Emlékezés a nyári pontyokra
Megjelent: 2011. március 07. | Forrás: Székely Zoltán

Nem akar múlni a tél, a Duna hőmérséklete csak 2-3 fok, ami nem mozgatja meg a halakat, pedig már február vége van. A kisebb állóvizeken, ha egyáltalán kiengedtek, esetleg lehet fogni kisebb keszegeket, sőt, volt aki estig maradt és megcsípett egy-két süllőt is, de az ilyen fogás fehér holló. Marad az emlékezés és tervezgetés. Ez utóbbihoz igyekszem most pár tippet adni, mert ami nekem tavaly bevált, talán idén másoknak is bejön.


Az Arno 60-as 2,7 és 3 méteres méretben


Én elsősorban a Ráckevei Duna-ág felső, gyorsfolyású, kavicsos aljzatú medrében horgászom. Érdekes jelenség, hogy a legtöbb kapást a nyári kánikulák idején tapasztalom, amikor is a lenti túlzott felmelegedéstől pangó szakaszokról felvándorolnak a pontyok az oxigéndúsabb, kagylóban gazdag itteni vizekre. A másik változás, hogy míg régen sok keszeget fogtunk úsztatva és közöttük több pontyot is, számuk mára nagymértékben lecsappant és azt a keveset is inkább pontyozás közben akasztjuk fenekezve a medren. Az aranyhasúakat pedig szinte csak fenéken lehet horogra csalni. Az is új jelenség, hogy nem jönnek ki a halak a parti 10-15 méteres etethető sávba, csak a meder közepén lehet kicsikarni a kapásokat.


A pontyhorgászat minőségi orsói


A halak szokásainak megváltozása miatt nekem is más horgásztechnikát kellett alkalmaznom. Én, aki minden voltam csak fenekező horgász nem, fancsali képpel le kellett ülnöm a masszívabb pálcák mögé és úgy várni a kapást, ami sokkal ritkább volt, mint mikor még úsztattam. Unalmamban kísérletezni kezdtem, melyik szerelékkel lehet legeredményesebb az ember.


Lényeges, hogy a botok és az
orsók harmónikus egységet alkossanak


A múlt nyárra, úgy ahogy letisztultak a dolgok, még más állóvizeken is jól működött amit összeállítottam. Persze lehet idén a halak újra gyökeresen megváltoztatják táplálkozási szokásaikat, de ha nem nyert ügyem van, érdemes hát kipróbálni.


Pontyozó zsinórok és az egyszerűen nagyszerű szerelék


Kezdjük a botokkal. Rátaláltam egy olyan univerzális fenekező botcsaládra, mely ár-érték arányban talán a legjobb a piacon. Az Arno botcsalád hétféle! változatban kapható, tehát szinte minden igénynek eleget tudnak tenni. A 30-60 grammos dobósúlyban 2,4m és 2,7m-es hosszban, a 60-120-os 2,7m és 3m-es hosszban és a 200-300-as 2,4m, 2,7m és 3m-es hosszban kapható.


Maruto horgok
pontyozáshoz, felül fűzéshez,
gyűrűzéshez,
alul normál csalizáshoz.

Balról kész fenekező pontyozó szerelék, folyásban használatos
etetős nehezékek és a talpas-bordás kosár


A rendkívül esztétikus, kétrészes pálcák masszív háromlábas sic gyűrűkkel, finom tapintású parafanyéllel ellátottak, melyet erős csavaros fém orsótartó szakít meg. A rugalmas spirális karbon felső rész könnyű dobást, folyóvízen spiccről horgászást /pl: márnázás/, és ami a lényeg, a fárasztott hallal szoros kontaktust tesz lehetővé.


Hidegebb vízben bevált etetőanyagok pontyra, keszegre egyaránt

Élő anyag és csemegekukorica levének hozzáadásával, felhősítve még fogósabb


A botokhoz harmonizálni kell az orsóknak, így én a fent említettekhez a Gold Star Elite Gulp 40-es, illetve az Energo Team Comet Runner 50-esét tartom méltónak. Az előbbi hét csapágyas,elől-hátul és nyelető fékkel ellátott, könnyített fémdobja mellé még egy grafit pótdob is jár. Az utóbbi hasonlóan sokoldalú, korszerű 7+1 csapágyas, 5,2-es áttétellel, 550mm-es fém dobátmérővel, ami már távdobáshoz, illetve harcsázáshoz is megfelel, hiszen 40-es damilból 175 métert képes tárolni. Érdekessége még, hogy az orsótest gumiréteggel védett.


Az Arno botcsalád valamennyi
típusán ilyen masszív sic gyűrűk várják a terhelést

A legszebb pillanat, amikor
először felfekszik előttünk a ponty


A zsinór tekintetében bármelyik Carp Expert damil megteszi 25-40-es vastagságban egyéni ízléstől, terepviszonyoktól és a várható halak méretétől függően. De mi kerüljön a főzsinórra? Ez rendkívül fontos kérdés, hiszen igazából a szerelék keríti horogra a zsákmányt, mi csak kihúzzuk. Sokat kísérleteztem amíg letisztult, melyik itt nálam a legfogósabb szerelék.


Mikor lesz
már újra ilyen?

A szakszerűen összeállított
felszerelés előbb-utóbb meghozza gyümölcsét


Először is az aránylag nagy önetető használata kötelező, mert az erős folyás miatt szemes etetésnek nincs értelme, ez gyűjti a horog közelébe a pontyokat. Nekem a talpas-bordás kosár vált be magasan a legjobban, csúszóra szerelve gumiütközővel. Az előkék hossza fűzött csalinál tíz centi, horogra tűzöttnél húsz-huszonöt. Ez a kosártípus akadós területre is alkalmas, mert a széles talp miatt az első húzásra feljön vízközé, de az igazi előnye, hogy nem sodorja el az áramlás.


Szilikongyűrűs csalival fogott ponty


Én elsősorban japán lézerélezett Maruti horgokat használok, hidegebb vízben 4-6, nyáron 1-2 méretben. Ha a horogra tűzöm, öblös, alig befelé hajló végű, ha fűzöm vagy gyűrűzöm a csalit, erősen befelé hajló horgokat kötök. Iszaposabb talajnál érdemes a csalikat egy-egy szem technopufival meglebegtetni. Az etető masszája az áramlástól függően legyen kellően ragacsos, hogy ne ürüljön ki túl hamar.Én mindig teszek a keverékbe abból a csaliból, amit a horogra használok, lassú vagy állóvízen a gyorsabb figyelemfelkeltés miatt felhősítőt is adagolok hozzá.


Nem akármilyen teríték a mederből


Aki nem szeret bajlódni a kötésekkel kész szereléket is vehet létrán tárolva, csak egy kapoccsal kell csatlakoztatni a főzsinórhoz, a szomszédom avval is sok pontyot fog, bár néha elgörög a folyásban a kosár.

FISHING BOX DELUX HORGÁSZ DOBOZ (TIP.295)

4 990 Ft

Részletek
Lowrance akció
Megjelent: 2025. április 08. | Forrás: Lukácsi Béla

Spórolj a Lowrance-szel: válassz a promócióban meghirdetett Lowrance termékek közül , és kapj pénzvisszatérítést! Az ajánlat 2025. május. 31-ig érvényes! A pénzvisszatérítést a vásárlással egyidőben megkapod, előrefizetés esetén pedig megküldjük neked a visszatérítést. íme a lista az akcióban szereplő termékekről:   Leírás: SKU szám EURO HDS PRO 9 ACTIVEIMAGINGHD...

Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...