H 9 bárhol a világon
Megjelent: 2018. július 18. | Forrás: Lukácsi Béla

Amennyiben vizsgáljuk a wobblereket, kijelenthető, hogy vannak melyek speciálisan egy feladatra jók, sőt ha szorosabban nézzük, egy adott víztípuson, egy adott halfajra kiválóak. Aztán persze a jobb wobblerek, több halfajra is kiválóak, és persze több vízen is megállják a helyüket. Az utóbbiak közé tartozik a Salmo egyik kiválósága a Hornet is, amellyel bármelyik ragadozót megfoghatjuk, a külföldi weboldalakat nézve pedig egzotikus halakat is láthatunk a Hornettel fogni.

Itthon már többször bizonyított nálunk is, de mi van ha egy teljesen új vízre evezünk? Persze a halfaj nem éppen egzotikus, azonban sokak számára álomnak minősülő harcsa megfogása ezzel valóban nem művészet, bizonyítja ezt a legújabb túránk is amelyet a franciaországi Rhone folyón ejtettünk meg a közelmúltban.

A tiszta vízben koromfeketék a harcsák. Ez volt egyébként a Rhone folyón az első sleppelt harcsánk.

Nem először fordulunk meg ezen a vízen egyszer már volt szerencsénk horgászni a területen, de az ismeretlenség és a nem éppen szerencsés időszak, miatt finoman kifejezve nem éppen a sikeres túráink közé tartozott. Persze azóta már sok víz lefolyt a Tiszán, no és persze a Rhone folyón is, így a reváns reményében, nos és persze az újabb tapasztalataink révén, ismét nekivágtunk egy Rhone túrának.
Egy ilyen túrán sok mindent figyelembe kell venni, nagyon fontosak a helyi sajátosságok, például az, hogy a Rhone folyó nagy részén tilos az éjszakai horgászat, nem közlekedhetünk vízen sem. Ott a hajózási hivatal diktál, ők mondják meg hol lehet horgászni mikor és hol nem, ettől csak szigorúbb lehet a horgászrend, éppen ezért érdemes jó előre tájékozódni. Szóval az éjszakai peca kilőve, a parthoz dobálós peca, vagy éjjel vagy nagyobb áradásban működik - de akkor nagyon - ezért ez sem volt a lehetőségek között. Bár egy áradásban jó lett volna azonban ott egy módszerre lettünk volna korlátozva, igaz a szakító is működhet de az nem a mi stílusunk, állítólag az utolsó esetekben ez a mentsvár, vagyis ülj ki szakítózni a kis Rhonra, ott szinte biztos leveri valami. No ez nekünk nem volt célunk.

Nem zavaró az élénk szín a tiszta vízben sem

Kettő módszer azonban igen, az egyik a pergetés, azokon a helyeken ahol a letisztult lelassult vízben megtaláljuk a harcsákat. A másik pedig az élőhalas módszer amit a területen előszeretettel alkalmaznak, hétvégeken tele van a pálya olyan csónakokkal akik ezt a módszert űzik. Mivel rendkívül alacsony vízállás és tiszta víz fogadott bennünket így az utóbbi kettőre tettük a voksunkat.

Bent a pokolban. A Hornet bírja ezt a kiképzést is.

A pergetés szemszögéből a nappali időszak miatt korlátozottak a lehetőségeink, de mint tudjuk nincs lehetetlen, így egy olyan módszert kerestünk a pergetésen belül, ami jól működik a nappali időszakban is, így jött képbe a sleppelés. Számos magyar vízen betiltották már a sleppelést, igazából az indok csak mondvacsinált volt, vagyis sok hal kívülről akad. Persze, ha valaki külső akadásra apellál akkor akadni is fog kívülről, ezt a halat azonban tilos megtartani és pont itt sántít a magyarázat. A letiltás valódi oka a legtöbb helyen, hogy túl sok harcsát fogtak ezzel a módszerrel. No de térjünk vissza a sleppelésre, egyetlen kézben tartott bottal nem tartom sportszerűtlennek, ha belegondolunk az eredményességének egyik oka az, hogy állandóan jó helyen van a csalink. Dobálva ugyanez az idő - belevéve a dobást, a megfelelő mélység elérését, és a kivezető szakaszt amikor már felfelé húzzuk a csalinkat és kivesszük a vízből - már csak fele így fele akkor a kapás esélye is. Tehát nem véletlen az eredményesség, ehez persze kellenek vagy kell megfelelő csali is. Azt tudtuk, hogy itthon és számos más helyen is kiválóan működik, a Salmo Hornet legnagyobb változata, de hogy ott is ennyire működne arra már mi sem gondoltunk.

