Beköszöntött az ősz. Terméstesen nem az időjárásra gondolok. A naptár 2011 szeptember első szombatját mutatta. Régen megbeszéltük barátaimmal, hogy kiugrunk egy egész napos pecára a Fehérvárcsurgói Víztározóra. Rég volt alkalmam egy teljes napot a horgászatnak szentelni, nem tudtam, de nem is akartam ellenállni a kísértésnek. Míg a többiek fenekező szerelékkel a hatalmas tározó pontyait vették célba, én inkább a matchbotos dévérezés mellett maradtam. Hogy milyen eredménnyel? Gyertek, tartsatok velem!
Végre a jó etetőanyag! |
Ezúttal valóban sikerült dévéres etetőanyaggal készülnöm! Nem csalás, nem ámítás! A TímárMix Bream+ kaja egyedi csomagjával, kibontva pedig fantasztikus illatával hívja fel magára a figyelmet. Erőteljesen érződik benne a karamell és a mézeskalács semmivel sem összehasonlítható illata. A keverékhez kilónként 1 deciliter TímárMix Dévér folyékony aromát adtam, amit előtte gondosan vízben elkevertem. A keveréket egy doboz kukorica egészítette ki. Elvégre sosem lehet tudni, ki talál az etetésre, ha netán megéhezne, hadd csemegézzen!
Gombócok meggyúrva, kilövésre készen! | Egy kis kreativitás mindig jól jön. Ha nem tudjuk leszúrni, rakjuk körbe! |
Jönnek az elsők |
Az etetőanyagot gondosan elkevertem, majd állni hagytam a fedeles vödörben. Ez idő alatt előkészítettem a mai napra kiszemelt horgászbotot és orsót. A bot ezúttal egy kifejezetten gerinces, gyors darab, a Classic Bream Match, mely kizárólag 3.90-es hosszban 5-25 gramm dobósúlyban kerül forgalomba. A könnyű pálcával jól el lehet érni a távolabbi helyeket is, akciójának köszönhetően mégis kíméletes a dévérek érzékeny szájával szemben. Egyetlen halat sem veszítettem a túl kemény akció miatt, de minden bevágás ült.
A szerelék java. | A dupla hajtókaros match orsó kiválóan működött |
A botra egy Energoteam Fighter Match orsó került 30-as méretben, dobjára 0.18-as Power Waggler-t csévéltem. Először nem tudtam, milyen távolságra kell horgásznom, ezért választottam egy vastagabbnak tűnő, egyúttal merevebb zsinórt. A Power Waggler tökéletesen megfelelt a célra. Az orsó egy harci fékes modell. Korábban használtam már ilyet, ezért nem okozott különösebb meglepetést, bár a sok első kurbli után először furcsa volt hátsófékkel fárasztani, de a jót ezúttal is könnyű volt megszokni. Az orsó járása könnyed, a zsinórt gyorsan begyűjti. Kifejezetten tetszett a match horgászatban mára elengedhetetlen sekélyebb dob. Elég volt egyetlen spulni (150 méter) zsinór is.
A slider főólmozása esetében a sörétólmok száma maximum 4. |
Apró duplaforgó és a jelzőólom. |
A peca kezdetén próbáltam latolgatni a halak pozícióját a vízoszlopban. Tudtam, hogy a csurgói tó legkevésbé sem mondható sekélynek, a parttól 20-25-30 méterre könnyen mérhetünk 4-5 méteres mélységet is. Ha vízközt vannak a halak, jó lehet a fix úszós szerelék is, de ha nem, akkor szerelhetek csúszóúszóra. Ez utóbbi mellett döntöttem. A csúszó-úszós szerelék esetében is két lehetőség kínálkozik, hagyjak a testében súlyt, vagy ne? Ha hagyok, a csali lassabban süllyed alá, jobban ki van téve a felszínen úszkáló apró halak támadásának. Ha viszont slidert használok, minden súly a főzsinórra kerül, ez rendkívül gyorsan áthúzza a csalit a magasabb rétegeken. Lássuk, hogy is nézett ki a bevetett végszerelék (lent).
Szerelék |
A délelőtt folyamán a peca elég döcögősen ment. Mondhatni elügyetlenkedtem! Egyfelől rosszul kötöttem meg a damilütközőket, amik aztán folyamatosan csúszkáltak a főzsinóron. Az úszó ebből kifolyólag sehogy sem akart beállni,. Barátaim lelkesen biztattak, majd csak fogok valami snecit, ha végre több időt tölt a csali a vízben egy percnél. Be kell vallanom, igazuk volt. A másik szarvas hibám a délelőtt folyamán a megfelelő dobástechnika, illetve annak teljes hiánya volt. Ha az önsúlyos csúszó úszót kicsit másképp kell eldobni a fixhez képest, akkor a slider (önsúly nélküli) úszót nagyon másképp kell. Sokat kell gyakorolni a körkörös mozdulatokat, mire ráérzünk a megfelelő lendületre. Addig viszont annyi látszik az egészből, hogy dobunk-kitekerjük-kibogozzuk, majd ismét dobunk-kitekerjük-kibogozzuk. Órákat lehet így eltölteni, igazi türelemjáték, de ha egyszer ráérzünk, olyan mint a biciklizés.
Sokoldalú pálca | És technikai adatai |
Ahogy nem lehet egyvalaki mindig sikeres, úgy nem lehet folyamatosan sikertelen sem. A kitartó próbálkozás beérleli a maga gyümölcsét. Az kezem szép lassan beállt a mozdulatra, a délután első felében pedig már halat is tudtam fogni. Vége is lett ám a csípős (de azért baráti) megjegyzéseknek! Az etetésről szépen lehetett húzni a tenyérnyi dévéreket, olykor-olykor nagyobb is beugrott. Valami mégis furcsa volt, valahogy szokatlan. Ez volt életem második matchbotos pecája szél nélkül. Képzeljék csak el, a móri árok kellős közepén, Fehérvárcsurgón az északi szél hazájában úgy kisimult a víz, mint a tükör! A távolban láttunk csak pár pontyfordulást, közelebb, pláne a horgon csak egyet egész nap.
A nap csalija címet végül a 3 szem pinki nyerte el. | Szériauszonyos a délután közepéről. |
A finom szerelékes peca ismét bebizonyította létjogosultságát. Továbbra is igaz egyik barátom mondása „Olyan nincs, hogy finom szerelékkel ne fogj semmit!". Az igazat megvallva a tó és az azt körülvevő táj önmagában is megérte a kirándulást. Csodálatos időnk volt, talán az utolsó igazi nyári peca kánikulában. Hamarosan jönnek a hűvösebb napok, megkezdődik a rablóhalas szezon, emellett a békés halak is felkészülnek a téli vermelésre. A nyári éjszakák után végre nappal is lehetőség nyílik szebb pontyok megfogására. Természetesen finom szerelékkel! Tartsatok majd akkor is velem!
Élet mindenütt! |
Csodálatos táj, nem csoda, hogy sok horgászt vonz! |