Az univerzális Salmo Minnow
Megjelent: 2013. szeptember 26. | Forrás: EnergoTeam

A lengyel wobblergyártó igen komoly szakértelemmel fejleszti műcsalijait, így nem meglepő világsikere. A Salmo palettáján ma már komoly választék segíti, hogy mindenféle szituációra találjunk megfelelő wobblert. Most az egyik legnépszerűbb egyrészesét vettük górcső alá, a Minnowt.


Fogós színek a Salmo Minnow választékából

Ebben a családban 5, 6 , 7 és 9 cm-es méretben találhatunk felúszó és süllyedő modelleket (a megfelelő "F" és "S" jelzésekkel), s van egy kakukktojás, a M7SDR, mely a hosszú terelőlemezének hála akár 4 méterre is lejut, azaz 'deep runner'.

Mi most a leguniverzálisabb és legszélesebb körben használható méretet, a 7-est választottuk horgászatunk eszközéül. Nem véletlen, hogy ebből van a bizonyos háromféle változat.


Egy ígéretes kövezés a Dunán

A feladatot annyiban nehezítettük, hogy a teszt helyszíne nem valami fullra telepített műanyag tó lett, hanem az élő Duna. A Minnow hosszú nyúlánk testével általános vélemény szerint a szélhajtó küszt utánozza, de konrétan a dunán néhány színvariációja akár a gébekre is hajazhat. A Dunában vagy a snecit vagy a gébet, de inkább mindkettőt eszi a folyóban megtalálható összes ragadozófaj. Ez nagyjából sikerült is bizonyítani.

Több héten keresztül többször is nekiindultunk, hogy az adott vízállásnak megfelelő helyeken különböző halfajokra horgásszunk. Legtöbbször csónakból vallattuk a vizet, de előfordult, hogy kiszálltunk ruganyokon, keresztköveken és gyalogosan cserkésztük be a halakat.


RBD (Rainbow Dace)

S, ha már hozzájuthattunk két új színhez is - RBD (Rainbow Dace) és GM (Golden Minnow) - , akkor igyekeztünk azokat is helyzetbe hozni, s kicsit talán azokhoz is kerestük a jó pályákat. Mindkét új szín piros komponensű és alapvetően a természetes színekhez viszonyítva inkább sötét. Elméletileg az ilyen színek tiszta vízen a fényváltásba valók. Na, ez nekünk pont kapóra jött.


A balin nagyon szereti

Elsőre a balinokat céloztuk. Tiszta, 220 cm-es budapesti víz, küszök röpködtek az őnök elől, így kézenfekvőnek mutatkozott egy realisztikus színvariáció hadba küldése. Elsőre egy D (Dace) színű 7-es került a kapocsba, s mit ad isten, 3. dobásra leszedte egy kiló feletti jász.


Rögtön megmutatkozott, hogy egy bizonyos halfajra menni nagyon nehéz, amikor a Dunán tényleg szinte bármelyik ragadózó leverheti. Ugyanezen a helyen pár napja legalább 10 olyan kapásunk volt, ami csak megsorozta, de nem akadt. Ezek után szinte biztos, hogy jászok voltak. Kisebb wobblerrel valószínűleg több megakadt volna, mindenesetre örültünk neki, hogy egy nem tervezett fajt is lencsevégre kaphattunk. Nem ez volt az utolsó.


Ahogy fogyott a fény, úgy lett egyre több rablás a közvetlen közelünkben is, és sejthető volt, hogy előbb-utóbb az egyik balin odaver a Salmónak. A fogyó fények mellett épp egy élénkebb változat kipróbálásán gondolkodtam, amikor heves rohammal megérkezett az első őn. Úgy fordult a megszerzett falattal a folyásba, hogy meg is akasztotta magát szinte automatikusan. Szép csata volt, de kézbe, majd lencsevégre került. Talán vagy hármat dobhattam, amikor megérkezett az ikertestvére. Olyan szűk kettesek voltak. Nem óriás, de már próbára teszi a cuccot. Alakul ez.


