Csalizási tippek kezdő pontyhorgászoknak
Megjelent: 2020. március 19. | Forrás: Kubuk Dániel

Mikor az emberek álmaik halának megfogására gondolnak az első ami eszükbe jut egy remekül megválasztott hely egy gyönyörű tavon, egy erős bot, egy erős, strapabíró orsó, a fütyülő fék esetleg egy remekül megválasztott csali. Ezek valóban mind fontosak célunk elérése érdekében, azonban úgy gondolom az emberek kisebb része gondol egy jól megkötött horogra, egy megfelelő módon felkínált csalira pedig mint tudjuk, az ördög a részletekben rejlik. Ezekben szeretnék segítséget nyújtani a kezdő ponty horgászok számára a következő írásommal.

Magam részéről kimondottan szeretem a Carp Expert palettáján található aprócikkeket használni végszerelékeim elkészítéséhez. Úgy gondolom egy igen jó minőségű, megfizethető, minden igényt kielégítő választékkal rendelkező márkáról beszélhetünk.

A fent látható néhány apróságból elkészíthető számtalan különböző végszerelék melyek közül a 4 kedvencemet szeretném megmutatni nektek!

1. Egyszerű hajszálelőke

Kezdjük a legegyszerűbb típus elkészítésével. Ezt az előke típust bátran és eredményesen használhatjuk mind süllyedő mind pedig pop up csalik felkínálásához is. Nincs az a ponty horgász, aki ne használta volna már ezt a fajta előkét!

Nincs is szükségünk másra az elkészítéséhez, mint:

Carp Expert Camou Green előkezsinór

Carp Expert Classic Boilie horog

Carp Expert Gumi Stopper

1 szem bojli

Carp Expert Horogbefordító

egy kis darab szilikon cső


1. Első lépésben egy kisméretű hurkot kötünk a kb 30 cm hosszan levágott fonott előkezsinórunk végére. Azt javaslom főleg ha az ember még nem elég rutinos, hogy a hajszál előke hosszút a felkínálásra szánt csali segítségével állítsa be.


2. Egy gumiütköző segítségével rögzítsük a felfűzött és stopperrel megütköztetett bojlinkat. Ha ezt követően készítjük el a horogkötést garantáltan abban a távolságban fog elhelyezkedni a csalink a horgunktól, ahogyan azt szeretnénk!


3. A kisméretű szilikon csövünket a damilra felfűzzük majd a horog szemén átbújtatjuk az előkezsinórt és beállítjuk a számunkra ideális horogtávolságot! (Nagy halakat remélve ne ijedjünk meg az esetlegesen nagyobb horog távolságtól sem!) Ezt követően a horog hegye felől húzzuk fel a szilikoncsövet a horgunk öbléig! (én a 8-as méretű classic bojli horgot használom legszivesebben)


4. Készítsük el az egyszerű csomómentes horogkötésünket (7-8 menetet tekerjünk a horog szárán majd bújtassuk vissza a zsinórt a horog szemén!


5. Fűzzük fel az előkénkre a Carp Expert horog befordítót! Óvatosan húzzuk rá a horog szárára! (Ez a kis kiegészítő fogja garantálni számunkra a megfelelő akadást minden körülmények között!)


6. Állítsuk be a horog befordítót úgy, hogy az előkénk zsinórja a horog hegyével egy oldalon helyezkedjen el!


7. Kössünk egy hurkot az előkénk végére melyhez nagy segítség lehet a Carp Expert palettáján fellelhető csomóhúzó!


8. Az előkénk bevetésre kész!


2. Blowback rig

Szintén egy könnyen és gyorsan elkészíthető előkéről van szó, azonban kritikusan kiegyensúlyozott csalikhoz, pup up-ok, esetleg hóember szerelékek felkínálása esetén szabadabb mozgást biztosít a csalinknak, ezzel felhívva magára a környéken mozgolódó halak figyelmét!

Amire szükségünk lesz:

Carp Expert Camou Green előkezsinór

Carp Expert Classic Boilie horog

1 szem bojli

Carp Expert Gumi Stopper

Carp Expert Round Rig gyűrű

Carp Expert Horogbefordító


1. Kisméretű hurkot kötünk a hajszálelőkénk végére, majd felfűzzük a felkínálásra szánt csalit. Ezt stopperrel és gumiütközővel rögzítjük.


2. Veszünk egy darabot a Carp Expert Round Rig-ből és felfűzzük a fonott zsinórunkra. Beállítjuk a megfelelő horog-csali távolságot majd egy egyszerű görcsöt kötünk az apró gyűrűnkre.

