A halbő téli időszak után kicsit félve vártam a tavaszt. Félre ne értse senki! Gyönyörű évszaknak tartom. A március, április és a május is az újjászületésről szól, kibújnak a virágok, csicseregnek a madarak. Viszont még mielőtt elolvadnék ettől be kell valljam ez az az időszak amikor a legkevésbé aktívan végezhetem kedvenc szabadidős elfoglaltságomat, a pergetést.
Tilalmak egymás után hosszú átfedéssel kötik meg a kezem, így nagy izgatottsággal vártam az április 1.-ét, hisz ez az az időpont ami feloldja a csukák ívási időszakát! 1.-e sajnos hétköznapra esett, így ekkor nem látogathattam meg vizeinket, viszont 2.-án hajnalban 4 órakor csörgött a telefonom. Ébresztő! Csukára fel.
Hideg, esős, szeles reggel...
Kissé korai volt a 4 órás kelés, hisz még vaksötét fogadott az ajtón kilépve. Felhős, esős, szeles volt az utóbbi pár nap. Nem számítottam élmény pecár, de úgy voltam vele ki korán kel, talán csukát lel ...
Igyekezvén kizárni a süllőket és sügereket, a finom pálcák és a mély vízi csalik nem tartottak ma velem.
A 240 centis 7-35 grammos Wizard Samurai Spin pergető szettem pakoltam a kocsiba és...
...az utóbbi időben a táskám mélyére süllyedt nagyobb wobblereket ástam elő.
Egy kevésbé meredeken mélyülő szakaszt céloztam meg. Korábban itt már sikerült pár kisebb csukát fognom és az itt elejtett kisebb süllők is hordozták magukon a nagyobb krokik jelenlétét igazoló harapás nyomokat. Nem olyan karakteres a törés mint a távolabbi gödrök mellett ahol a süllőket szoktam keresni, hanem lankásan felfutó, így a wobblerek is jól vezetetőek rajta. Ezen szakaszhoz a Salmo Sliderek tökéletesen meg is felelnek. Hosszas eltolt mozgásuk a tavaszi melegedő vizekbe üldözésre ösztönzik a csukákat.
A 12 centis (F-Floating) és a 10 centis PA színkódot azaz parrot, mint papagáj fantázia nevet kapott (S-Sinking) tipusok kerültek elsőnek a kezembe.
Sokaknak irreálisan nagynak tűnnek ezek a méretű műcsalik, viszont ha belegondolunk a csuka mohóságába, rögtön találhatunk benne logikát.
Minden Slider minőségi VMC horgokkal van szerelve. Nem okoznak csalódást.
50-es fluoro carbon és XL-es not a knot kapocs dukál egy ekkora csalihoz.
A 12 centis floating változat került először pálcára.
Az első pár dobásom mindig a fonott áztatásáról és felpuhításáról szól, főleg ilyen nagy csalik esetében, így pár bemelegítő pöccintés után, küldtem csak el nagyobb távra műcsalimat.
Part mellett bottal meghúzva igyekszem megfigyelni a műcsalim mozgását. Reagál-e a megállításra, a bele-bele pöccintésbe, gyorsításba, lassításba. Egy ekkor slider már 20-25 centis szélességbe is „elriszál”, ami felettébb jó figyelemfelkeltő tulajdonságot kölcsönöz ennek a típusnak.
Parttal párhuzamos vezetéssel kezdtem, ami ekkora szélben veszélyes. A kövezett, bokros vagy bármilyen terep adottsággal rendelkező partoldalra a fonottat ha ráteszi szél, akkor nagy valószínűséggel búcsúzhatunk a műcsalinktól. Természetesen kis figyelemmel jó eséllyel ez kivédhető. A csali elindításakor rögtön a dob-ra helyezem a bal kezem és a csali vízbe érkezése előtt pár méterrel rá is fogok arra ami következtében már nem pereg le több damil, így a levegőben lévő fonottam öble szépen kifeszül a csalim vízre érkezésével. Ezt akkor is alkalmazom, amikor finoman akarom a műcsalimat felszínre helyezni.
Első vezetésem kis 50 centis vizen történt. A második már 1 méteren. Így haladtam szépen bentebb és bentebb. Pár dobáson belül egy 1,5-2 méteres rész felett járhatott a sliderem még mindig párhuzamos vezetésnél, amikor meg is érkezett a várt ránehezedés ami át is váltott egy lendületes menekülésbe. Nem ma kezdte ellenfelem, mert tudta, hogy a kikötőbe ha beszabadul ott elmenekülhet. Ezt viszont én is tudtam és nem támogattam, így a jól összeállított szettel sikerült eltántorítanom ezen tervétől. Mikor újra nyílt vízre fordult, elkezdődött az igazi csuka parádé. Sajnos egyedül voltam, így nem tudtam felvenni azt a ramazurit amit őkelme bemutatott. Fejrázás, teljes testes kiugrás. Szinte minden volt csak a nyitott csuka pofát nem láttam. Mikor partra ért megértettem miért.
Úgy fogta meg a slidert, hogy a hátsó hármas horog egyik szára a felső, a másik kétszára pedig az alsó állkapcsot összefogva fixálódott.
Jól kifáradt, így nyugodtan hagyta míg kifordítom a horgot az állkapcsából.
77 centis nász sérülésekkel tarkított különleges mintázatú csuka.
Soha rosszabb tilalom utáni szezon kezdésem ne legyen.
Fotókat készítette: Szebenyi Péter
Szöveg: Szebenyi Péter