A bolognai jó, a bolognai finom, a bolognai olasz. Imádom nyáron, imádom télen, sajttal, sok hússal, de a legjobban júniustól gatyáig a Dunában állva késő délutánig. Na de félre a tréfával, a tavaly megjelent, már-már nagyágyúként emlegetett Benzar Universal boló képességeire voltam kíváncsi. Nagyon érdekelt, mit tud felmutatni ötméteres őkelme a 20-50 grammjával, és a 270 grammos tömegével, a könnyű, kecses blédekhez, tanakákhoz, allroundokhoz szokott jobbkezemnek, rajongásig szeretett paducos pályámon. A júniusi tesztnapot egyre több és több követte, s már azon kaptam magam júliusra, hogy rendre őt veszem elsőre elő a katonás rendbe állított bolók közül a botzsákból.
A 20 fok fölé melegedett Duna, az ötös Universal és én. S valahol úgy 15 méterrel lejjebb éhes paducok várták, hogy az orruk elé vigyen a víz némi csontival kevert finom kaját.
A megszokottnál nagyobb tömeg a növelt falvastagságú tagok építése miatt keletkezett értelemszerűen, no meg a 10 darab, javarészt csúszó gyűrűk számából. Az emelt gyűrűszám lehetővé teszi, hogy a botot vastagabb zsinórokkal használjuk, indokolt esetben 0,22-0,25-ös sem okoz benne kárt, bátran, kockázat nélkül cserkelhetünk vele nagyobb pontyokra és márnákra is.
Öt és hatméteres hosszban, 20-50 gramm dobósúly tartománnyal érhető el a kínálat leggerincesebb bolója, a Benzar Universal.
Aki horgászott már folyón nagy teherbírású úszóval, nagyon jól tudja, hogy egy-egy bevágás mekkora erőhatással bír egy hosszú gyűrűs botra. Minél nagyobb úszót használunk, annál lassabb csalivezetést, és kontrolláltabb pecát tudunk prezentálni, s értelemszerűen a nagyobb tehetetlen tömeg mozgatása nagyobb igénybevételt jelent a botnak, s egyben a sérülésveszély esélye is ennek arányában nő.
Az Universal 10 gyűrűn keresztül osztja el a botra botra irányuló extrém erőhatást. Bátran használhatjuk hát vastagabb zsinórokkal is. A 0,22-0,25 mm monofiloktól sem fog megijedni a legterhelhetőbb boló!
Én sem voltam rest, sekély nyári paducos pályámon kínáltam meg az új botot tíz gramm feletti úszókkal, vezettem vele 14-16 grammost is a vízállás és vízhozam függvényében, annak érdekében, hogy minél jobban lelassítsam, és a fenéken tartsam a rövid előkén libegő, 10-es horgon felkínált csontikat.
A helyesen felkínált, kellőképpen lelassított csalira érkező kapás eredménye.
Korábban, kezdő bolós koromban sokszor vétettem azt a hibát, hogy a vízsebességhez és vízmélységhez alulméretezett úszót választottam, melyek persze az lett az eredménye, hogy az első kisebb visszatartásnál kibuktak a vízből, drasztikusan megemelve, elemelve a csalit az ígéretes kapászónából, azaz a sóderes mederfenékről. Ezt a hibát viszont már nem lehet abban az úsztatási periódusban korrigálni, hiszen felfogva a látottakat, szerelékünket hirtelen elengedve, az úszó kezdi el kergetni a szintén nyugvó helyzetéből kibillentett fő ólmot. Akkora úszót válasszunk tehát, amekkorával gond nélkül visszatarthatunk, és a köveken döcögő jelzőólom sem idéz elő látszatkapásokat.
Egy természetes alapú, nem agyonaromásított kajával sokkal több jó halat tudunk az etetésen tartani. Erre képes a Benzar Pro Corn.
Dunai pályafutásom során az etetőanyag kísérletezésem is évről évre finomodott, módosult. Voltak szezonok amikor az édes, volt, amikor a fűszeres sós, volt amikor a büdös sajtos irányba mozdult el mérleg, Az utóbbi időben pedig egyértelműen a természetes alapanyagú, sok kukorica és egyéb szemes őrleményt tartalmazó, hozzáadott aromát mellőző kajákra esküszök, amelyek nem vonzzák annyira a kicsi keszeget. A nagyot viszont lassan húzza oda, de az ott marad, nem unja meg korán, s ha még így is bezavarna kicsit az aprónép, egy kis halliszt hozzáadásával tudunk javítani az arányokon.
Paducozásnál előszeretettel finomítottam mindig is a szereléken a végletekig, de higgyétek el, a csali jó helyen és jó ütemben történő vezetésénél nincs fontosabb!
Újabb paduc bizonyította azt, hogy az elméletben és a gyakorlatban egyre kevesebb a hiba.
Sokáig hittem a finomkodásban úszó téren, de bátran nyúlok most már a 10 gramm fölé én is. A vastag, nagy felhajtóerővel rendelkező, jól terhelhető antenna kell folyóra!
A legfontosabb, hogy fenéken tudjuk vezetni a csalit, ami mindig, minden körülmény között az úszó előtt kell, hogy járjon!
Az általam bolózáshoz legtöbbet használt horogtípusok. Nem mondom, hogy nincsenek olyan esetek, hogy 16-ig le kell finomítani, de ha eszik a paduc, a 10-essel több kapás fogható meg.
Vadul védekező paduc a horgon, szerencsésen ült a gyors bevágás eredményére a horog!
Ilyen halakért érdemes korán kelni és felkeresni a Duna sekély parti részeit!
Szerencsére bőven van belőlük, de vigyázzunk rájuk, hogy még sok generáción át örvendeztessék a finomszerelékes horgászokat is!
Forrás: Halmos Mihály