3. A kiválaszott horgot felfűzzük az előkénkre, majd a gyűrűnket felhúzzuk a horgunkra.


4. Ha a horog és csali távolság megfelelő számunkra, kössük meg a horgunkat csomómentes kötéssel. Amennyiben a távolság nem megfelelő még módosíthatjuk az a horog megkötése előtt. Húzzuk fel a horogbefordítót az előkére majd a horog szárára és állítsuk be a fentebb már ismertetett orientációba (Ez nagyon fontos lépés, ugyanis ha fordítva helyezzük fel épp ellentétes hatást érünk el vele!).


5. Kössünk egy hurkot az előkénk végére majd vágjuk le a fölösleges zsinór részt!


6. A szerelékünk kész is a bevetésre!


3. D-rig

A D-rig nevezetű végszerelék kimondottan lebegő csalik felkínálására készül. Most azonban a lágy fonott zsinór helyett egy merevebb monofil vagy fluorocarbon damilra van szükségünk. Én jelen esetben egy vékony 0,16-os monofil leader-t használok.

Szükséges anyagok:

Monofil- vagy fluorocarbon zsinór

Carp Expert Classic Boilie horog

Carp Expert Round Rig gyűrű

Carp Expert horogbefordító


1. Vegyünk egy horgot és egy tetszőleges hosszúságú monofil damilt majd a horog öblén készítsünk egy lapkás horogkötést.


2. Vegyünk egy darabot a Rig-ből majd fűzzük föl a damilra.


3. Fűzzük át a damilunkat a horog fülén ügyelve arra, hogy hagyjunk elegendő szabad mozgást a gyűrűnek. Így tehát ahogyan a képen is látható egy „D" alakú fülben mozog majd a gyűrűnk.


4. Kössük meg a horgunkat csomó nélküli kötéssel.


5. Fűzzünk föl az előkénkre egyet a Carp Expert horogbefordítóból és állítsuk be azt a megfelelő orientációba.


6. Kössünk egy hurkot az előkénk végére.


7. Vágjunk egy kisebb darab monofil zsinórt majd fűzzük át a gyűrűn és fogjuk össze a két végét!


8. Fűzzük át mindkét szálat egyszerre egy bojlifűző segítségével.


9. Egy öngyújtó segítségével olvasszuk meg az összefogott damilvégeket és nyomjuk el azt a bojli felületén.


10. Ezzel el is készült a felcsalizott végszerelékünk!

4. Pop Up rig

A Pup Up rig ahogyan a neve is elárulja Pop Up csalik felkínálására lett kitalálva. Fő előnye a szereléknek, hogy a felfűzött lebegő bojlink a horog szárán általunk állítható mértékben szabadon csúszhat el a Rig segítségével.

Szükséges eszközök:

Carp Expert Camou Green előkezsinór

Carp Expert Classic Boilie horog

Carp Expert Round Rig gyűrű

Carp Expert Horogbefordító

Carp Expert Gumigyöngy 3 mm

Carp Expert Gumi Stopper


1. Vegyük az előkezsinórunkat majd fűzzük át a horog fülén a képen látható módon!


2. Kössük meg a horgot egy csomómentes kötéssel! Vágjuk le a felesleges zsinórrészt!


3. Fűzzünk föl egy horogbefordítót majd húzzuk a horog szárára!


4. Fűzzünk egy rig-et a horog hegye felől a horog öblére!


5. Fűzzünk egy gumigyöngyöt a horogra a hegye felől és állítsuk be rajta a gyűrű mozgástartományát!


6. Kössünk egy hurkot az előkénk végére!


7. A D-rig-nél már bemutatott módon egy darab monofil zsinór segítségével fűzzünk föl egy pop up bojlit, majd a két damilvéget összefogva fűzzünk föl egy gumi stoppert mellyel rögzítjük a bojlit! Ezt követően a szerelékünk elkészült!

A horogbefordító minden általam elkészített előketípusnak oszlopos része. Engedjétek meg, hogy képekkel szemléltessem nektek előnyeit. Személy szerint nem szeretném ha álmaim halát egy rossz akadás miatt veszíteném el, vagy esetleg meg sem akasztanám mert kifújás közben a horgom nem akadna meg a hal szájában ezért sosem hagyom ki ezt az apróságot az horgászládámból!

Remélem sikerült néhány hasznos tippet adnom nektek és ezen ötletek hozzásegítenek titeket álmaitok halának sikeres terítékre hozásához!


GUMISTOPPER HORDÓS

390 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...