Az előző pontyos részekben bemutatásra kerültek a legnépszerűbbnek számító bojlis végszerelékek, mai írásunkban pedig a pontyos előkék kötésének legfontosabb kritériumait ismertetjük veletek. Ti is tudjátok, a körültekintően kiválasztott előkehossz és a csalihoz méretezett horogtípus még kevés a sikerhez, lássuk hát, milyen részletekre kell nagyon odafigyelni a bojlis előkék elkészítésénél.
Hibátlan szájú tükrös, aki bizonyára nem vette rossz néven a kisméretű horgot és a kíméletes fárasztást
Természetesen a körülményekhez igazodva válasszuk ki az előkekötéshez szükséges elemeket, előkezsinórunk teherbírását, horgunk méretét a várható halak termetéhez, a meghorgászni kívánt hely terepi adottságaihoz. Utóbbit, vagyis horgunk méretét és fajtáját az alkalmazni kívánt csalihoz, csali kombinációhoz igazítsuk. Mára elévült a nagy hal, nagy horog beidegződés, a kapitális pontyokat és amurokat is meg lehet fogni hatos, vagy még kisebb horgokkal.
A pontyhorgok különleges alakja – pl. a szárhoz képest megdöntött fül - szolgálja a biztos akadást
A fűzött csalikhoz lágy, vagy keményebb karakterrel bíró előkék közül választhatunk, mindezt a csali felkínálásának módja, esetleg a lebegtetés kívánt mértéke is megszabhatja.
Pontyos előkénk elkészítéséhez először a fűzött csali megütköztetéséhez nélkülözhetetlen hajszálelőkét készítsük el.
A hajszálelőke horog felőli részéhez húzott gumistopper fogja megütköztetni a csalinkat, sőt ezzel lesz a legjobban beállítható, illetve utólag is kalibrálható a golyó-horog közötti távolság.
Kombinálhatjuk például hóemberré az egy szem bojlit, vagy például a pop-up mellett lévő méretét is szabadon változtathatjuk!
Egy golyó esetén lejjebb kerül a stopper, kettőnél, vagy nagyobb csalinál pedig feljebb | Egy megbízható csali stopperrel zárjuk le a hajszálelőkét, majd fixáljuk a csalink pozícióját |
Egészen eddig a pontig szabadon alkothattunk, a következőkben viszont néhány aranyszabályt be kell, hogy tartsunk annak érdekében, hogy a pontyos előkénk maradéktalanul betöltse hivatását, és a biztonságos akadás, a horog befordulása a hal szájába megvalósulhasson!
Előkénk túlsó végét hátulról fűzzük keresztül a horog fülén…
… majd húzzuk le a hajszálelőkéig a képen látható pozícióban
Lényeges pont következik most, meg kell határoznunk a csali és a horog közötti távolságot. Általában az egy bojli golyónyi távolság jól szokott működni, a csalinak is elegendő mozgástere lesz, valamint a felszippantás hatására is marad ideje a horognak befordulni optimális szögben a hal szájába.
Ha a távolságot pontosan meghatároztuk, a hajszálelőkét simítsuk a horog szárához…
Itt megállnék egy pillanatra. A menetek számának növelése, vagy éppen csökkentése a profi horgászok között sem teljesen egységes. Meghatározhatja a horog formája, az alkalmazott csali fajtája, mérete. Horogbefordító használata esetén fölösleges sok menetet tekerni a horog szárára, egyesek viszont előszeretettel alkalmaznak olyan kötést, melynél a horogszáron található menetek egészen a horoghegy vonaláig érnek! Érdemes próbálkozni, kitapasztalni, hogy kedvenc horgunkhoz melyik passzol a legjobban.
…majd a szabad zsinórrészt tekerjük körbe a horog szárán 5-6-7 alkalommal. | A horogkötés végső stádiuma: a kötés lezárásához hátulról előre fűzzük a fülön keresztül az előkezsinór szabad végét |
A gyors és kényelmes horogcserék érdekében célszerű előkénket eleve a végszerelékünk előkerögzítő gyorskapcsához kalibrálni, ehhez nincs más dolgunk, mint az előkénkre gumihüvelyt húzni.
Az általam leggyakrabban alkalmazott kötést láthatjátok. Érdemes megfigyelni a horogszár által bezárt szöget
Fűzőtűnkkel egyszerű mozdulattal húzhatjuk fel a gumihüvelyt, majd az így elkészített előkénket egyből előketartóra helyezhetjük
Egy lerövidített bojlis előke elkészítése került bemutatásra a jobb szemléltethetőség kedvéért
És a végén jöjjön egy tuti tipp. A „kézpróba" során a tenyerünk élén felhúzott előkénk horga be kell, hogy forduljon a tenyér alá!
Forrás: Halmos Mihály