Amennyire nem volt kemény az idei tél, olyannyira elhúzódott. Igaz február végén egy- két alkalommal már májust idéző hőmérsékletek alakultak ki, ennek ellenére a régi mondás nem igazolódott be, ugyanis Sándor, József és Benedek nem hozták a várva várt meleget…
Hetek óta vártam már az igazi tavasz beköszöntét és a domolykó szezon kezdetét, ehelyett egyre elkeserítőbb időjárás vette birtokba a Kárpát- medencét. A változékony, szeles, esővel, hózáporokkal tarkított napok nem sok reménnyel kecsegtettek számomra, pláne, hogy az ilyenkor kapókedvében lévő süllőkre és csukákra nem lehetett horgászni.
Hiába vártam, Sándor, József és Benedek nem hozták a meleget.
De a horgászvér hajtott, így a cudar körülmények és a csupán 5 fokos víz ellenére a hétvégét kedvenc kis folyócskám vallatására szántam. Szombat délelőtt az erdőbe „menekültem” a fagyos szél elől és főként a mélyebb gödrök, nagy kanyarok, alámosott partoldalak környékén lévő langós vízen próbálkoztam. Délután pedig az előbújó nap miatt a folyó gáttal szabályozott, gyorsan szaladó részére mentem, amelyet a magas vízállás miatt eddig nem tudtam megközelíteni.
A jeges szél elől az erdőbe „menekültem”…
… és a mélyebb gödröket vallattam halfogás reményében.
Délután pedig egy más jellegű szakaszra mentem, amelyet eddig a magas vízállás miatt nem tudtam megközelíteni.
Célom az volt, hogy mindenképpen elkerüljem a tilalom alá eső halfajok megfogását, valamint elcsípni egy- két fejes domolykót. Ehhez igazítottam a felszerelésemet és a csalikat is. Az erdei cserkelés megköveteli a rövid horgászbot használatát, mert ezzel sokkal könnyebb az ágak között manőverezni. Azonban kellően érzékenynek is kell lennie a kis műcsalik illetve a domolykó puha szája miatt. A könnyű bothoz kicsi, de megbízható fékrendszerű és kiváló zsinórképpel rendelkező orsó illik.
Jó párost alkot a WIZARD Samurai Spin 180 centis változata és az 1000-res méretű WIZARD Spin orsó.
Ha domolykózásról van szó, akkor számomra csak a monofil zsinór jöhet szóba, azok közül is az alacsony nyúlású, nagy szakítószilárdságú, és jó kopásállósággal rendelkező termékek, mint például az ENERGOTEAM Power Spin damil 0,20 mm átmérőjű változata. A gyors csalicserét pedig az L&K Duo Lock Snap gyorskapocs segítette, melynek „triplanullás” változata minden Ultra Light pergető igénynek megfelel.
Kompromisszumnetes monofil zsinór domolykó pergetéshez.
Minden Ultra Light pergető igénynek megfelelő gyorskapocs.
Csalik terén a természetes színű pici twistereket és a kisebb wobblereket variálgattam a vízmélységtől függően. Az első akció előbbire érkezett határozott rávágás formájában az egyik mély részen. Kapásából ítélve süllőre gyanakodtam, de szerencsére tévedtem: egy testes domolykó kívánta meg az apró féregutánzatot.
A süllőnek hitt domolykó.
Nagyon vékonyan akadt, de a WIZARD tűhegyes horga jól tartott.
A következő kapásra majdnem alkonyatig kellett várni. Egy hosszú kanyar után egy nagy fa dobta meg a vizet, ahol a mélység is jónak tűnt. Óvatosan belopakodtam a lábszárközépig érő parti mocsárba, majd onnan sodrásnak felfelé dobtam el wobblerem. Körülbelül másfél méter tekerés után elemi rántással érkezett a kapás. A hal egyből a part széli susnyába menekült, de idejében ki tudtam fordítani onnan. Ezután megindult sodrásnak felfelé és próbált a fenéken lévő elhalt növényzetbe furakodni. A kristálytiszta vízben a fárasztás minden pillanatát láttam, ami hihetetlen élmény volt. Végül jópár kör után ellenfelem kellően elfáradva feküdt fel a víz tetejére, amelyet kihasználva határozottan tarkón ragadtam a kapitális domolykót.
A kiemelés előtti pillanatban már kellően elfáradt ellenfelem.
Kezemben a kapitális domolykó!
A felszerelés ezt az akadályt is gond nélkül vette.
A legszebb pillanat, amikor visszaadhattam a szabadságát.
Írta: Ország Bálint
Fotózta: Ország Bálint