Egy kis reggeli twiszterezés
Megjelent: 2010. november 22. | Forrás: Székely Zoltán

Csodaszép hajnalra ébredtem. A kelő nap aranyló fénye átszüremlett a sűrű párát ontó víz felett. A csípős reggeli hidegben sejtelmesen gőzölgött a még tíz fok feletti Ráckevei-Duna sűrű nádbugákkal szegélyezett keskeny vize. Gyorsan bekaptam a reggelit és kötelességeimet elodázva csónakba huppantam, magamhoz kapva a twiszteres dobozt és a gerinces, háromméteres, két részes, finom de mégis gerinces, 20-40 grammos, 3méteres President DX-kevlár pergető pálcát, rajta az 5+1 csapágyas, orsóval, melyet nem csak pontyozásra, hanem rablóhalazásra is szívesen használok, biztonságos féke és nagy dobja miatt, mert kisméretű, könnyű csalit is aránylag messzire lehet dobni róla.

Ilyen gyönyörű reggelen muszály volt egy kicsit dobálni


A hideg hajnalok miatt gyorsan hűlő víz meglepően hamar letisztult, szintje és sodra is kisebb lett, így a meder akadósabb részeit terveztem megdobálni, hiszen a ragadozóhalak is a szélvizekről ide lapulhattak prédára lesve. Elsőnek egy zátonyesés mederfelőli oldalát dobáltam meg. A finom spiccen érezni lehetett, ahogyan a twiszter botladozik a kagylókkal sűrűn teli talajon, de nem akart rákoppintani semmi.


A nádszigettől három méterre a
mederesésen kellett húzni a könnyű ólomfejet


Ekkor ejtegetni kezdtem a mindössze hatgrammos fejjel ellátott igen lágy anyagú, tehát kis mozdításra is intenzíven verető Mann's gumitestet. Először egy emelésembe ütött bele valami, de nem akadt, majd egy ejtésnél érzékeltem finom koppanást, ez már ráragadt, igaz mindössze egy átlagos kősüllő volt a tettes. A húsz méter hosszú zátony minden négyzetméterét letapogatva még két kis nemessüllőt sikerült akasztanom és visszaengednem. Közben váltogattam a színeket, de most a fehér volt a nyerő.


A kis süllők között végre egy jobb köves is rákoppintott


Az aránylag nagyméretű Carp Expert Feeder 5000-es orsón szinte alig kellett tekernem 5,2:1 áttétele miatt, így teljes figyelmemet a spicc rezdüléseinek szentelhettem. Lejjebb csurogva egy köves területen első dobásra kapásom volt egy éppen méretes süllőcske képében, de aztán jó darabig semmi. Átdobtam a túloldal irányába és miközben vártam a csali süllyedését hirtelen nagyot rándult a bot a kezemben, aztán hamarosan talajt ért a twiszterem.


A kövezésnél fogott süllőcske meg volt
a méret, de ekkora süllőt nem illik eltenni


Valami kóbor balin lehetett, csak félig lehúzta a gumitestet, gyakran előfordul ez velem ezen a környéken, de a legritkább esetben akad meg. Még élőhallal is művészet megfogni őket, olyan óvatosak, rablást meg egész nyáron alig látni. A kövezés végén aztán megint odakoppintott neki valami, megint egy közepes köves, aztán semmi. Érdekes jelenség, hogy a kősüllő megritkulásával szét is szóródtak, imitt-amott lehet egyet- kettőt fogni, de a régi bandázások valahogy megszűntek.


A Mann's twiszterek lágyságuk
miatt rendkívül jól mozognak, még
állóvízen is nagyon fogóssak


Újra tovább csurogtam, egy nád előtti mélyedésnél próbálkoztam, ahol nyáron magas, gyors áramlásnál erős forgása van a víznek, hátha elfeküdt valami a gödörben. A meder felől pásztáztam a terepet, de hiába ejtegettem, semmi. Túl dobtam a mélyedésen és egyenletes csévéléssel húztam magam felé a csalit, fél úton mintha odaütött volna valami, de nem komoly.


A másodszorra megfogott csuka és a gerinces,
pillekönnyű elejtője a President DX - Kevlar.


Mikor felhúzom a twisztert hiányzik az egész farka, éppen a horog öble előtt harapta le valami. Bosszúsan dobtam el a csonkot és új testet húztam, a lehető legkevesebb lógóval a horogra. A harmadik húzásra ismét megrándult kezemben a bot. Nagyjából ott vágott rá ahol az előbb, vajon ki ő, erőltetem magam felé az eddigiekhez képest kicsit jobban verekedő halat.


Nem csoda, ha elharapta a gumitestet, van
neki mivel. Jól látható, a szájüregben hol ült a horog.


Először megfeszítette testét a víz felszíne alatt, aztán egy bukfenccel kiugrott elém a kilós csuka. Hú, ha ezt a szaltót sikerült volna rögzítenem, de a fényképezőgép a táskában, ilyen jeles vendégre nem számítottam süllős, mély pályán. Az izgalmam annyiban fokozódott, hogy vajon meddig ér a csőre, el tudja-e harapni a 25-ös monofilt. Gyorsan kaptam a merítőt és az első adandó alkalommal alátoltam.

Belekukkantottam a szájába, ő volt-e előző csalim tönkretevője, de nyomát se láttam, bár fárasztás közben is kiköphette. Én gyanítom hogy igen, mert egyéb jelentkező nem akadt. Nem voltak kapitálisak a halaim, de nekem így is szép délelőtt volt.


MANNS SHAD

950 Ft

Részletek
Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...

スピニングフィッシング - Megérkeztek a Ryobi pergető botok!
Megjelent: 2023. december 06. | Forrás: Őze Dániel

Hosszas várakozás és tesztelés után, végre a szezonra megérkeztek a sokak által keresett és várt Ryobi pergető horgászbotok! A szortiment első hírnökei a finomabb pergetést favorizáló horgászoknak nyújtanak kiváló minőségű alternatívákat kedvenc hobbijukhoz. Ezen új bot-sorból, először a Micro Power tagot vettem górcső alá, ami a puhább szájú halak, mint jász és domolykó pergetéséhez nyújt megoldást. Egy jó pergető botra érdemes várni,...

Harcsák a pockok nyomában.
Megjelent: 2023. november 01. | Forrás: Lukácsi Béla

Pockokat üldözve, avagy ne csak nézz láss is!   Van egy rággyálónk a mezei pocok "Microtus Arvalis" amely időnként nekünk horgászoknak és a harcsáknak igazi népünnepélyt hoz. Ez a speciális dolog sokak számára ismert de vannak akinek még mindig ismeretlen a téma. Azonban akik ismerik a jelenséget, annak kihasználásáról sem tudnak mindent.     Elsőként ismerkedjünk meg ezzel a kis rágcsálóval, sokan tévesen - sokáig Én is -...