Ez a nyár is eltelt és most visszagondolva talán az idén szántam rá először magam, hogy pergetve is próbálkozzak a csukák becserkészésével. Sok mindent próbálgattunk horgászataink során és azt kell mondanom, hogy nyáron, mint tavasszal a felszín közelében voltak foghatóak. Ha pedig ott nem fogtunk, a mélyben sem jártunk sikerrel, egy-két kivételt leszámítva.
Egy csuka, mely a Salmo poppert próbálta megenni |
Nagyon élvezetes a nyári csukázás, igazán jól küzdenek, rengeteget szaltóznak, és közben erős fejrázásokkal próbálnak megszabadulni a műcsaliktól. A legbeváltabb csalik a felszíni Sliderek és a Salmo Popperek voltak. De bármivel lépre csalhatók, ha a felszín közelében próbálkozunk.
Alkalmi csukásbotom egy Black Spider feeder és a saját készítésű csalim. |
Fontos dolog, hogy ismerjük tartózkodási helyeiket, mert akkor sokat foghatunk belőlük. A vontatási sebességen is gyorsíthatunk, mert sokszor tapasztaltam úgy, hogy a lassúbb csalik nem érdekelték őket annyira.
Ezt a kis csukát is egy felszíni Salmoval fogtam a nád szélénél a tökösben |
Júniusban két barátommal keszegeztem egy stégről. Készakarva nem vittem magammal pergető felszerelést, hogy el ne csábuljak. De a keszegek kapásai ciklusosan abbamaradtak 10 -15 percre és már tudtam, hogy csukák ólálkodnak a környéken. Mikor harmadjára is beköszöntött a kapásszünet, meguntam. Gondoltam, van egy csomag legyes horgom a kesztyűtartóban, egy kis drót van a stég szélére szerelve.
Csukám, ami az alkalmi szerelésemre kapott. | Lajos a Banax kettőssel és a fogós felszíni Sliderekkel fogta a csukái nagy részét |
Bár gyenge volt, összefontam két darabot és már láttam is lelki szemeim előtt a legélethűbb Slidert. Egy döglött bodorkába fűztem két egyes horgot a farka környékére és a feederbotomra kötve jerkelő mozdulatokkal húztam a part felé, nem túl gyorsan. Keszegező társaim meg ültek és néztek. Ezzel így soha nem fogsz - láttam a szemükben. Harmadik dobásra, az etetés előtt, a parthoz közelítve rávágott egy hármas körüli csuka. Persze, a feederbot nem igazán erre van kitalálva, az akasztás nem volt elég jó és le is fordult róla. De ettől mindenkiben fölment az adrenalin.
Lajos egy szebb nyári csukával |
A következőt már megfogtam, ezután a keszegek is visszamerészkedtek az etetésre és a barátaim folytathatták a horgászatot.
Egy csukaszaltó. A nyári csukák többször is kiugranak a fárasztás során |
Sokat poppereztünk az idén. Nagyon élvezetes látni. amikor felrobban a csali alatt a víz és szó szerint látjuk a kapást. Nagyon fontos, hogy pontosan a kiszemelt tök mellé, vagy bokor alá dobjunk, mert nyáron eléggé beállnak a megszokott, bevált tereptárgyak takarásába és innen támadnak.
A páros kivédte az extrém helyzeteket |
Augusztusban ismét nem fogtam csukát. Sok évi hasonló tapasztalataim után biztos vagyok benne, hogy igaz lehet, amit mondanak errefelé, hogy akkor van a csukák fogváltása. Bár ezt is vize válogathatja és a csukák között is lehet különbség egy tavon belül is. De valamiért nem esznek az biztos. Kipróbálhattam a Skill 3 as szériáját, és bizony nagyon kényelmes botot sikerült gyártani.
A Skill 3 és a Banax Blitz párossal fogott szebb csukám az idei nyáron |
Egy Banax Blitz 30-as került rá, jó kis párost alkottak. Megbízható a fék és nagy erőtartalékkal rendelkezik a bot. Teszteltük is egy-két négy kiló körüli hallal. Tízcentis, felszíni Slidereket is pontosan tudtam vele dobni. De igazán a popperekhez, vagy a hasonló felszíni csalikhoz paszol nagyszerűen a bot. Egy hónap múlva ismét az erősebb botokat vesszük kézbe, mert az már az igazi csukázó szezon lesz itt Írországban.