Az Arno 60-as 2,7 és 3 méteres méretben |
Én elsősorban a Ráckevei Duna-ág felső, gyorsfolyású, kavicsos aljzatú medrében horgászom. Érdekes jelenség, hogy a legtöbb kapást a nyári kánikulák idején tapasztalom, amikor is a lenti túlzott felmelegedéstől pangó szakaszokról felvándorolnak a pontyok az oxigéndúsabb, kagylóban gazdag itteni vizekre. A másik változás, hogy míg régen sok keszeget fogtunk úsztatva és közöttük több pontyot is, számuk mára nagymértékben lecsappant és azt a keveset is inkább pontyozás közben akasztjuk fenekezve a medren. Az aranyhasúakat pedig szinte csak fenéken lehet horogra csalni. Az is új jelenség, hogy nem jönnek ki a halak a parti 10-15 méteres etethető sávba, csak a meder közepén lehet kicsikarni a kapásokat.
A pontyhorgászat minőségi orsói |
A halak szokásainak megváltozása miatt nekem is más horgásztechnikát kellett alkalmaznom. Én, aki minden voltam csak fenekező horgász nem, fancsali képpel le kellett ülnöm a masszívabb pálcák mögé és úgy várni a kapást, ami sokkal ritkább volt, mint mikor még úsztattam. Unalmamban kísérletezni kezdtem, melyik szerelékkel lehet legeredményesebb az ember.
Lényeges, hogy a botok és az orsók harmónikus egységet alkossanak |
A múlt nyárra, úgy ahogy letisztultak a dolgok, még más állóvizeken is jól működött amit összeállítottam. Persze lehet idén a halak újra gyökeresen megváltoztatják táplálkozási szokásaikat, de ha nem nyert ügyem van, érdemes hát kipróbálni.
Pontyozó zsinórok és az egyszerűen nagyszerű szerelék |
Kezdjük a botokkal. Rátaláltam egy olyan univerzális fenekező botcsaládra, mely ár-érték arányban talán a legjobb a piacon. Az Arno botcsalád hétféle! változatban kapható, tehát szinte minden igénynek eleget tudnak tenni. A 30-60 grammos dobósúlyban 2,4m és 2,7m-es hosszban, a 60-120-os 2,7m és 3m-es hosszban és a 200-300-as 2,4m, 2,7m és 3m-es hosszban kapható.
Maruto horgok pontyozáshoz, felül fűzéshez, gyűrűzéshez, alul normál csalizáshoz. | Balról kész fenekező pontyozó szerelék, folyásban használatos etetős nehezékek és a talpas-bordás kosár |
A rendkívül esztétikus, kétrészes pálcák masszív háromlábas sic gyűrűkkel, finom tapintású parafanyéllel ellátottak, melyet erős csavaros fém orsótartó szakít meg. A rugalmas spirális karbon felső rész könnyű dobást, folyóvízen spiccről horgászást /pl: márnázás/, és ami a lényeg, a fárasztott hallal szoros kontaktust tesz lehetővé.
Hidegebb vízben bevált etetőanyagok pontyra, keszegre egyaránt | Élő anyag és csemegekukorica levének hozzáadásával, felhősítve még fogósabb |
A botokhoz harmonizálni kell az orsóknak, így én a fent említettekhez a Gold Star Elite Gulp 40-es, illetve az Energo Team Comet Runner 50-esét tartom méltónak. Az előbbi hét csapágyas,elől-hátul és nyelető fékkel ellátott, könnyített fémdobja mellé még egy grafit pótdob is jár. Az utóbbi hasonlóan sokoldalú, korszerű 7+1 csapágyas, 5,2-es áttétellel, 550mm-es fém dobátmérővel, ami már távdobáshoz, illetve harcsázáshoz is megfelel, hiszen 40-es damilból 175 métert képes tárolni. Érdekessége még, hogy az orsótest gumiréteggel védett.
Az Arno botcsalád valamennyi típusán ilyen masszív sic gyűrűk várják a terhelést | A legszebb pillanat, amikor először felfekszik előttünk a ponty |
A zsinór tekintetében bármelyik Carp Expert damil megteszi 25-40-es vastagságban egyéni ízléstől, terepviszonyoktól és a várható halak méretétől függően. De mi kerüljön a főzsinórra? Ez rendkívül fontos kérdés, hiszen igazából a szerelék keríti horogra a zsákmányt, mi csak kihúzzuk. Sokat kísérleteztem amíg letisztult, melyik itt nálam a legfogósabb szerelék.
Mikor lesz már újra ilyen? | A szakszerűen összeállított felszerelés előbb-utóbb meghozza gyümölcsét |
Először is az aránylag nagy önetető használata kötelező, mert az erős folyás miatt szemes etetésnek nincs értelme, ez gyűjti a horog közelébe a pontyokat. Nekem a talpas-bordás kosár vált be magasan a legjobban, csúszóra szerelve gumiütközővel. Az előkék hossza fűzött csalinál tíz centi, horogra tűzöttnél húsz-huszonöt. Ez a kosártípus akadós területre is alkalmas, mert a széles talp miatt az első húzásra feljön vízközé, de az igazi előnye, hogy nem sodorja el az áramlás.
Szilikongyűrűs csalival fogott ponty |
Én elsősorban japán lézerélezett Maruti horgokat használok, hidegebb vízben 4-6, nyáron 1-2 méretben. Ha a horogra tűzöm, öblös, alig befelé hajló végű, ha fűzöm vagy gyűrűzöm a csalit, erősen befelé hajló horgokat kötök. Iszaposabb talajnál érdemes a csalikat egy-egy szem technopufival meglebegtetni. Az etető masszája az áramlástól függően legyen kellően ragacsos, hogy ne ürüljön ki túl hamar.Én mindig teszek a keverékbe abból a csaliból, amit a horogra használok, lassú vagy állóvízen a gyorsabb figyelemfelkeltés miatt felhősítőt is adagolok hozzá.
Nem akármilyen teríték a mederből |
Aki nem szeret bajlódni a kötésekkel kész szereléket is vehet létrán tárolva, csak egy kapoccsal kell csatlakoztatni a főzsinórhoz, a szomszédom avval is sok pontyot fog, bár néha elgörög a folyásban a kosár.