A cím hallatán ne gondolják, hogy valami különleges helyen, netán különleges halakra, szokatlan módszerekkel horgásztam. Még a helyzetek sem voltak igazán rendkívüliek, az időjárás sem érdemelte ki a kivételes jelzőt. A helyszín egy átlagos hegyi folyó, a halak meg a benne élő pisztrángok, és ebből következőleg a módszer sem lehetett más, mint a pergetés. Nos, ha minden ennyire szokványos volt, akkor felvetődik a kérdés. -Miben is nyilvánul meg a dolog extrémitása? Egyvalami mégis extrém volt a horgászatok folyamán, méghozzá az orsó, amivel horgásztam, az Extreme Spin.
Árulkodó név |
Rögtön felkeltette az érdeklődésem a kis műszer, midőn először megpillantottam. Nem külsejével hívta fel magára a figyelmemet (habár az sem elhanyagolható), hanem az ára volt, amin megakadt a szemem. Egy olcsó orsó, ami egy olyan horgászmódszerhez van tálalva, ahol talán a legnagyobb szerep jut az orsónak. Gondoljuk csak végig, hogy a műcsalik bevontatása közben mennyi terhelést is kap a műszer. Noha igaz, hogy ez az erőhatás függ a használt csali méretétől is, de ez az orsó több méretben készült, tehát nem kell a legkisebb mérettel vontatnunk a nagy jerkcsalikat, arra is van megfelelő méret. Emellett még a megakasztott halak is keményen le tudják vizsgáztatni, hisz egyes ragadozók különösen híresek a fárasztás közben tanúsított ellenálló képességükről. Némely halak a gyors rohamokkal tesznek próbára, míg mások a folyamatos erős húzásban emelkednek ki, és ezt egy pergető orsónak mind el kell viselnie, és közben nem szabad cserbenhagynia gazdáját.
Elhatároztam, hogy próbára teszem ezt a műszert, méghozzá a legkisebb méretben. Hamar be is szereztem egy 2000 –es modellt, és eltökéltem, hogy adok neki rendesen.
A szükséges adatok jól láthatóan fel vannak tüntetve rajta |
Mivel is tehetném jobban próbára, mint a gyors hegy vizek ragadozóival, a pisztrángokkal. Már rögtön az első alkalmakkor kerestem a legnagyobb ellenfeleket számára, mert hajtott a kíváncsiság, hogy miként lép fel éles helyzetekben. A dobjára 0,16–os monofilt csévéltem, magamhoz vettem egy doboz műcsalit és elindultam a hegyek irányába. Habár a hegyi vizekben ritkán fut bele az ember több kilós ragadozókba, de az erős sodrású vízhez alkalmazkodott halak rendesen tudnak küzdeni. Az első dolog, amire kíváncsi voltam, hogy a fékrendszer miként vizsgázik, hisz a vékony damillal könnyedén megtéphet egy jobb hal, amennyiben nem adagol időben a fék. Az első alkalmak során kisebb sebes pisztrángokkal hozott össze a horgászszerencse. Aki már fogott ezekből a halakból az tudja, hogy némely példány tud meglepetést okozni harci szellemével. Nos, az orsónak egyelőre nem volt gondja velük. Igazából egy fél kiló körüli példány volt a legnagyobb, amivel a kis motornak az első alkalmak során fel kellet vennie a kesztyűt. A derékig érő erős rohanó vízben komoly ellenállást fejtett ki a hal, elsőre engem is megtévesztett erejével, nagyobbnak véltem. Nos, mint a díjugratásban, elsőre kisebb akadályokkal kell megküzdenie a lónak és lovasának, mi is kicsiben kezdtük az orsómmal.
A halak mellett még kapott egy kis feladatot, rendre eláztattam, sokat volt a víz alatt. Tudjuk, hogy ezt egy orsó sem kedveli túlságosan, de nálam nincs igazán választásuk. Nos, ezt a problémát is sikeresen kezelte, nem szorult, nem kezdett őrölni.
Elsőre a kicsikkel barátkoztunk | A legnagyobb fél kiló körül alakult |
Szép színekkel tudnak meglepni | Mindenik más… |
…és más |
Az igazi nagyhalas próba egyelőre váratott magára, de ahogy a mondás tartja: ami késik, nem múlik. Elérkezett a nagy nap ideje is. A szerencse mellém pártolt. A sok kispisztráng után végre olyan halakkal találkoztam, amelyek már tekintélyt parancsolóak.
Átlagos horgászatként indult a nap, kis sebesek jelentkeztek, aztán az egyik gyenge kis koppintást követően erős húzásba kezdett a megakasztott halam. Csak úgy sírt az orsó fékje, szélsebesen tépte le róla a madzagot a gyorsvonatként száguldó hal. Nem volt mit tennem, hagytam, hadd szaladgáljon, csak nem rohan ki a világból. Néha megállt, rázta fejét, de amint mozdítani próbáltam ismét jött a roham. Egy idő után jobbnak véltem utána menni, mert az erős vízben nem tudtam volna visszatornászni ellenfelemet. Eltartott néhány percig a fárasztás, sokszor kirohant a bestia, de jól vizsgázott a kis orsó. Nem tudott letépni a hal. Mikor megpillantottam világossá vált, hogy miért is tartott annyi ideig a fárasztás. Egy igen vaskos szivárványossal hozott össze a sors.
Termete pisztráng a horgomon | Legyőzte |
Szerencsére egy barátom kéznél volt, így közös fotó is született | Nőlj még nagyobbra! |
- Ha ezzel megküzdöttél, akkor már nincs mitől tartani. –dicsérgettem az orsócskámat.
Ekkor még nem sejtettem, hogy aznap még egy nagyobb kaland is vár ránk. A korábban fogott szivárványosnál nagyobb és izmosabb jószággal hozott össze a sors.
A víz lassan, de biztosan zavarossá vált a folyóban, már-már azon voltam, hogy feladom a harcot, mikor egy igen erős rávágással jelentkezett az újabb termetes jószág. A kapást követően azonnal rohangálni kezdett, ha lehet még jobban, mint a korábban fogott pisztráng. Ez a példány sem adta könnyen magát, megdolgoztatta a felszerelést rendesen, de újból jelesre vizsgázott az orsó. Egy rossz szavam sem lehetett rá.
Már három hónapja kísérgetjük egymást a hegyi túrákon, és még mindig nem játszotta el a bizalmamat.
Hevesen tudnak küzdeni ezek a halak |
Azonban végül mind elfáradtak | Közelebbről is bemutattam őket egymásnak |
Ő volt a legnagyobb |
Nem szándékom magasabbra emelni az orsót, mint amire valójában képes. Természetesen nem szállhat versenybe a 60-70 ezer forintos orsókkal (noha nem is egy árkategóriában vannak), de igen hű társa lehet azoknak a horgászoknak, akik nem akarnak kisebb vagyonokat költeni. Alacsony árával, eleganciájával, elsősorban a pergetéssel csak most ismerkedő horgászok szívébe lopja be magát gyorsan, de ugyanakkor a gyakorlott pergetőknek sem kell átnézniük felette.