Sokan bólogathatnak, amint az idei szeszélyes időjárásról beszélünk. Az elmaradhatatlan tavaszi havazás, szűnni nem akaró éjszakai fagyok megpecsételték a nagy tavaszi pezsgés emlékezetes horgászatait. Mihez kezdhet ilyenkor a pergető horgász?
Salmo bug & tiny: élethűségből ötös!
A szűk két hónapos lemaradást igyekszik a természet rohamtempóban behozni, ezzel együtt a vizek is szépen lassan (inkább lassan mintsem gyorsan) melegedésbe kezdenek.
Megszólalásig hasonlít az élő bogárra.
Kezdnének, ha nem tolódna ki az ezzel járó áradás időszaka sem a nyár elejére. Hetekig stagnál a folyóvizek hőmérséklete 14-16 C° körül, vízállásuk kiszámíthatatlan, ezzel együtt megnehezítve a horgászok dolgát.
Pure fishing: csak a legfontosabbak.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy áradó vízben eredményesebbek lehetünk a partszéli vizeket meghorgászva, a széleket „meghúzva”.
Szélvízi süllő, áradó folyóból.
Gyakran nem viccelnek, egyből torokra veszik a csalit
Átgondolva logikusnak tűnhet ez a technika, hiszen húzós vízben kevésbé áll meg a hal akár fenéken, illetve vízközt, a gyors sodrású folyó ereje kitolja őket a szélvizekbe.
Csodás hal a domolykó.
Szabályozott vízállással rendelkező vizeken az áradásnak nincs számottevő szerepe, ezért egy jól bevált technikával rövid idő alatt érhetünk el szép eredményeket.
Bokorlakó domi, szájában az ET Perch.
A melegedő vizekkel egyre inkább kerülnek előtérbe felszínközeli, vagy akár felszíni csalik használata. 16-20 C° hőmérsékletű víz már alkalmas lehet erre a célra, ekkor már nyugodt szívvel húzhatjuk a felvizekben dolgozó műcsalikat.
Kihívásokkal teli egy ilyen szép halat egyedül fotózni, gyakorolni kell!
Nincs, az a balin mely egy könnyed körforgónak ne ütne oda a fényváltásban. Figyelni kell azonban a csali méretre, hiszen egy húzós vízben egy nagyméretű körforgó már túlzó mértékű forgást, rezonanciát eredményez melynek eredménye a csali szabálytalan „túlmozgása”, vagy akár vízből való kiugrása.
Teljes pompában.
Ha nagyobb csalikkal horgászunk ne féljünk a folyással szembe dobni, hiszen megfelelő tempóval elérhetjük a kívánt mozgást. Érdemes továbbá olyan helyeket felkeresni, ahol valamilyen tereptárgy közelében oxigénben dúsabb környezet található, ezen helyeken is célozzuk az akadók, fák, part szélét halfogás reményében.
Szerző: Kocsis Péter Gábor