A horgász szerelékének egyik legfontosabb eleme az előke. Ezzel találkozik a hal először, ezért kulcsfontosságú, hogy olyat használjunk, amit célhalaink gyanútlanul felvesznek. Ez természetesen halfajonként, meghorgászott vizenként vagy épp az időjárás függvényében nagymértékben változik. Ezért szeretnék megosztani az olvasóval néhány egyszerű alapelvet, tippet és trükköt, melyek segítségével növelhetjük fogási esélyeinket. Jelen cikkben az állóvízi pontyozáshoz használt előkéket vesszük sorra.
A megfelelő előke kulcs a sikerhez. |
Szép fogás a felkészültség jutalma. |
A jó előke készítésének első lépése a zsinór kiválasztása. Olyat használjunk, ami elég vékony ahhoz, hogy ne keltsen gyanút, de elég erős, hogy halainkat partra terelhessük vele. A mai modern horgászbotok egyik tulajdonsága a rugalmasság, nagyon finoman nyúlnak a hal után, tompítják a kirohanásokat, fejrázásokat, ezért a zsinórra kisebb terhelés esik, mint az öreg dióverők esetében. Különösen igaz ez a finom szerelékes feederbotos horgászara.
Néhány egyszerű dologra van csak szükség. |
Előkezsinórként használhatunk fonottat (balra) vagy monofilt (jobbra). |
A horogválasztás is döntő. |
De ne szaladjunk nagyon előre, nézzük meg milyen zsinórok közül választhatunk. A két alaptípust a fonott, illetve a hagyományos monofil zsinórok képviselik. Mindkettőnek megvannak az előnyei, csakúgy mint hátrányai. Ha ezeket sikerül jól kiismerni, könnyebbé válik a halak igényeihez való alkalmazkodás. A vízterület alapvetően meghatározza, melyikkel lehetünk sikeresek. Egyik tavon emez, míg a másikon inkább amaz működik jobban, ezért mindkettőt érdemes kipróbálni.
Excalibur Carp Classic az egyik legsokoldalúbb horog. |
Fogós csali a csonti + kukorica szendvics |
Kukoricafüzért is könnyedén készíthetünk. |
Hajszálelőkén felkínálva szelektálhatjuk a kisebb pontyokat. |
Elsőként a fonott előkét vesszük górcső alá. Ez a pergetésben széles körben használt zsinór az utóbbi időben a pontyra horgászók körében is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Az elemi szálakból font előkezsinór előnye, hogy nagy szakítószilárdsága miatt vékonyabb is használható ugyanakkora méretű halak horgászatához. Kis átmérője miatt kevéssé kelt gyanút, egyúttal sokkal hajlékonyabb, ami természetesebb csalifelkínálást tesz lehetővé. Hátrányaként talán az árát említhetjük, amit enyhít, hogy 10-20 méteres tekercsekben megvásárolható. Ez pedig - valljuk be - sok-sok 10 centiméteres előkére elegendő. Hidegebb vízben 0.08-as tökéletesen megfelelő választás, míg a nyári időszakban a 0.12-es.
Az Excalibur Sweetcorn Feeder jó szolgálatot tesz, ha csemegekukoricát kínálunk fel csaliként. |
Majdnem teljesen el lehet rejteni a horgot a kukoricaszemben. |
Puha Soft pelletet is felkínálhatunk. |
Előkeként a monofil zsinór elterjedtebb megoldás. Ezt nem kizárólag mérsékeltebb árának köszönheti. Bár merevebb a fonott zsinórnál, de kevésbé látható a víz alatt, főként ha fluorocarbon-t használunk, mely gyakorlatilag láthatatlanná válik. Tisztább vizű tavakon sokszor csak ezt hajlandóak felvenni a potykák. Télen erőgumi segítségével 0.08-ast is használhatunk. Erőgumi közbeiktatása nélkül 0.12-es előkével szoktam 2-3 kilogrammos potykákra horgászni ebben az időszakban. Nyáron a parton olvadozva se kössünk 0.18-asnál vastagabbat.
Személyes kedvencem az Excalibur Pellet Feeder. |
Kifejezetten pellet felkínálására való hajszálelőke. |
Egy szem oldódó + egy lebegő pellet rendkívül fogós kombináció. |
De az epres pellet + kukorica is sikeres csali. |
Térjünk ki egy kicsit az előke hosszára is. Fonott zsinórból kötötteknél nincs szükség 8-10 centiméternél hosszabbra, mert a csali mozgása ilyen hossznál is teljesen természetes. Ugyanakkor elkerülhetjük a gubancokat is, amire a fonott előke hajlamosabb. Monofil esetében se nyújtsuk túl az előkét. 15-20 centiméter épp elegendő kell legyen.
A szilikon hajszálelőke sok lehetőséget rejt magában. |
Akárcsak a pelletkarika. |
Segítségükkel többféle méretű és fajtájú pelletet is felkínálhatunk. |
A hagyományos csalik, például a kukorica is tökéletesen felkínálható. |
Ami szintén fontos, az a horog. Ezt legjobb, ha kifejezetten a csalihoz választjuk. Feederezésnél a 10-es az irányadó méret, ennél sokkal kisebbet, de sokkal nagyobbat sem érdemes használni, ha pontyra horgászunk. Általánosságban elmondható, hogy hűvős vízben horgászva lemehetünk 14-es méretig, míg melegben akár a 6-os nagyságú horog is szóba jöhet. A mai vasak anyagukat tekintve lézerélezett csodaötvözetek. Ha jó a hegyük és megfelelően akadnak, szinte bármelyik hal kifogható velük. Nem kell tehát óriási kampókat használnunk, hogy sikeresek legyünk, sőt! Azokkal éppen a kapás és ezzel a halfogás esélyét csökkentjük.
Mindazonáltal vannak olyan csalik, melyek sosem mennek ki a divatból. Mint ez az egyetlen szem kukorica a benne megbúvó horoggal. |
A horog típusa attól is függ, hogy tűzve, vagy hajszálelőkén szeretnénk csalinkat felkínálni. Napjainkban széles választékot találunk a boltok polcain, bármelyik megoldás mellett is döntsünk. Alapvetően a tűzött csalit kisebb egyedsúlyú halak horgászatánál érdemes használni, míg a hajszálelőkés megoldást a termetesebb potykák veszik fel szívesen. Azonban egyik sem zárja ki a másikat, fogtam szépen dévéreket hajszálelőkén pellettel, igaz, nem az apraját.
A megfelelő előkével gyönyörű halakat foghatunk! |
Mindenképp vegyük figyelembe a fogható halak egyedsúlyát, a használt csalit és a vízterület sajátosságait, mikor előkét választunk. A siker ugyanis nagyban függ ettől a döntéstől, ezért körültekintőnek kell lenni. Remélem tudtam néhány ötletet adni azoknak, akik tanácstalanok, melyik típust is válasszák. Görbüljön!
Forrás: Talabér Gergely