Május elsejével számomra új időszak kezdődik a pergető horgászatban, ugyanis jó pár ragadozó halfaj újra foghatóvá válik, illetve a nyári vízálláshoz közelítve és a vízhőfok növekedésével a szegedi Tisza szakaszt valósággal elöntik az íváshoz készülő keszegek. Nászuk nem zavartalan, ugyanis a hazai vizek leggyorsabb ragadozói követik őket, én pedig ilyenkor minden szabadidőmet arra szánom, hogy megpróbáljam becsapni a belvárosi balinokat…
A tavalyi hosszan kitartó magas vízálláshoz képest idén a tavaszi áradások gyorsan levonultak a Tiszán. Olyan gyorsan, hogy mire rápillantottam a vízmércére már jócskán 200 cm alatt volt, így szabaddá váltak a belvárosban található kedvenc balinos helyeim. Egy nagy hátráltató tényező volt azonban, ami nem más, mint a havazásként hulló nyárfaszösz. A pihék ugyan jól megmutatták a víz sodrását, de kedvezőtlen körülmények között olyan mértékben össze tudott torlódni egy- egy helyen, hogy minden dobás után lehetett takarítani a zsinórt, így inkább elkerültem ezeket az idegeim védelme érdekében.
Kedvenc balinos helyeim közül a rakparton…
…az újszegedi homokos „laposon”…
…és a gátőrháznál lévő betonrézsűn próbálkoztam…
…vagyis ha a nyárfaszösz engedi a próbálkozást.
A májusi balinozások kiváló alkalmat biztosítottak arra, hogy kipróbáljam a WIZARD termékcsalád új, EDGE névre hallgató orsóját. Bár 5,1:1 áttétele nem teszi kifejezetten balinos tekerővé, viszont kicsiny tömege, pontos zsinórképe és precízen állítható fékrendszere miatt mégis egyből a kedvencemmé vált.
Újdonság a WIZARD palettáján az EDGE orsó!
Sok jó tulajdonság mellett a zsinórképet is csak dicsérni lehet.
A SAMURAI SPIN 240 bothoz tökéletesen passzol.
Parti horgászatok révén hosszabb bottal vágtam neki ezeknek a kalandoknak. A WIZARD SAMURAI SPIN 240 cm hosszú, tűspicces botjával a távolabbi régiókat is el tudtam érni kényelmesen akár kisebb súlyú csalikkal. A közvetlen kontaktus miatt 0,06 mm-es WIZARD MXT8 BRAID zsinórt tekertem fel, előkének pedig 30-as L&K fluorocarbon zsinórt kötöttem.
Hosszú bottal az 5-ös SALMO THRILL messzire dobható, aminek meg is van az eredménye.
A kedvenc balinos csalimmal is jól boldogul.
Kacskaszájú balin hozta vissza.
A fent említett csalikon kívül érdemes többfélét próbálni, mert sokszor a jónak gondolt helyeken nem mutatják magukat az ezüstnyilak, de mégis ott portyáznak a vízfelszín alatt. Vannak olyan napok, amikor csak wobblerrel lehet kapásra bírni őket, máskor a plasztik vagy a fém hal- imitációkra mozdulnak jobban.
Érdemes minden eshetőségre felkészülni a csalik terén.
Egyetlen rablás sem volt a felszínen, mégis leütötte a mélyen húzott csalit.
Ennél az esetnél szükség volt az alsó horogra.
Ússz szabadon!
A csalivezetést nem szoktam túlbonyolítani: sodrással megegyező irányba eldobom a műcsalit, majd néhány másodpercnyi süllyedés után elkezdem lassan magam felé tekerni. Ahogy a bot spicce kezd egyre inkább kiegyenesedni, úgy fokozom a tempót, mígnem a part szélében már úgy tekerem, mintha egy rossz dobás után csévélném vissza a zsinórt. Ha nincs kapás, akkor a következő dobáskor még tovább engedem süllyedni és úgy indítom meg a bevontatást. Mindenkinek sikeres balinozásokat kívánok!
A látványért is érdemes megvárni a naplementét.
Írta: Ország Bálint
Fotózta: Ország Bálint