Balin horgászat - pergetve
Megjelent: 2022. július 09. | Forrás: Lukácsi Béla

A balin horgászata pergetve rendkívül élvezetes tud lenni. Amennyiben megtaláljuk a tuti csalit, illetve a balinok is partnerek, akkor érkezhetnek a brutális kapások.

A naplemente időszaka is jó fogásokkal kecsegtet.

Amíg a kapásig elérünk, addig azonban sok mindent kell figyelembe vennünk. Az első és talán legfontosabb maga a balin, van amikor mutatja magát, ez természetesen a könnyebb eset. Ez az  az alkalom, amikor mindenki pergetőbotot ragad és megpróbálja megfogni a balinokat. A következő, amikor nem látjuk a balinokat, azonban azok ott vannak egy adott területen, és mindenféle látványos rablás nélkül rabolnak. Ennek legfőbb oka, hogy a mélyebb vízrétegben vannak, és ott táplálkoznak, nem kell itt nagy mélységekre gondolni, elég 1, maximum 1,5 méteres víz és máris észrevétlenek tudnak maradni.

Egy szép Tisza-tavi fenekeszeg.

A Tisza-tavon voltam egy alkalommal, tudtam, hogy a balinok ebben az időszakban merre szoktak portyázni, van amikor felhívják magukra a figyelmet, de most észrevétlenek voltak. Természetesen az ismert területen dobtam egy párat, és nem is  kellett sok dobás, már az elsőre kapásom volt, ezután sorra jöttek a 2 kilogramm körüli balinok. Nagy tanulsága volt az esetnek, hogy a vízfelszín nem mindig árulkodik a fenekeszeg  jelenlétéről. 

Újabb szépség a kézben.

Vannak persze olyan esetek, amelyeknél nem látjuk magát a balint, de a szétfröccsenő apróhalak árulkodnak a mélyebben lévő balinrablásokról. Természetesen a leglátványosabbak a felszíni rablások, mikor a préda a felszín felett, a levegőben is repked és ekkor rádupláz vagy esetleg triplázik a balin. Ezekre érdemes figyelni, és a rablás helyére vagy közvetlen környékére érdemes dobni. 

Több hasonló balint is elcsíphetünk egy jobb helyen.

Az apróhalak, mint például a sneci ívása is extra helyzet tud lenni, természetesen ezt is meg kell találni, de a partszélben fröcsögő kishalak mindig felhívják magukra a figyelmet, és nem csak a mi figyelmünket, a balinok és egyéb ragadozók is odasereglenek a könnyebb prédára. Így az ilyen ívásokon, egész nap fogni tudjuk őket.

Az egyik pont olyan, mint a másik, pont olyan mint a brutális kapásunk.

A felszín közelében, illetve egy kicsivel mélyebben már átvettük a főbb lehetőségeket, de van amikor a balinok is mélyebbre húzódnak, főleg a késő őszi, illetve téli időszakban, amikor a táplálékhalak is nagy csapatba verődve mélyebbre költöznek. Az ilyen téli szituációk elsősorban csónakos horgászattal oldhatóak meg. Ekkor a vermelő, vagy a vermelni készülő halak fölött vagy ha éppen vízközt vannak, akkor közvetlenül alatta tartózkodnak a balinok, a prédára várva.  

Viszlát.

Ezeket a szituációkat persze meg kell oldani, a nehézsége a dolognak, hogy mindegyik helyzethez más megoldás kellhet. Nézzük milyen lehetőségeink vannak. A  felszínen vagy felszín közelében vadászó balinokat akár egy felszíni csalival, például egy popperrel is megfoghatjuk. Ez rendkívül élvezetes horgászat, mivel végig látjuk a csalinkat, így a kapás vizuális élménnyel is társul. Hátulütője, hogy ezek a kapások sok esetben nem akadnak, de a látvány mindenért kárpótol.

Egy kiváló fékű orsó mindenképpen kell a feladatra.

