Elő a wobblerekkel
Megjelent: 2011. november 04. | Forrás: Gotthárd Ferenc Alpár

Nagyon sokáig azt hittem, hogy a pisztrángok pergető horgászatában a leghatásosabb fegyver a körforgó. Ez kisebb méretű vizeken, és bizonyos nagyságú halakig meg is állja a helyét, de mi a helyzet a nagyobb folyású vizeken, amelyek nem a patakok, hanem a folyók gyűjtőnév alá tartoznak?

Újabban leggyakrabban az utóbbi kategórián kerestem a halakat, és természetesen fogtam is, de a halak mérete nem volt kielégítő. Aztán egyszer szeget ütött a fejembe a gondolat, hogy miért is nem fogok nagyobb pisztrángokat, mikor biztosra tudom, hogy jókora egyedek riogatják a kishalakat. Elsőre a körforgóim méretében véltem felfedezni a hibát, és egyre nagyobb méretekkel dobáltam, de még ezekre is csak a félkilós méret volt a felső határ. Elég csúnyán festettek a kis pettyes halak az óriási (4-5 –ös méret) pörgettyűkön felnyársalva. Tehát ez az elképzelésem nem állta meg a helyét, nem mindig a „kis csali - kis hal, nagy csali - nagy hal" párhuzam a helyes. Szerencsére wobblereknek sem vagyok híján, hisz domolykóra ők a kedvenceim, és régebben pisztrángozni is előszeretettel használtam. – Amennyiben ezelőtt sikeres voltam velük, akkor miét nyergeltem át más csalikra? Jó kérdés, biztos megvolt az oka anno, de ideje volt leporolni a műhalakat, és újból próbára tenni őket.


Mi a teendő, ha a körforgóra csak
apróságok jönnek? Elő a wobblerekkel


Tehát ismét előkerültek a wobblerek, melyek közt megvoltak a régi favoritjaim, és csak mertem remélni, hogy nem változtak annyit a halak az eltelt idő alatt, hogy ne szeressék őket. Elsősorban a természetes színeket, vagy az ehhez nagyon közel állókat részesítem előnyben. Az élénkebb variációk sincsenek halálra ítélve, de az általam horgászott vizeken a realisztikusabb megközelítés vezetett sikerhez. Nos ugye, ha már a woblerekről van szó, akkor azt is meg kell említenem, hogy a folyásiránnyal megegyező vontatást a legtöbb esetben ki is zárhatjuk, hisz a víz elég gyors ahhoz, hogy a csalink zéró mozgással, és nagyon gyorsan haladjon át a halak felett. Tehát a megoldás a folyásiránnyal szemben, vagy keresztben történő bevontatás.


Az elsőszámú kedvenceim a Hornet–ek


A Bullhead a mélyebb rétegeket is képes átfésülni

A sekélyebb langókban
egyértelműen a Minnow a király


Nos, talán vegyük szép sorba őket. Elsőre a Hornet került vissza a dobozomba. Ezzel a modellel szépen át lehet pásztázni a derékig érő vizeket. A botspicc tartásával a vontatási sebességgel lehet szabályozni, hogy melyik rétegben jöjjön. Én a lehető leglassabb vezetés híve vagyok, hisz a sebesen áramló vízben nem száguldanak az apróhalak sem az áramlatokkal szemben. Amennyiben nem riogatja őket semmi, akkor békésen hintáztatják magukat a vízzel, többnyire egy helyben állnak, néha jobbra – ballra, illetve a felszín fele kimozdulnak az esetlegesen elsodródó élelem után. Ezt a mozgást próbálom leutánozni én is.
A duci Hornet legfőbb tulajdonsága, hogy pillanatok alatt eléri a kívánt mélységet, és igen intenzíven mozog. A húzós vízben nagyon lassan vontatva is hozza azt a mozgást, amivel felkelti a pisztrángok érdeklődését. Néha meg-megállítva hagyom picit emelkedni – süllyedni (ez ugye a modelltől függ), de eközben is ringatja az áramlat, tehát nincs holtjáték. Nagyon fontosnak tartom a helyes mélységben vezetni a csalit, ugyanis a halak nem mindig rohannak a felszínre egy-egy falatért, főleg a nagyobbak nem. Tartósan a fenék közelében járatva lehet számítani a legtöbb kapásra.
Apróságnak tűnhet ugyan, de érdemes odafigyelni arra is, hogy mikor milyen típust (süllyedő, illetve lebegő) alkalmazunk. A mélyebb gödröknél szívesen használom a süllyedőket, így le tudom küldeni a kövek közé, ahol rejtőzhetnek a halak.
A lebegő típusnak is megvannak az előnyei. Megállítva a felszín fele emelkedik, ezzel egy felszínen sodródó táplálék után induló kishal látszatát kelti. Ugyanakkor a belógó ágak alá leúsztatható, amit ugye normálisan dobva nem tudnánk meghorgászni. Egyszerűen csak leúsztatom az ágak alatt, majd amikor a kellő távolságra van tőlem, akkor visszaváltom a felkapókart, és kezdődhet a játék.


