A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem.
Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés felszereléssel túrázgatni a Tiszán. Az egyik ilyen kevés felszerelést igénylő horgászat a kuttyogatás. A horgászversenyek után, vagy egy-egy rakós botos horgászat után jólesik leballagni a csónakhoz, egy szinte maréknyi cuccal, és pecázni a folyón.
Kis bajszos.
Ódákat lehetne zengeni erről a módszerről, de én nem szeretnék; csak röviden. A kuttyogatás egy ősi harcsás módszer, ahol az úgynevezett kuttyogató fát megszólaltatva a harcsát felkelésre és támadásra kényszerítjük.
Ha kuttyogató fa, akkor a Hunor Clonk!
Számomra, és szerintem sok mindenkinek kulcs kérdése volt a következő: milyen mélyre engedjük le a csalit a csónak alatt? Az én személyes véleményem, az eddigi tapasztalataim alapján érdemes a víz sebességéhez igazítani, ha lassú a folyó, én általában fél vízre szoktam engedni. Ezután minél gyorsabb, annál mélyebbre.
Használjunk rövid botokat! Kényelmesebben elférünk, és nem kell kardozni a csónakban. Nekem nagyon jól bevált a Wizard Vertix boat bot 127cm hosszban. Igazi kis harcsás bot, egyrészes, nincs hibalehetőség. Gyűrűi az igazán extrém igénybevételre lettek kiképezve.
Az egyik kedvenc botom lett
Akcióban a rövid pálca.
Azért szeretem ezt a fajta horgászatot, mert akciódús. Ha megtanuljuk jól ütni a vizet, lesz eredmény. Én azt gondolom, nem feltétlen ez a módszer a legalkalmasabb a kapitális halak megfogására, de nem ülünk 4-5 órát esemény nélkül.
Nézzük, hogyan is áll össze a végszerelék. A legegyszerűbb a legjobb - én ezt vallom, ha vadvízen horgászom, legyen szó bármilyen módszerről. A főzsinórra felfűzünk egy belső zsinórvezetésű ólmot, én vagy rombuszt, vagy szivarólmot szoktam használni, szelepgumival ütköztetem és egy nagyjából negyven – ötven centis horog előkét használok. A mérete a horognak a saját igényeinken múlik és persze azon mit rakunk rá. Kétségtelen, a nyári időszakban, nekem a kagyló a favoritom és a nadály. Szerintem a 3/0-6/0 körüli méretek megfelelnek a jó minőségű horgokból. Kiváló választás lehet a Wizard Allround Catfish, hiszen a hegye brutális és nem csorbul.
Kiváló akadás a fent említett horoggal.
Kapásra várva
A nadállyal való csalizásnál érdemes arra figyelni, hogy vissza képes mászni a horog előkén, szép nagy gubancot csinálva és elég bosszantó tud lenni. A kagylónál pedig, mielőtt leengedjük nézzük meg, hogy lebeg-e, ha igen késsel vagdossuk és szurkáljuk meg, hogy kijöjjenek a gázok belőle.
Átlagos kuttyogva fogott hari(ka)
Mikor érdemes művelni ezt a módszert? A „nagyok”, azok a harcsások, akiktől én is ellestem egy-két dolgot és faggattam őket, azt mondják, hogy a víz legyen 15 fok körüli legalább, vagy afelett, napszakban pedig bármikor érdemes próbálkozni. Nekem a sötétedés előtti 2-3 óra hossza szokott lenni a legakciódúsabb. Érdemes kipróbálni és művelni ezt a szép módszert.
Majdnem sötétben érkezett
Sikeres szezont kívánok mindenkinek!
Csala Viktor