A felszín alatt nagyjából egy méter mélységig oszthatjuk be a következő szintet, erre nagyon sok wobbler jó lehet, melyek közül a nagy kedvencem a Salmo Thrill, de egy egyszerű pilker is lehet rendkívül fogós, mindkettő nagy előnye a nagy dobótávolság. Amennyiben kevés időnk van a horgászatra, egy gyors balinpergetéshez ezt a két csalit mindenképpen ajánlom, azonban felhívnám a figyelmet arra, hogy ezeket rendkívül gyorsan kell vezetni, nagyjából úgy képzeljük el, mintha a fenekező botot kapás után a lehető leggyorsabban szeretnénk kitekerni, a gyors újra dobás reményében. Akkor nem vagyunk még túl gyorsak, amíg a csalink nem pattog a vízfelszínen. Hihetetlen, de az ilyen gyorsan vezetett csalira nagyon sok süllő, harcsa vagy csuka is szokott érkezni, így bizton állíthatom, hogy nincs olyan gyors csali, amit ne kapna el valamelyik ragadozó!

A legnagyobb kánikulában is számíthatunk a kapására.

Azért ez nem minden, mivel van, hogy érdemes lassítani, és kipróbálni, olyan csalikat amelyek lassabban vezethetőek, ezek lehetnek akár kétrészesek is, a lényeg, hogy az adott vízmélységet eltaláljuk vele, ezt már eleve a wobblerek adatairól is megtudhatjuk, de megfelelő vezetéssel, mi is szabályozhatjuk a merülési mélységet, de természetesen ennek megvannak a korlátai, amelyet átlépve már kellhet egy másik csali is. 

A plasztikcsalit is imádja a balin.

Van még egy fontos tényező, mégpedig a csali mérete, azt szoktam mondani, hogy akkora csalit használjunk, amekkora az aktuális táplálékhal mérete. Szerencsére a balinnak van egy preferált nagysága ami általánosnak mondható, így ez egy  5-7 centiméteres nagyságú csalit jelent. Ezáltal  jelentősen szűkítettük a szóba jöhető csalik számát.

Tipikus balinos csali a pilker.

Nagyon fontos a szín is, általánosságban a természetes, sneci színű csalik jól működnek, persze a finnyásabb balinoknak nem árt némi variálás, ezek lehetnek fényesebbek vagy tompább színűek, elég megnézni a Thrill színpalettáját, és máris láthatjuk, hogy egy snecinek is mennyi színvariációja lehet. Még a fehér szín ami szintén fogós lehet, plusz piros kiegészítő, amellyel növelhetjük ezeknek a csaliknak a fogósságát. A tollas horog is sokat dobhat egy csali eredményességén. 

A balinok is megérdemlik a kíméletes bánásmódot.

A mélyebben – 1 métertől mélyebben lévő balinok- esetében elsősorban a süllyedő csalikat érdemes próbálni, ez még mindig lehet a Salmo Thrill, vagy a pilker is, az utóbbi akár egy plusz műléggyel kiegészítve. A plasztik csalik is nagyon fogósak a balinra, a megfelelő méretet és színt eltalálva ezekkel is nagyon eredményesek lehetünk. Itt már a jigek is képbe kerülnek, ennek a nehézsége, hogy el kell találnunk a megfelelő mélységet és rá kell éreznünk a csalivezetésre, ez már bonyolultabb, de kellő gyakorlással már könnyedén megy ez a feladat is. 

Amennyiben valóban kevés időnk van és szeretnénk egy gyors pergető pecát balinra, arra javaslok egy pilkert, egy Thrillt 7 centis méretben, pluszban pedig gumihalat és twistert, ezzel a minimális csali készlettel, könnyedén megoldhatunk egy gyors balinozást.

Forrás: Lukácsi Béla

SALMO THRILL

3 490 Ft-tól
1 775 Ft-tól

Részletek

WIZARD EDGE ORSÓ

24 990 Ft-tól

Részletek
Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...

スピニングフィッシング - Megérkeztek a Ryobi pergető botok!
Megjelent: 2023. december 06. | Forrás: Őze Dániel

Hosszas várakozás és tesztelés után, végre a szezonra megérkeztek a sokak által keresett és várt Ryobi pergető horgászbotok! A szortiment első hírnökei a finomabb pergetést favorizáló horgászoknak nyújtanak kiváló minőségű alternatívákat kedvenc hobbijukhoz. Ezen új bot-sorból, először a Micro Power tagot vettem górcső alá, ami a puhább szájú halak, mint jász és domolykó pergetéséhez nyújt megoldást. Egy jó pergető botra érdemes várni,...