Nyúljon a gumi!
Megjelent: 2018. augusztus 16. | Forrás: Szabó Bence

Biztos vagyok benne, hogy minden horgásztársam járt már olyan helyen, ahol csak nádas vagy akadó közvetlen közelségében volt esély a pontyok megfogására. Emellett arra is mérget veszek, hogy mindenkit nagyon tud bosszantani egy, a szákolást megelőző pillanatokban bekövetkező halvesztés. Ebben az írásban egy olyan végszereléket mutatok be, amely jelentősen növeli a kapások halra váltásának valószínűségét egy nád előtti pontyozás során, illetve nagymértékben csökkenti a kudarc esélyét a fárasztás utolsó periódusában. Természetesen mindezek középpontjában egy sokak által ismert kiegészítő, az erőgumi áll.

Az erőgumik használatának népszerűsége nő, azt hiszem, ezt kijelenthetjük. Ugyanakkor úgy vélem, hogy a horgásztársadalomnak csak egy kis szelete ismeri a benne rejlő lehetőségeket, amin mindenképpen változtatni szeretnék. Hogy miért mondom ezt? Elsősorban azért, mert az erőguminak a szerelékbe történő beiktatásával sokat tehetünk azért, hogy a megakasztott halak szája ép maradjon, akár egy, az indokolttól jóval feszesebb, keményebb bot alkalmazása mellett is. Másrészt mindazok számára, akik szeretnek finomam horgászni, az erőgumi remek lehetőséget kínál a vékonyabb horogelőke és a kisebb, könnyebb horog használatára. Az előnyök sorát hosszasan lehetne még folytatni, de kanyarodjunk rá az írás apropójára, azaz erre a különleges végszerelékre, melyet néhány éve egy környékbeli tavon alkalmaztam először sikerrel.

A Carp Expert Method Gum három különböző méretben kapható, melyek a 0,65 mm, a 0,80 mm és az 1 mm átmérőjű típusok.

Az eltérő méretek mellett kettő különböző színben is elérhető a termék, melyek a barna és a víztiszta.

Az Eldorádó Horgásztó aligha ismeretlen a horgászok körében, hiszen szép környezet és fantasztikus halállomány jellemzi. Az itteni sikernek is van azonban néhány titka, amelyekre érdemes odafigyelni akkor, ha nem öt vagy hat, hanem huszonöt vagy harminc pontyot szeretnénk fogni egy egész napos horgászat alatt. Az egyik ilyen, hogy a szemközti nádfalhoz a lehető legközelebb kell dobni a gyors kapás érdekében. Ez önmagában nem kunszt, hiszen egy gyakorlott pecás a zsinór klipsz segítségével könnyen teljesíti a feladatot. A dolog akkor válik igazán érdekessé, amikor spiccünk határozottan meggörbül és a megakasztott hal célba veszi a nádfal alatti, akadókkal teli régiót. Ekkor két választásunk van: az egyik, hogy engedünk a halnak és bízunk abban, hogy önszántából eltávolodik a veszélyzónából (megnyugtatok mindenkit, nem fog) vagy kellő határozottsággal és „satu fékkel" elkormányozzuk azt onnan. Utóbbi opció lényegesen hatékonyabb, ez nem is kérdés, ugyanakkor megvan az a veszélye, hogy a már sokszor megfogott pontyok szájából, nemes egyszerűséggel kiakad a horog. Elképzelhető, hogy rögtön nem is következik be mindez, de a kezdeti keménykezűség könnyen halvesztést eredményezhet a fárasztás későbbi szakaszában is.

Nem kevés fejtörést okozott ennek a problémának a megoldása, de az utóbbi években sikerült egy olyan végszereléket kikísérleteznem, ami tökéletesen működött az ehhez hasonló szituációkban is. A szerelék elkészítésének lépéseit alább mutatom be.

Első lépésként vegyük duplán az erőgumit! Majd ezt követően fűzzük át a duplán vett erőgumin a főzsinórt vagy dobóelőkét!
A következő lépésben kezdjük a szabad zsinórvéget körbetekerni a dupla szál erőgumin, majd 6-7 menet után fűzzük vissza azt a gumi és a zsinór által meghatározott fülön.
Óvatosan húzzuk meg a csomót, amelynek most így kell kinéznie! Ezt követően nedvesítsük meg az erőgumit és a damilt, majd jó erősen húzzuk meg a csomót! Ha mindent jó csináltunk, akkor így fog kinézni.
A szabad zsinór és gumivéget távolítsuk el egy olló segítségével! Kész a csomó! Kicsi, esztétikus, melynek köszönhetően a szerelékünk csúszó marad.
Nincs más hátra, mint felfűzni a kosarat, majd egy gumigolyót! Végül pedig kössük meg a forgót egy egyszerű csomóval, melyet a két gumivég egyidejű húzásával le tudunk csúsztatni a forgóig, ahol az megszorul.

Íme, a kész végszerelék!

Persze, egy erőgumival kombinált végszerelék nem csak a nádas előtti birkózással járó horgászatokon lehet jó opció! A nagy távolságra történő methodozáson kívül gyakorlatilag bármilyen helyzet megoldására remek ez a fajta végszerelék. Én előszeretettel alkalmazom horgászversenyeken is, hiszen az erőguminak hála legalább egy mérettel kisebb horgot és vékonyabb előkét tudok használni, ami sokszor aranyat ér.

Innen kifordítani a megakasztott pontyot nem könnyű! Azonban az erőguminak hála jók az esélyeink.

Ahogyan a fárasztás utolsó, part közeli szakaszában is nyugodtak lehetünk.

Ő mindent megpróbált, de én nyertem!

Arra biztatok mindenkit, hogy próbálja ki ezt a szereléket és fogjon vele legalább annyi halat, amennyit nekem is sikerült már az Eldorádón!

Forrás: Szabó Bence

Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...