Csatorna pergetés!
Megjelent: 2021. október 22. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászvizeink közül pergetésre sok féle variációt találunk. Vannak állóvizeink, vannak folyóvizeink, és van ami köztesnek mondható mint például a csatornák, melyeken van szinte álló víz vagy éppen kavargó zubogó részek is, éppen ezért a horgászata a csatornánknak elég komplexnek tűnik, de csak elsőre.

Egy átlagos csatornában, könnyedén elérjük a túlpartot.

Csatorna nagyon sok van magyarországon is, ezek sokszor rejtenek hihetetlen mennyiségű és persze minőségű halat. A fogható halfajok közül persze sokaknak a csuka, vagy éppen a sügér jut eszébe, azonban sok helyen van jelen a balin vagy éppen a harcsa, de a legtöbb csatornában jelen van a süllő és a kősüllő is. 

Nem feltétlenül a legnagyobb halara kell számítanunk.

A csatornák eleve méretükben és sok egyéb paraméterükben eltérnek egymástól. A kisebb gondozatlan csatornák, szinte teljes növénytakaróval rendelkezhetnek, ezekben természetesen elsősorban a csuka és a sügér találja meg életterét, ellenben a nagyobb intenzívebb öntözésre is használt csatornák már több lehetőséggel kecsegtetnek, ezekben tényleg minden ragadozó megtalálja életterét. 

A balin gyakori, elsősorban a műtárgyak közelében, nagyobb számban is előfordulnak.

A csatorna pecákban a zsilipeknek nagy szerepük lehet, ezek – ha valóban működnek -oxigéndússá tehetik az alsó részt, ami köztudott, hogy kiváló vadászterület a ragadozók számára. A befolyásnál a kavargó vízben a balinok portyáznak, ugyanitt a mélyben sokszor a kősüllők és a süllők találnak megfelelő életteret. Lentebb haladva a nem annyira zúgó vízben a harcsák portyáznak, a szélvizeken pedig mindenhol ott lehetnek a sügérek és a csukák.


Azért egy kis csatornából is előkerülhet egy szebb harcsa.

Ebből is látszik, hogy nagyon sok lehetőség rejlik akár a legkisebb vizekben is. A zsilipekkel és a műtárgyakkal kapcsolatban egyre felhívnám a figyelmet minden esetben tájékozódjunk a helyi szabályokról, ugyanis a zsilipek környékén már nem tiltja az országos horgászrend a horgászatot (régen általánosan tilos volt) azonban a helyi horgászrend ettől lehet szigorúbb is. Bár a normális vízkezelők ezeket a tiltásokat táblával pontosan jelölik.


Ezek a tüskéshátúak nagy csapatban megtalálhatóak, szinte az összes csatornában.

A csatornáknak még jellemzőjük lehet a téli alacsonyabb vízszint. Ekkor az öntözés mivel szükségtelen, partvédelmi okokból alacsony vízszintet tartanak, ez extra lehetőséget biztosít a horgászok számára, hiszen az összeszűkült éllettérben könnyebb megtalálni és megfogni a halat. Ehhez még hozzáadódik a növények eltűnése a késő őszi időszakban, amellyel eltűnik a búvóhely a csatorna nagy részéből.


Az örök nagy kedvenc a Power Kick!

Megvannak hát a helyek, fogjunk bele a pergetésbe. Kezdjük a szokásos első kérdéssel, a felszereléssel. Mivel szinte kizárólag csak parti pergetésről van szó, ezért eleve ehhez kell igazodni, ez elsősorban a bot hosszban tud megmutatkozni, ha nem nyílt a víz akkor érdemesebb egy picit hosszabbat választani, ami lehet 220 vagy 240 centiméter, de van, ahol jól jön egy hosszabb 270-es bot is. Az erőssége már más kérdés, hiszen ott a megfogni kívánt halfaj és a felhasznált műcsali együttese határozza meg. Azonban alapvetően ezekre a vizekre finomabb botot szoktam használni, kivételt képez persze, ha nagyobb halra pályázunk. A leg szeretettebb fegyverem így a Perch Blade, amely nagyon finom spiccel rendelkezik, így a legapróbb csalikat is tudjuk vele vezetni, ennek ellenére, ha kell felveszi a harcot a legnagyobb halakkal is, köszönhetően a gerinceségének. 


Plasztikból nem árt felkészülni rendesen.

Az orsó ehhez mérten, természetesen nem túl nagy, illetve a zsinór is nagyrészt nagyon vékony fonott, ami 0,08-as vagy 0,06-os szokott lenni. Mivel ezekben a vizekben gyakran előfordul a csuka, ezért biztonság kedvéért fluorocoated előkét is használok. Persze, ha célzottan csukára pergetünk, vagy gyakori a csuka, akkor érdemes wolfram előkére váltani.


Akár monofil zsinórral is megoldhatjuk a szituációt, főleg a mostani mopdern pergető zsinórok, amelyek kiválóak lehetnek a feladatra.

A csatornákon sokat használok plasztikcsalikat, melyek közül a Floating Shadot emelném ki amely pontosan a hasonló lassabb vagy éppen álló vizekre lettek kitalálva. Ez mellett persze mindig ott van az állandó kedvenc a Power Kick, titkos favoritként pedig egyszerű twister szokott a horogra kerülni. 


A Perch Blade is kapható akár 240-es hosszban is.

A műcsalik közül még a wobblereket szoktam előszeretettel dobálni, ezek közül egyértelműen kiemelkedik a Salmo Thrill amely nem csak balint ad megbízhatóan, mellette szinte az összes többi ragadozó is megfogható vele, persze kicsit trükközve már a csalivezetéssel. Harcsára itt is beválnak a duci típusok, mint például egy Hornet, melynek a legújabb törtcsőrű változatával már a felsőbb vízrétegeket is átpásztázhatjuk. Míg a Thrillt inkább hosszában vagy srégan szoktam dobálni, addig harcsára már keresztben érdemes dobálni, valamiért ezt a vezetései irányt a harcsa jobban szereti. Még a csukára is ajánlanék egy wobblert mégpedig a Salmo Slidert amely, kiváló csukamágnes, de egy Frisky is sokat ott lapul a dobozban hiszen ezzel a balin- csuka-harcsa trióból mindegyikre alkalmas műcsali kerülhet a zsinór végére.


Az állandó kedvenc wobbler a Thrill!

A sügért már inkább a plasztikokkal szoktam vadászni, hasonlóan a süllő és kősüllő párosra is hasonlóan a plasztikokat preferálom. Itt a hagyományos jig fejes felkínálás mellet érdemes egy Drop-shotos szereléken is felkínálni a plasztikot, főleg, ha pontosan tudjuk, hol vannak a ragadozók.


A csuka bármelyik csatornánkban előfordulhat, így az éles fogakra mindíg számítani kell.

Ezekből is látszik, hogy a csatornákon sokszínű lehetőség kínálkozik, és szinte minden pergetési stílust eredményesen alkalmazhatunk.

Lukácsi Béla

L&K FLOATING LONG FLY

1 690 Ft

Részletek

L&K FLOATING SHAD

990 Ft

Részletek

L&K POWER KICK

990 Ft

Részletek

SALMO THRILL

3 490 Ft-tól
1 775 Ft-tól

Részletek
A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...