A műcsalik kavalkádjában bizonyára mindenki találkozott már a körforgó villantók valamelyik variációjával. A forgókanalak formája, felépítése, s ezáltal a működése is merőben eltér a támolygó kanalakétól. A tengelyen elhelyezkedő - általában rézből készült – test adja meg a középpontját, a fix tömegét a csalinak, valamint a kanál, más néven levél rezonanciakeltő hatása felel az inger kiváltásáért, amely majd a várva várt kapást fogja előidézni.
Biztos vagyok benne, hogy nagyon sok pergető horgásznak a forgókanál adta meg a lökést a kezdeti sikerekhez. A technika elsajátítása nem okozhatott problémát, kezdő pergetők is könnyedén elboldogultak velük, ugyanis kidobás után nem volt más egyéb feladat vele, csak be kellett tekerni a kellő tempóban és szerencsés esetben a kapásokban, fogásokban sem volt hiány.
Árnyék borult a sekély sárréti csatornára, elő hát a műcsalikkal!
A körforgózás tehát nem bonyolult dolog, sőt a működése sem az. Vontatás közben a tengely a ráhúzott testtel együtt végig egy vonalban halad. Az irányából nincs kitérés, billegés, egyéb mozgásváltozás, a vibrációt a levél adja le, ahogyan forog a tengelye körül. Lassú tempónál kisebb, míg gyorsabb bevontatás esetén nagyobb sebességgel pörög a kanál, természetesen nagyobb rezonanciát is keltve ezáltal. Fontos megjegyezni, a leadott rezgés minősége a levél formájával befolyásolható!
Gold Star forgókanalak kettes, hármas, négyes méretben
A körforgók témakörében kialakult legnagyobb vitát a működéséből eredő egyetlen hátrányos tulajdonsága, egyetlen létező gyenge pontja váltotta ki. A tengely körüli forgás következtében ugyanis nagy mértékben tekeri meg a zsinórt, a közhiedelemmel ellentétben a fonottat is, még akkor is, ha forgókapcsot iktatunk be a műcsali elé. Sokáig én is „szenvedtem" emiatt, mígnem a józan paraszti észjárás egyszeriben rávilágított a megoldásra. Nem tettem mást, csak annyit, hogy 3-4 dobás után leakasztottam a villantót, és 2-3 méteres zászlót hagyva, az üres zsinórral ostoroztam a levegőben. E mozdulatsor hatására a zsinór visszarúgta magát standard állapotába.
Körforgó villantóval pergetni éppen emiatt nem a legkényelmesebb dolog, de egy kis odafigyeléssel, a fenti példát alkalmazva elkerülhető a stressz. Egy dolog azonban vitathatatlan, az pedig az eredményessége, a fogóssága, amely egyedi tulajdonságából következtethető. Jó megoldás a különféle excentrikus ólomfejek alkalmazása is, melyek megakadályozzák a zsinór csavarodását.
A legegyszerűbb körforgó villantó szerkezeti felépítése
A körforgók villantók működési elvükből fakadóan, az egyedi szerkezetük, mozgási „energiájuk" által keltett erőteljes rezgésekkel dolgoznak. Emellé társul a színhatás is. Vontatás közben kicsit sem hasonlít kishalra, rezonanciakeltésével váltja ki a halak támadó ösztönét. Éppen emiatt rendkívül hatásos csali, a sügértől a harcsáig minden ragadozó halunk eredményesen fogható vele.
A Gold Star körforgó család legcsukásabb modelljeinek számítanak a Parrot-ok. Réztestük jelentős súlyt képviselnek, ezáltal messzire és pontosan repíthetők
Közepes változatai, mint a 3-as méretek a süllő, csuka és balin horgászatában bizonyítottak. Legnagyobb példányai, a 4-es, 5-ös forgók már komolyabb felszerelést igényelnek. Bevontatásuk során fellépő ellenállásuk óriási, hát, ha még folyóvízen történik a horgászat, a hatás megduplázódik, nagymértékben igénybe veszi az orsó szerkezetét
A körforgózásnál az összhatásra kell törekednünk, rögtön az elején, a villantó kiválasztásánál már észnél kell lennünk. Mivel a kereskedelemben nagyon sokféle, eltérő minőségű forgó létezik, figyeljünk oda a részletek kidolgozottságára. A villantó tengelyének egyenesnek kell lennie, kimondottan előnyös, ha a tengelyen apró gyöngy található, mivel ő a felelős a forgórész súrlódástól való mentesítéséért.
Minőségről árulkodik a Gold Star Parrot. Egyenes tengely, súrlódásmentesítő gyöngy, „izgalmas" design
A legkritikusabb szemmel az enyhén domborított levelet kell vizslatnunk. A villantó minőségét azonnal elárulja a vízbe érés pillanatában mutatott viselkedése. Akkor tökéletes a csali, ha a vízbe érés pillanatában azonnal forogni kezd!
A levél alakja, kereksége, vagy hosszúkás, elnyúló alakja sok mindent meghatároz. Állóvízen a széles, lekerekített végűek, míg folyókon, sodró vízben a hosszúkás, elnyújtott, hegyesedő végűek bizonyultak jobbnak.
Fogósnak mutatkozott a Gold Starok között a Heron fantázianévvel illetett verzió is Jó választás a pikkelymintás GS Tinch és Heron. Az univerzálisnak számító 3-as mérettel van esélyünk csukára, süllőre, balinra egyaránt
Speciális és egyben nagyon eredményes villantó típus a dupla levelű változat, amelyet tandemnek is szoktak nevezni. A testen általában két eltérő méretű levelet találunk, erős, intenzív rezgést keltenek, nagy ellenállásuk miatt lassan vontathatók.
Extra hatást keltő GS Stork Tandem villantók
Nemcsak a csali tényleges hosszát, de a rezonanciakeltést is a kétszeresére növeli a dupla leveles változat. Jól látható, hogy a minőségre itt is kiemelt figyelmet fordítottak
Egy jó körforgó villantóval a csatorna teljes szélességét át tudom fésülni
GS Parrot a legcsukásabb piros-fehér színben
A fény és hang ingerekre különösen jól reagálnak a ragadozók, a támadási ösztön kiváltásában megkérdőjelezhetetlen a hatásuk, ezért is a körforgó villantóknak joggal van helyük a pergető horgászok egyre bővülő műcsali arzenáljában.
Forrás: Halmos Mihály