Magyar vizeken is bizonyított már a Hornet.

A Rhone deltában a világ legjobb harcsahorgászai, és persze akik azok szeretnének lenni is megfordulnak, így nagyon sok féle, kiváló wobbler ki lett próbálva már a vízen, de erre a módszerre a Hornet 9 valóban verhetetlen, eleve imádja a harcsa a ducibb wobblereketilletve a rezonanciájaMivel elsősorban harcsára tervezték, az erősségén is igazították, azt természetes hogy az összes szalma Warner nél, hogy nem lehet szétszakítani még az apró darabokat se. A kulcs karikák és a Horga kis erősítették, így bírják a Harcsák támadását, illetve a fárasztás közben fellépő erőket. Merülési mélysége is ideális erre a feladatra. Pontosan tudja a csomagoláson ígért 3,5 méteres merülési mélységet, ami annyit tesz, ha normál módon dobáljuk, akkor 3,5 méteren mélyen tudjuk vezetni, míg sleppelve 5 m-es mélységben tudjuk vele ingerelni a harcsákat. A merülési mélységet egyébként sleppelés közben is tudjuk szabályozni. Ha jobban kiengedjük, akkor nagyobb mélységben vontathatjuk, míg közelebb húzva hozzánk kisebb mélységben kellteti magát. Ezt jól tudjuk kontrollálni egy 3-5 méter közötti víz mélységben. Ha éppen csak lekoppan, akkor pont azt a mennyiséget vallatja, amekkora vízen elhúzzuk.

Természetesen floating vagyis felúszó csalikról van szó, ami vontatáskor éri el a megfelelő mélységet.

Ezt egy halradarról könnyedén ellenőrizhetjük, sőt, érdemes is használunk a radart, mivel így előre látjuk, mekkora vízben fogjuk vezetni a csalinkat, illetve az esetleges akadályokat is előre láthatjuk, így időben tudunk reagálni a változásokra. A wobbert alapból egy erős dobás távolságban húzzuk magunk mögött robbanó motorral, nem alapjáraton, hanem annál egy hajszállal gyorsabban (nehéz pontosan meghatározni, talán a vízhez képest a 3 km/h-s sebesség áll közel az igazsághoz) Mindegy hogy folyásiránnyal szemben vagy megegyezően vezetjük, lényeg, a vízhez képest legyen egy meghatározott sebesség. Ezt úgy kontrolál hatjuk a legjobban, ha Hornet rezgését figyeljük, elég erőteljesen vezetést fogunk érezni, amikor a harcsák kedvére való rezonanciával vezetjük.

A Rhone folyón - mint említettem- kristálytiszta vízben horgászhattunk, élmény volt látni a fárasztás utolsó fázisában a harcsákat.

Alapból a négy és fél-6 m-es vízben érdemes a harcsát keresni vele, ha ennél mélyebben szeretnénk vallatni a vizet, akkor le kell súlyozni. Ehhez egy szivar ólmot kell megütköztetni 50-70 cm-el a wobbler előtt, ennek 30-40 g-osnak kell lennie, így már akár 10 m-es vízben is kereshetjük a harcsákat.

Egy újabb harcsa a Hornet 9-es wobblerrel.

Egyébként a Rhone folyón nem kellett lesúlyoznunk pluszban a Hornetet, egyszerűen csak sleppeltünk vele, a harcsák pedig imádták. Lehet az ismeretlenség tette, de az biztos, hogy nem véletlen, hogy hazai vizeinkben is sok harcsa elesik a Hornet 9-es méretével. De menjünk bárhová a világon szerintem a harcsákat bárhol megfoghatjuk vele.

Forrás: Lukácsi Béla

Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...