam ez a páros a nyerő.

Tőlem már megszokhatták, hogy mindig beszélek a felszerelés összhangjáról, ezt most sem hagynám ki. a nagyobb dobások elérése érdekében legalább 4000-es méretű orsót használok, amin 0,08-as, vagy maximum 0,10 -es FineBraid zsinór található.  Ez a zöld színű zsinór rendkívül selymes, és persze viszonylag lágy is, ennek ellenére rendkívül erős és strapabíró. A teflon bevonat miatt pedig simábban pereg le a dobról, és a gyűrűk között is simábban suhan.

Főleg a Thrillel való dobálás, és persze a gyors csali vezetés miatt, egy Ryobi Slam orsót használok, amely plusz adalékként HS nevet is megkapta, vagyis High Speed ami nagysebességű orsót jelent, ez annyit tesz egyszerűbben, hogy 6,1 : 1 áttétellel rendelkezik amely gyorsabb csali vezetést tesz lehetővé.

A bot dobás közben nincs túlterhelve.

Még egy fontos adalék van, és pedig az előke kérdése. Természetesen itt nem a harapásállóságra gondolok, hanem, az utolsó zsinórszakasz láthatatlanságára.  Amennyiben a víz kellően tiszta ennek lehet is létjogosultsága. Ekkopr kerül a főzsinór és a csali közé Fluorocoated előke 0,30-as méretben, ez picit talán segít, de lehet csak az én lelkemet nyugtatja meg, hogy ezzel több kapásom lehet. Mindenesetre a Thrill és a Frisky nekem már nagyon sok halat adott, így bátran ajánlom más horgásznak is.

Lukácsi Béla

L&K FINE BRAID 8 SÖTÉTZÖLD FONOTT ZSINÓR 150M

6 990 Ft

Részletek

SALMO THRILL

3 490 Ft-tól
1 775 Ft-tól

Részletek
A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...