A műcsalik kavalkádjában bizonyára mindenki találkozott már a körforgó villantók valamelyik variációjával, s talán nem tévedek, ha azt mondom, hogy aki kézbe vette őket, az ki is próbálta új szerzeményét. Sőt, abban is biztos vagyok, hogy nagyon sok pergető horgásznak a forgó adta meg a lökést a kezdeti sikerekhez. A technika elsajátítása nem okozhatott problémát, kezdő pergetők is könnyedén játszadozhattak velük, ugyanis kidobás után nem volt más egyéb feladat vele, csak be kellett tekerni a kellő tempóban és szerencsés esetben a kapásokban, fogásokban sem volt hiány.
ET Vibraxok csukára, süllőre, balinra |
„Kezdők ásza, vagy gyengék fegyvere", hangzott sokszor lenézően a műfaj öregjeinek szájából, akik már „túl volta rajta", mondhatni megemésztették a körforgók adta sikereket, s talán elfelejtették a velük átélt fogások felemelő ízét. Az idő előre haladtával a pergetők tábora két részre vált. Az egyik csoportba azok tartoznak, akik a mai napig nagy elánnal hajigálják a forgókat, a másik részük, pedig egy darabot sem tart a dobozában, mondván, túlfejlődött rajtuk, így nincs rá szüksége, meg egyébként is, a forgókanál csavarja a zsinórt.
ET Vibrax borult időre |
És valóban, talán a legnagyobb vitát az alkalmazásában eme hátrányos tulajdonsága váltotta ki. A tengely körüli forgás következtében tényleg nagy mértékben tekeri meg a zsinórt, a közhiedelemmel ellentétben a fonottat is, még akkor is, ha forgókapcsot iktatunk be a műcsali elé. Sokáig én is „szenvedtem" emiatt, mígnem a józan paraszti észjárás egyszeriben rávilágított a megoldásra. Nem tettem mást, csak annyit, hogy 3-4 dobás után leakasztottam a villantót, és 2-3 méteres zászlót hagyva, az üres zsinórral ostoroztam a levegőben. E mozdulatsor hatására a zsinór visszarúgta magát standard állapotába.
Körforgó villantóval pergetni éppen emiatt nem a legkényelmesebb dolog, de egy kis odafigyeléssel, a fenti példát alkalmazva elkerülhető a stressz. Egy dolog azonban vitathatatlan, az pedig az eredményessége, a fogóssága, amely egyedi tulajdonságából következtethető.
Lássuk hát, mi is az, ami ellenállhatatlanná teszi őt a ragadozó halak számára.
A körforgók villantók működési elvükből fakadóan, az egyedi szerkezetük, mozgási „energiájuk" által keltett erőteljes rezgésekkel dolgoznak. Emellé társul a színhatás is. Vontatás közben kicsit sem hasonlít kishalra, rezonanciakeltésével váltja ki a halak támadó ösztönét. Éppen emiatt rendkívül hatásos csali, a sügértől a harcsáig minden ragadozó halunk eredményesen fogható vele.
Apróbb méretei - 00, 0, 1-es - alkalmasak a domolykó, kősüllő, sügér, feketesügér, pisztráng megfogására.
Az ET Wizard körforgó család legkisebbje a Perch. Kis szájú halak megfogásához ideális választás |
Közepes változatai, mint a 2-es, 3-as méretek a süllő, csuka és balin horgászatában bizonyítottak.
Legnagyobb példányai, a 4-es, 5-ös forgók már komolyabb felszerelést igényelnek. Bevontatásuk során fellépő ellenállásuk óriási, hát, ha még folyóvízen történik a horgászat, a hatás megduplázódik, nagy mértékben igénybe veszi az orsó szerkezetét is.
A körforgózásnál az összhatásra kell törekednünk, rögtön az elején, a villantó kiválasztásánál már észnél kell lennünk. Mivel a kereskedelemben nagyon sokféle, eltérő minőségű forgó létezik, figyeljünk oda a részletek kidolgozottságára. A villantó tengelyének egyenesnek kell lennie, kimondottan előnyös, ha a tengelyen apró gyöngy található, mivel ő a felelős a forgórész súrlódástól való mentesítéséért.
A legkritikusabb szemmel az enyhén domborított levelet kell vizslatnunk. A villantó minőségét azonnal elárulja a vízbe érés pillanatában mutatott viselkedése. Akkor tökéletes a csali, ha a vízbe érés pillanatában azonnal forogni kezd.
A levél alakja sem mindegy. Állóvízen a széles, lekerekített végűek, míg folyókon, sodró vízben a hosszúkás, elnyújtott, hegyesedő végűek bizonyultak jobbnak.
Fogósnak mutatkozott a Wizardok között a Turbo Long is, melyek főként folyóvizekre ajánlható |
Turbo Longok változatai |
Állóvizeken jó szolgálatot tesz az ET Vibrax mellett a Gold Star Tinch és Sparrov forgója is |
Jó választás a pikkelymintás GS Tinch és Heron. Az univerzálisnak számító 3-as mérettel van esélyünk csukára, süllőre, balinra egyaránt |
Speciális és egyben nagyon eredményes villantó típus a dupla levelű változat, amelyet tandemnek is szoktak nevezni. A testen általában két eltérő méretű levelet találunk, erős, intenzív rezgést keltenek, nagy ellenállásuk miatt lassan vontathatók.
Extra hatást keltő GS Stork Tandem villantók |
Jól látható, hogy a minőségre itt is kiemelt figyelmet fordítottak |
Nem véletlen az, hogy a népszerű spinnerbait típusú csalikon is találhatunk forgó kanalakat. Az inger fokozását, a magas rezgésszám, a rezonancia kiváltását ezzel a módszerrel lehet elérni a leghatásosabban.
A fény és hang ingerekre különösen jól reagálnak a ragadozók, a támadási ösztön kiváltásában megkérdőjelezhetetlen a hatásuk, ezért is a körforgó villantóknak joggal van helyük a pergető horgászok egyre bővülő műcsali arzenáljában.
Forrás: Halmos Mihály