Emlékezés a nyári pontyokra
Megjelent: 2011. március 07. | Forrás: Székely Zoltán

Nem akar múlni a tél, a Duna hőmérséklete csak 2-3 fok, ami nem mozgatja meg a halakat, pedig már február vége van. A kisebb állóvizeken, ha egyáltalán kiengedtek, esetleg lehet fogni kisebb keszegeket, sőt, volt aki estig maradt és megcsípett egy-két süllőt is, de az ilyen fogás fehér holló. Marad az emlékezés és tervezgetés. Ez utóbbihoz igyekszem most pár tippet adni, mert ami nekem tavaly bevált, talán idén másoknak is bejön.


Az Arno 60-as 2,7 és 3 méteres méretben


Én elsősorban a Ráckevei Duna-ág felső, gyorsfolyású, kavicsos aljzatú medrében horgászom. Érdekes jelenség, hogy a legtöbb kapást a nyári kánikulák idején tapasztalom, amikor is a lenti túlzott felmelegedéstől pangó szakaszokról felvándorolnak a pontyok az oxigéndúsabb, kagylóban gazdag itteni vizekre. A másik változás, hogy míg régen sok keszeget fogtunk úsztatva és közöttük több pontyot is, számuk mára nagymértékben lecsappant és azt a keveset is inkább pontyozás közben akasztjuk fenekezve a medren. Az aranyhasúakat pedig szinte csak fenéken lehet horogra csalni. Az is új jelenség, hogy nem jönnek ki a halak a parti 10-15 méteres etethető sávba, csak a meder közepén lehet kicsikarni a kapásokat.


A pontyhorgászat minőségi orsói


A halak szokásainak megváltozása miatt nekem is más horgásztechnikát kellett alkalmaznom. Én, aki minden voltam csak fenekező horgász nem, fancsali képpel le kellett ülnöm a masszívabb pálcák mögé és úgy várni a kapást, ami sokkal ritkább volt, mint mikor még úsztattam. Unalmamban kísérletezni kezdtem, melyik szerelékkel lehet legeredményesebb az ember.


Lényeges, hogy a botok és az
orsók harmónikus egységet alkossanak


A múlt nyárra, úgy ahogy letisztultak a dolgok, még más állóvizeken is jól működött amit összeállítottam. Persze lehet idén a halak újra gyökeresen megváltoztatják táplálkozási szokásaikat, de ha nem nyert ügyem van, érdemes hát kipróbálni.


Pontyozó zsinórok és az egyszerűen nagyszerű szerelék


Kezdjük a botokkal. Rátaláltam egy olyan univerzális fenekező botcsaládra, mely ár-érték arányban talán a legjobb a piacon. Az Arno botcsalád hétféle! változatban kapható, tehát szinte minden igénynek eleget tudnak tenni. A 30-60 grammos dobósúlyban 2,4m és 2,7m-es hosszban, a 60-120-os 2,7m és 3m-es hosszban és a 200-300-as 2,4m, 2,7m és 3m-es hosszban kapható.


Maruto horgok
pontyozáshoz, felül fűzéshez,
gyűrűzéshez,
alul normál csalizáshoz.

Balról kész fenekező pontyozó szerelék, folyásban használatos
etetős nehezékek és a talpas-bordás kosár


A rendkívül esztétikus, kétrészes pálcák masszív háromlábas sic gyűrűkkel, finom tapintású parafanyéllel ellátottak, melyet erős csavaros fém orsótartó szakít meg. A rugalmas spirális karbon felső rész könnyű dobást, folyóvízen spiccről horgászást /pl: márnázás/, és ami a lényeg, a fárasztott hallal szoros kontaktust tesz lehetővé.


Hidegebb vízben bevált etetőanyagok pontyra, keszegre egyaránt

Élő anyag és csemegekukorica levének hozzáadásával, felhősítve még fogósabb


A botokhoz harmonizálni kell az orsóknak, így én a fent említettekhez a Gold Star Elite Gulp 40-es, illetve az Energo Team Comet Runner 50-esét tartom méltónak. Az előbbi hét csapágyas,elől-hátul és nyelető fékkel ellátott, könnyített fémdobja mellé még egy grafit pótdob is jár. Az utóbbi hasonlóan sokoldalú, korszerű 7+1 csapágyas, 5,2-es áttétellel, 550mm-es fém dobátmérővel, ami már távdobáshoz, illetve harcsázáshoz is megfelel, hiszen 40-es damilból 175 métert képes tárolni. Érdekessége még, hogy az orsótest gumiréteggel védett.


Az Arno botcsalád valamennyi
típusán ilyen masszív sic gyűrűk várják a terhelést

A legszebb pillanat, amikor
először felfekszik előttünk a ponty


A zsinór tekintetében bármelyik Carp Expert damil megteszi 25-40-es vastagságban egyéni ízléstől, terepviszonyoktól és a várható halak méretétől függően. De mi kerüljön a főzsinórra? Ez rendkívül fontos kérdés, hiszen igazából a szerelék keríti horogra a zsákmányt, mi csak kihúzzuk. Sokat kísérleteztem amíg letisztult, melyik itt nálam a legfogósabb szerelék.


Mikor lesz
már újra ilyen?

A szakszerűen összeállított
felszerelés előbb-utóbb meghozza gyümölcsét


Először is az aránylag nagy önetető használata kötelező, mert az erős folyás miatt szemes etetésnek nincs értelme, ez gyűjti a horog közelébe a pontyokat. Nekem a talpas-bordás kosár vált be magasan a legjobban, csúszóra szerelve gumiütközővel. Az előkék hossza fűzött csalinál tíz centi, horogra tűzöttnél húsz-huszonöt. Ez a kosártípus akadós területre is alkalmas, mert a széles talp miatt az első húzásra feljön vízközé, de az igazi előnye, hogy nem sodorja el az áramlás.


Szilikongyűrűs csalival fogott ponty


Én elsősorban japán lézerélezett Maruti horgokat használok, hidegebb vízben 4-6, nyáron 1-2 méretben. Ha a horogra tűzöm, öblös, alig befelé hajló végű, ha fűzöm vagy gyűrűzöm a csalit, erősen befelé hajló horgokat kötök. Iszaposabb talajnál érdemes a csalikat egy-egy szem technopufival meglebegtetni. Az etető masszája az áramlástól függően legyen kellően ragacsos, hogy ne ürüljön ki túl hamar.Én mindig teszek a keverékbe abból a csaliból, amit a horogra használok, lassú vagy állóvízen a gyorsabb figyelemfelkeltés miatt felhősítőt is adagolok hozzá.


Nem akármilyen teríték a mederből


Aki nem szeret bajlódni a kötésekkel kész szereléket is vehet létrán tárolva, csak egy kapoccsal kell csatlakoztatni a főzsinórhoz, a szomszédom avval is sok pontyot fog, bár néha elgörög a folyásban a kosár.

FISHING BOX DELUX HORGÁSZ DOBOZ (TIP.295)

7 090 Ft
4 990 Ft

Részletek
A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...