„Sárkányok az erdőből.”- akár egy gyermekeknek íródott mesekönyv címe is lehetne, amelyben a főhős a sűrű rengeteg közepén megtalálja a várat, ahol a királylány raboskodik, majd megküzdve a sárkánnyal kiszabadítja őt és boldogan élnek, amíg meg nem halnak. Félreértés ne essék, ebben a cikkben nem az efféle kalandokhoz akarok segítséget nyújtani, hanem az akadók mélyén rejtőzködő süllők eredményes megfogásához írok le néhány tippet. Tartsatok velem!
A kezdeti pergetéseim során célhalként a csukákon kívül más gyakorlatilag szóba sem jöhetett annak ellenére, hogy tudtam, hogy a kis folyóban süllők is szép számmal élnek. Túlságosan féltettem a műcsalijaimat ahhoz, hogy az akadók környékén megpróbáljam becserkészni őket. Pár év szünetet követően, miután újra pergető botot ragadtam, unokatestvérem mutatta meg az úgynevezett OFFSET technológiát, melynek hatékonyságán ledöbbentem. A rejtett horognak köszönhetően rutintalanságom ellenére napokon át tudtam pergetni a legsűrűbb ágak között anélkül, hogy elakadtam volna, a süllők pedig díjazták az igyekezetemet.
Az egyik első offset horoggal készített szerelékem.
A süllők díjazták az új technológiát.
Kis gyakorlattal ilyen extrém helyeken is lehet vele horgászni elakadás nélkül.
A vízben is folytatódik az ágas- bogas terep.
Az elakadásmentes horgászathoz önmagában nem elég az offset horog, a felszerelés többi elemét is úgy kell megválasztani, hogy azzal érezzünk minden víz alatti történést és meg tudjuk különböztetni a fában történő koppanást a süllő rávágásától. Ehhez feltétlenül jó minőségű, a súrlódásnak ellenálló bevonattal rendelkező fonott zsinór szükséges, mint például a WIZARD MXT8 BRAID. A széles szortiment tartalmaz az egészen vékonytól a vastag zsinórig sok méretet, így az ideális átmérőt könnyedén ki lehet választani.
WIZARD MXT8 BRAID fonott zsinór kellően erős és kopásálló az akadók közti horgászathoz.
A minőségi zsinór megköveteli a minőségi orsót is, hiszen az egyenletlen zsinórkép csak folyamatos gubancot és ezzel együtt bosszúságot okoz. A WIZARD SPIN II orsót ajnánlani tudom azoknak, akik megbízható, precíz orsót keresnek, de nem akarnak egy vagyont rákölteni.
A WIZARD SPIN II orsó megbízható, precíz és kiváló ár- érték aránnyal rendelkezik.
A horgászbotot a felkínált csali méretéhez kell igazítani, viszont fontos, hogy kellően feszes legyen a fentebb említett érzékelés miatt. A WIZARD SAMURAI SPIN pergetőbot- családban mindenki megtalálhatja a kedvére való hosszt, de érdemesebb rövidebb pálcákat használni, amivel közvetlenebb kontatkust lehet fenntartani.
Rövid, feszes pergetőbot a WIZARD SAMURAI SPIN családból.
Kezdő, vagy kevésbé gyakorlott horgászok körében felmerülhet a kérdés, hogy mégis hogyan tud megakadni a hal szájában a horog, amikor egyáltalán nem emelkedik ki az a csali síkjából. A titok nyitja a horog kialakításában van! Előszeretettel használom a WIZARD BIG EYE OFFSET horgokat, melyek amellett, hogy rendkívül vékonyak és tűhegyesek, kellően nagy horogöböllel rendelkeznek, amibe „bele tudják harapni” a csalit a ragadozók. A nagy szemnek köszönhetően pedig a hagyományos jig fejekhez képest sokkal természetesebb mozgást lehet vele elérni, főleg, ha hozzá passzoló cheburaskha fejjel kombináljuk. A feketére festett, nyújtott formájú WIZARD cheburaskha ólom tökéletes választás lehet.
A WIZARD BIG EYE OFFSET horgok kellően nagy öböllel rendelkeznek.
A nagy szemnek köszönhetően sokkal természetesebb mozgást lehet vele elérni.
Furcsa az akadás, de sikerült megfogni.
Fekete, nyújtott formájú WIZARD cheburaskha ólmok.
A 4 és a 6 grammos változatok a kedvenceim.
Összeszerelve a horoggal tökéletes a kapcsolat.
Néhány „karcsúsított” MANN’S plasztik bevetésre vár.
Az akadó lakója ez a szép süllő.
Mikor először megláttam az offset szereléket eléggé kételkedtem a létjogosultságában, főként a hal megakasztása miatt. De mióta kipróbáltam egy sokkal hatékonyabb fegyver került a kezembe, hogy „hős lovagként” nagy magabiztossággal „megküzdhessek” az erdei sárkányok ellen…
Írta: Ország Bálint
Fotózta: Ország Bálint