Boloval a szegedi Tiszán
Megjelent: 2019. szeptember 11. | Forrás: Frankó Zoltán

A Tisza vízállása a júniusi zöldár után egyre jobban közelített az általam várt 100 cm-hez a szegedi vízmércén, már csak az volt a kérdés, mikor tudok időt szakítani a bolognai botos horgászatra. Minden eshetőségre felkészülve, időben összeszedtem a felszerelést, mindent, ami szükséges lehet az úsztatáshoz. A 6 méteres Benzár Allround Bolora felkerült a kis orsó, zsinór. Az úszók, horgok, ólmok, apróságok bekerültek a ládába. Az elmúlt héten végre három reggel le tudtam menni a Tiszára. A folyó folyamatos apadásban volt, ez rontotta a halak kapókedvét, a pontyra, rablóra váró horgásztársak a fogások csökkenéséről számoltak be. Én bíztam a keszegekben.

Az ilyen laposkeszegek megfogása úsztatva igazi élmény.

A folyó megközelítése gyakran jár sportos sétával a parkoló és a vízpart között, ezért nagyon fontosnak tartom, hogy okosan, a legszükségesebbeket összerakva induljak el. Hosszú merítőnyél, könnyű szákfej, bolognai bot, egy vödörben a kész etetőanyag, csalik, egy kisebb ládában vagy táskában az apróságok. Az első reggel még a folyóparton készítettem el az etetőanyagot a fotók kedvéért, de másnap már én is a kész anyaggal mentem a partra.

A folyóvízi horgászat sarkalatos kérdése az etetőanyag és az etetés technikája. Az etetőanyagnak kellően nehéznek, tartalmasnak kell lenni. Mennyisége egy 3-5 órás horgászat alkalmával 10-15 liter. Jól beosztva, pontosan etetve. Nem kell azért megijedni, 2-3 kg jó minőségű etetőanyag és az adalékok ezt kiadják.

2 kg Benzár Verseny Speciál, Benzár piros-sárga angolmorzsa, 3 kg agyag, negyed zacskó PV1, kukorica. Ezekből állt össze a keverék az első reggelen. Másnap annyit változott, hogy Benzár Panettone Black etetőanyag került a Verseny Speciál helyére. Az agyag nehézzé teszi, a PV1 ragasztja és édesíti egyszerre az etetőt.



Az etetőanyagot és a földet külön készítem el. A földet átöröm, az etetőanyagot kissé nedvesebbre keverem, mert a föld szárít rajta.

Az etetőanyagra öntöm a földet és elkeverem.



Pihentetem, ha szükséges még pótólom a vizet, majd hozzáadom a morzsát és a kukoricát.



A kész etetőanyag, amiből már csak az élő hiányzik.



Az élő anyag lefojtott csontkukac volt, ebből mintegy 2-3 dl került az etetőbe.



Ilyen egy keményre gyúrt folyóvízi etetőgombóc.



Etetésre előkészülve. Az alapozó etetést nem szoktam túlzásba vinni, inkább a folyamatos etetésen van a hangsúly, így kevesebb etetőanyaggal hosszabban lehet eredményesen horgászni. Ne feledjük, a Tisza erős sodrása, a hajók hullámkeltése, a halak mozgása egyaránt ellenünk dolgozik, a nagy alap is eltűnne hamar.



A bolognai botos horgászatban az etetőanyagot kissé lefelé dobjuk az úsztatás vonalába, hogy mire beáll az úszó és a horog a megfelelő helyzetbe, akkor érjen az etetésre.

A kemény, nehéz gombócok gyorsan fenékre érnek.

Az úsztatás másik sarkalatos kérdése a helyválasztás és annak feltérképezése. A Tisza medre kövekkel, faágakkal, törésekkel tarkított, találnunk kell egy olyan egyenletes szakaszt, ahol 5-10 méter hosszan elvezethetjük a szereléket. A horgászat előtt ezért próbaúsztatásokat kell végezni. Bolognai bottal folyóvízen állva érdemes úsztatni, így tudjuk a legmegfelelőbben vezetni az úszót.

Apróságok a szereléshez.



A Belvárosi-híd alatt elég volt a 6g-os úszó. A túl kicsi úszó a visszatartásra nagyon kiemelkedik, a túl nagy pedig folyásirányba dől meg az úsztatás során.



A fő ólmozást cseppólomból és sörétekből rakom fel.



Az első úsztatások során finomítom az ólmozást, megfigyelem a medret.



Az enyhén visszatartott úszót vezetem végig a horgászhelyen. Egészen addig állítom a mélységet, amíg a cseppólom már a fenék felett csúszik végig. Így lehet a horgot a fenéken elvezetni. Erősebb visszatartásra megemelkedik a csali, majd visszaesik a fenékre. A próbaúsztatások és a mélység beállítása után felkerül az előke és lehet horgászni. Az előke 12-es Benzár Mono Leader, a horog 14-es Excalibur Nase volt a júliusi Tiszán.



Az első hal egy bodorka volt a közel 4 méteres vízből.



A bodorkát zömében karika keszegek követték.



Volt köztük tenyeres.



Röptetős apróság.



A jellemző méret.



Pici dévér.



Egy falánk sügérke.

A három reggel során mindig a karika keszegek voltak a legfalánkabbak, belőlük meg lehetett fogni a 4-5 kg-ot, pár dévér, lapos keszeg, egy kisebb ponty, bodorkák és a pici sügér tette színesebbé a horgászatot.

Frankó Zoltán

Energofish Feeder Team

CARP EXPERT ÁTLÁTSZÓ SZILIKONCSŐ

550 Ft

Részletek
A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...