Kétség sem férhet hozzá, hogy kínálatunk egyik legsikeresebb halradarja a vezeték nélküli ET Outdoor Fish Finder. Töretlen népszerűségét a kedvező ár mellett annak köszönheti, hogy a legegyszerűbb, legátláthatóbb felépítésen túl a legmobilabb eszközeink egyike. Használata valóban korlátlan szabadságot biztosít, nagyon gyorsan megtanulható a használata, a megismerni kívánt vízi alakulatokról teljesen reális, jól és könnyen értelmezhető információt ad.
Egy rendkívül szerethető vezeték nélküli halradar, melynek gyerekjáték megtanulni a használatát |
Radarunk az egyszerűsége ellenére tökéletesen alkalmas arra, hogy a vízmélységet, valamint a vízoszlopban a halak helyét pontosan meghatározza. A meder vonalát, töréseit ugyan nem képes grafikusan ábrázolni, de a talaj változásait, az akadókat és az éles medertöréseket bizony három különböző ikon váltakozó sorrendű bejelzésével, feltüntetésével adja a tudtunkra! Ne feledjük, a szonárja rendkívül érzékeny, a többszörös árú nagytestvérekkel szemben az ET Outdoor Fish Findernek csupán az adatok grafikai megjelenítése szerényebb!
A csomagban a szonár, és a kézi vevőegység, illetve annak antennáján kívül egy praktikus nyakpánt, valamint a szonárhoz tartozó CR 2032 típusú lapos elem kapott helyet |
A szonár képe felülnézetből … |
… és a vezeték nélküli adó , mely a hanghullámok kibocsátásáért felel |
Mint ismeretes, a halradar szonár segítségével határozza meg a meder adottságait. A vezeték nélküli adó hanghullámokat bocsát ki magából, és a visszaverődés idejéből állapítja meg a mélységet, illetve a hanghullám útjába kerülő tereptárgyak és halak távolságát, nagyságát.
A legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja a szonár vízbe juttatásának, ha gyorskapocsba akasztjuk! |
Jeladónk egy darab CR 2032-es típusú gombelemmel működik, melyet a dobozban találunk. A behelyezésre különösen figyeljünk, majd a művelet végén a sárga zárósapkát a rajta lévő O gyűrűvel együtt tekerjük szorosra, így a beázást teljes mértékben elkerülhetjük, ugyanis a gumi a tökéletes szigetelésről gondoskodik.
Helyezzük a mellékelt elemet a szonárba |
Egy mozdulattal a helyére pattinthatjuk |
A jól betekert kupak gumigyűrűje nem engedi a vizet a szonár belsejébe! |
Természetesen bármilyen víztípuson használható a radar. Álló-, és folyóvízen éppúgy, mint tengeren, sósvízi körülmények között.
A kijelző védőfóliáját vegyük le |
Kézi radarunk 4 db AAA jelzésű 1,5 V-s elemmel működik |
Az éles használat előtt érdemes elvégezni radarunk finomhangolását. Bekapcsolás után szépen végiglépkedhetünk a Setup gomb segítségével a felső eszköztáron. Beállíthatjuk a kívánt energiatakarékos üzemmódot, aktiválhatjuk a halriasztást, a háttérvilágítást.
Ebben az állásban viszont a halriasztás aktív, melyről a keresztben megjelenő Bat. rövidítés árulkodik |
Ha mindennel megvagyunk, először a szonárt helyezzük a vízbe. Mivel erős, ellenálló konstrukcióról van szó, túlzottan nem kell finomkodnunk, ejthetjük, de úgy is bedobhatjuk, mint egy úszós, vagy fenekezős készséget. Jeladónk azonnal egyenesbe áll, és 1 másodperc elteltével már küldi is a jelet a készülékre!
Áramvonalas kialakításának köszönhetően, mint egy mini tengeralattjáró, úgy fordul azonnal a sodrás ellenébe. A mellette, mögötte megjelenő kis örvények az árulkodó jelek |
Egyszerű kezelőfelület. Minek bonyolítani valamit, ha így tökéletes |
Tudnunk kell azt is, hogy a képernyő folyamatosan frissül, jobbról balra halad a kép. Tehát, a képernyő jobb oldalán láthatjuk mindig a legfrissebb információt, állapotot.
A legalsó szinten sorra megjelenő ikonok árulkodtak arról, hogy a mederfenék sűrűn akadóval tarkított, de fölötte kb. 30 cm-re halak állnak |
A gyakorlat hűen igazolta azt, amit a radarom jelzett. A meder pontos kimérése után a fenék közelében sodortatott horgom minden úsztatásra fát fogott. Ezt követően az eresztéket úsztatásonként 10 cm-rel csökkentettem, mígnem 170-180 cm-nél már teljesen szabad volt a szerelék útja a csatorna medrében. Ezután, pedig a halak (vélhetően) keszegek jelenlétében sem volt okom kételkedni.
Forrás: Halmos Mihály