A kronológiát kicsit felrúgva a halfaj vonalon viszont megmaradva számolhatunk be újabb balinokról. Ekkor egy kisebb áradásnak köszönhetően a víz opálosabb volt, és elég sok hordalékot hordott a hátán. A jó visszaforgók egy része kiesett a lehetőségek közül, mert annyira megtelt lágyan forgolódó kisebb faággal, növénnyel, levéllel, hogy egyszerűen nem lehetett benne érdemben pergetni. Volt viszont egy vízben álló pár éves kis fűzes, ami előtt rendre rablásokat láttam. A kisebb átlátszóság miatt ekkor volt az RBD szín premierje. Pár apróság után, egy termetesebb jószág is odavert, azt már érdemes volt lencsevégre kapni.


Pontosan másnap hajnalban indult a következő futam. ha már egyszer áradt, használjuk ki. Ilyenkor azért kissé jobban eszik a hal. Egy jelentős sarkantyúalatti megtört vízben próbáltam egy balint becsapni. A csónak a sodró vízbe volt bemacskázva, így tudtam a legjobban meghorgászni a hívogató forgó szakaszt. A soros dobásomat már majdnem kivettem, amikor a közvetlenül előttem zenélő, gyorsabb vízbe futott be a wobblerem.


Ezúttal a másik új szín, a Golden Minnow volt fent. Már emeltem a botot, amikor nagy erejű, koppanó, vagy inkább durranó kapással megérkezett az aznapi első hal. Mondhatnám, hogy a nagy küzdelemben először nem is tudtam mi lehet, de igazság szerint a kapás alkalmával láttam, hogy felcsapott a harcsa farka, így a támadó kiléte, sőt nagyjából a mérete is ismert volt számomra, amikor a fárasztás megkezdődött. Egyből a mélybe tört, a 2,10-es kis Excalibur pálca nyögve követte a mozdulatait. Harcsamód védekezett, de elkövette azt a hibát, hogy azonnal megmutatta magát, így tudtam, hogy nem olyan óriás, és hamar el fog fogyni a szufla. Tiszta terepre ment, így kicsit lazább gyeplővel engedtem is, hadd menjen. Elektromos motorral utána navigáltam, s amikor második körét heves buborék eregetéssel fejezte be, kicsit szigorúbbra vettem a figurát. Hamar meg is jelent a felszínen, s olyan hetes forma harcsafit láthattam mérges bajusz-csapásokkal méltatlankodni. Még elment egy körre, de miután legközelebb is megjelent a felszínen, már nem engedtem többé a mélybe. Némi ellenkezés után, megfogtam az állát és beemeltem a csónakba. Meglepően erős volt, már-már zsíros, úgy látszik, errefelé van mit enni.


Szerencsém volt, mindkét horog fogta, de az első a jobb szája sarkában is elég lett volna. Így is volt tapasztalható némi horog deformáció. Ha az ember kifejezetten harcsára megy, talán a horgok lecserélése megfontolandó.

Talán van bennem némi elfogultság, de az igazi próba mégiscsak a süllőzés volt számomra. A nagy kedvenc halfaj nyár esti megtalálása már nehezebb feladat elé állított. Pontosan a harmadik este volt szerencsénk egy apró, és egy másfeles körüli tüskéshátúhoz. Egy mederesés rézsűjét faggattam, amikor tolós kapással (eltűnt a wobbler veretése), majd megtorpanással érkezett meg a kapása.


A süllőfárasztást, különösen ebben a méretben, nem kell túlmisztifikálni. Viszonylag gyorsan kijött és én örültem, hogy a Salmo Minnow ebben az esetben sem hagyott cserben. Ráadásul az egyik új színt marta el.


Ezzel úgy éreztem meg is koronáztam a Salmo Minnowkkal történt korábbi fogásokat. Ez a wobblertípus mindig elől lesz a dobozomban, mert sokoldalúsága, megbízható teljesítménye a Dunán egyértelműen bizonyított.

Forrás: EnergoTeam

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...

Domolykók plasztik lárvákkal
Megjelent: 2024. július 13. | Forrás: Halmos Mihály

  Óriási élményekkel és szebbnél szebb halakkal köszöntöttek rám a domolykó tilalom utáni első napok. A patak teljesen más arcát mutatta, mint amikor két hónappal korábbal elbúcsúztunk egymástól; az úszó és szálas vízinövények sokasága víz alatti erdőként parancsoltak megálljt a legfogósabb, igazi domolykócsemegének számító apró wobblereimnek. Bizony meg kellett izzadni nemcsak a kapásért, de a halak biztonságos partra vezetéséért...