Viszi
a Hornetet

A fejrázások sem segítenek


A Hornet fogta…

…én elengedem


Igazi vadvíz, nem csak közlekedni benne,
hanem meghorgászni is nehéz


A következő wobbler, ami bebocsátást nyert a dobozomba az a Bullhead volt. Az állóvízi horgászataim során a legnagyobb sebes pisztrángjaimat neki köszönhettem, és a folyóvizekben sem hagyott cserben. Egyik fő erénye, hogy nagy hasonlóságot mutat a botos kölöntével, amely jelentős mértékben képezi a pisztrángok táplálékát a hegyvidéki vizeken, tehát nem ismeretlen számukra. Leggyakrabban a mélyre törő változatát alkalmazom, hisz az utánozni kívánt halfaj a fenékhez kötött életmódot folytat. A wobbler megálmodói szintén tudatában voltak ennek, és megfelelő méretű terelő lemezecskével látták el, ami képessé teszi rá, hogy a mélyebb vizekben is leküldhető legyen a mederfenék közelébe. Ennél a típusnál is a lassú vezetés visz a legtöbb eredményhez, néha kicsit meg-megugrasztva. Nagy előszeretettel alkalmazom a szakaszos bevontatást is. Mintegy 40-50 centimétert húzom, majd megállítom pár pillanat erejéig, ezt követően belepöccintek a spiccel egyet-kettőt, de finoman, csupán pár centit, hogy a kövek közt helyezkedő hal látszatát keltse, ezután ismét következhet egy rövid vontatás. Az igazi kölönte is többnyire igen nyúlfarknyi távokat mozog.


A Bullhead a sebes
pisztrángok egyik kedvence


A pisztrángfélékre jellemző zsírúszó

Csodás színei vannak


Természetesen a Minnow sem maradhatott ki a dobozomból. A sekélyebb, térdig, combig érő vizekben a leghatásosabb fegyver. Hosszúkás testalkatával a valódi kishalak látszatát kelti. Mint ahogy a neve is mutatja, a fürge csellére hajaz a testformája, és mintázatban is vannak hasonlóságok. Színekből leggyakrabban a pisztráng (T), cselle (M), és a sügér mintázat egyik színvariációját (HP) használom. A sügér imitációhoz hozzátenném, hogy némileg hasonlít a nászruhás csellékre, ezért is kedvelem. Mozgása a megszokott „kishalas" veretés, egy igen jól eltalált billegés. A gyors vízben igen vehemens mozgást produkál, akárcsak az áramlattal küzdő apróhal, talán ezért is kedvelik a hegyvidéki halak annyira. Eme wobbler vezetése is a lassú kategóriába illik bele, néha megállítva, tartva egy-egy kis pihenőt. Nagyon bevált, ha egyszerűen keresztbe dobtam a túlpart mellé, majd csak szimplán megtartottam, hogy a sodrás szép lassan átterelje az én oldalamra. Igen sok kapásom volt ezekre a keresztirányú bevontatásokra is.

Wobblertől függetlenül nagyon eredményes, ha a nagyobb kövek mellett, illetve azok előtt hosszabb ideig táncoltatjuk a csalinkat, ugyanis az ilyen helyeken lapulnak a legnagyobb valószínűséggel a pisztrángok.


A Minnow munkában

Megragadta


A wobblerek végre hozzásegítettek a nagyobb halakhoz is

Salmo Hornet 3,5 cm, F, S

3 490 Ft-tól

Részletek

Salmo Minnow 7 cm F, S

3 790 Ft
3 225 Ft

Részletek
Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...

Domolykók plasztik lárvákkal
Megjelent: 2024. július 13. | Forrás: Halmos Mihály

  Óriási élményekkel és szebbnél szebb halakkal köszöntöttek rám a domolykó tilalom utáni első napok. A patak teljesen más arcát mutatta, mint amikor két hónappal korábbal elbúcsúztunk egymástól; az úszó és szálas vízinövények sokasága víz alatti erdőként parancsoltak megálljt a legfogósabb, igazi domolykócsemegének számító apró wobblereimnek. Bizony meg kellett izzadni nemcsak a kapásért, de a halak biztonságos partra vezetéséért...