Ritkán van alkalmam kedvenc halfajomra, kárászra horgászni. Hol pontyokat, hol keszegeket kergetek leginkább feederbottal. Hogy megtörjem ezt a monotonitást, eltökéltem, hogy úszós készséggel eredek hazánk legszívósabb uszonyosainak nyomába. A Hajnal horgász tavon szerencsére bőven akad belőlük, ha nem is a legnagyobbak, de kellemes szórakozást nyújtanak látványos kapásaikkal.
Kánikula, tükörvíz. |
Ha kárászra horgászik az ember, az etető anyagot sem kell túlmisztifikálni. Bármely pontyos etető megteszi, egy kis aroma csak hab a tortán. A Tímár Mix Elite Kárász igazi csemege, fantasztikus illatával pillanatok alatt odarántotta a halakat. Löttyintettem rá egy kis pontyos aromát, hátha a nagyobb uszonyosok is betévednek tőle az etetésre. Bár első sorban kárászt szerettem volna fogni, azért egy potykával is megtáncoltattam volna a finom matchbotot. Az alap etetőhöz az aromán túl került egy kis szemes Holiday Mix is.
Minden igényt kielégítő etető anyag kompozíció. |
Az etető bekeverését sokan mellékesnek tartják, hiszen csak meg kell vizezni és kész, nem igaz? Nos, nem igaz! Az etető anyag állaga alapvetően befolyásolja a horgászat sikerét. Állagától függően adja ki az aromákat, bont vizközt vagy a mederfenéken. Egyszóval csalogatja a halakat. Ha jó a nedvesítés, könnyen bont fenékre érve az anyag és messzire sodorja az illatszemcséket a víz, akkor vonzani fogja a halakat az etetés. Ha nem jól végeztük a dolgunkat, akkor nem. Az együk trükk, hogy folyamatos keverés mellett a vizet is egyenletesen adagolva adjuk a keverékhez. Így elkerülhetjük a csomósodást. Ha végeztünk, tegyük félre a kaját negyed órára. Ennek elteltével kis vizet hozzáadva keverjük készre az etetőt. A végső állag matchbotozásnál akkor jó, ha könnyen gombóccá nyomható a kaja, de finom nyomásra újra szemcséire porlad.
Folyamatos keverés mellett egyenletesen adagoljuk a vizet. |
Könnyen nyomható egy kezes gombóc a homogén etető anyagból. |
Némi szemes sosem árt. |
Nem terveztem hosszúra a pecát, meg aztán nem is szeretek sok kaját használni, ezért egy kilót kevertem be. Ennek a felét belőttem alapozó etetésnek, a másik felét pedig egykezes gombócokban csúzliztam egyszer-egyszer. Csalinak csontit használtam, tudván, hogy ezt csak a kárászok veszik fel ezen a tavon. Pontyot csontival itt csak tavasszal lehet fogni. Két szemet tűztem a horogra. A sikeres fogáshoz kellett egy kis ügyesség is a csontik feltűzése terén. Az alábbi képekből kiderül, mire is gondolok.
Ezekért a kárászokért jöttem. |
Először így tűztem a csontit... és ez lett az ererdménye. A kiszívott burkát hagyták csak meg. |
Az akasztáshoz az első nyüvet teljes hosszában fel kellett húzni a horog szárára. |
Valahogy így. |
Az így csalizott horoggal folyamatosan lehetett halat fogni. A kapások jó kárászokhoz méltón vehemensek, jól láthatóak voltak. Egymás után fogtam a képeken is látható méretű halakat, nagyobb valahogy mégsem akart horogvégre kerülni. Ezt a rejtélyt sajnos nem sikerült aznap megfejtenem. Talán a helyválasztással lehettek gondok, vagy a csalival. A gilisztát érdemes lett volna megpróbálni, de azzal sajnos nem készültem.
Szép, egészséges példány. |
Szerelékem montázsban. Balról jobbra az úszórögzítő, a főólom, a jelzőólom és a horog. |
A Joker úszó cserélhető lamellái praktikusak súlyozásnál. |
A délután folyamán szép számú kárászt sikerült megröptetnem. Elérkezett azonban a pillanat, mikor feltámadt a szél és a Nap is olyan szögbe ért az égen, hogy a Joker úszó piros antennáját nem lehetett látni. Ilyenkor nincs mit tenni, festeni kell, mégpedig feketére. Erre a célra bármely írószerben kapható, fekete alkoholos filc tökéletesen megfelel. Nagyon jól láthatóvá teszi az úszót. Peca után körömlakk lemosóval egyszerűen eltávolítható a fekete réteg.
Néhány év, és hatalmasra nőnek a tóban. |
Az úszópingálás nem nagy varázslat, de annál hatásosabb trükk! |
Végére esett egy szép bajszos a helyi ívásból. |
Jót szórakoztam az aprónéppel a délután folyamán. Horogszabadítás után mind rögtön visszanyerte szabadságát. Bár a darabosabbjából nem sikerült fognom, biztos vagyok benne, hogy a tó tükre alatt több is cirkál belőlük. Egy újabb cikkben elmesélem majd a mikéntjét, amint sikerül rájönnöm, hogy milyen csalival illetve szerelékkel lehet megfogni őket. Addig is görbüljön!
Forrás: Talabér Gergely