Pergető trükkök: mit kezdhetünk a süllyedő wobblerrel
Megjelent: 2022. április 20. | Forrás: Lukácsi Béla

A süllyedő wobblerekől sokan félnek, mosdván az könnyen beakad, és persze beszakad . Azonban nem kell félni, mert ez egy lehetőség, mellyel plusz trükköket vethetünk be a pergetés során.

Lebegési tulajdonság szempontjából a wobblerek között három típust különböztetünk meg, melyek közül a legismertebb a floating vagy közismert nevén felúszó típus. Ez vízbedobva fenn marad a vízfelszínén, és csak vontatáskor fog elmerülni, a vontatásban megállva - mivel kisebb a fajsúlya víztől - feljön a víztetőre.  A következő kevésbé ismert a suspended, vagyis lebegő. Ez vízbe érve, fenn marad a víztetőn, ugyanúgy ez is vontatásra süllyed el, azonban megállva a vontatással, ez abban a vízmélységben marad ahol épen  abbahagytuk a vontatást. Persze ez nagyon kiegyensúlyozott dolog, így egy előke, vagy akár egy kapocs is megváltoztathatatja  a wobbler ezen tulajdonságát, így a lebegőből süllyedővé fog válni, tehát ezekre az apró dolgokra érdemes figyelni.

A domolykó horgászatánál előszeretettel alkalmazok süllyedő műcsalikat.

Egy tavaszi izgága domolykó.

A harmadik típus sinking, vagy a süllyedő wobblereké. Ezek ahogy vízbe érnek elkezdenek süllyedni, természetesen ez függ attól is menyire készíti süllyedővé a gyártó az adott wobblert. Bevontatásra ezek, különböző módon reagálnak, alapvetőleg a gyártó által megadott vízmélység felé törekednek. Nézzünk erre egy példát, egy wobblernek, ha 1 méteres vezetési mélységet adott meg a gyártó, akkor a vízbeérés pillanatában elindított bevontatás hatására egy méteres mélyégig fog letörni. Amennyiben hagyjuk süllyedni egy méteres vízmélység alá, akkor a bevontatás hatására, egy méteres mélységig fog visszajönni. Természetesen ez sem ennyire fekete és fehér, de az alapvető része ennyi.  A vontatásban megállva itt tovább fog süllyedni a wobblerünk. Pont az utóbb tulajdonsága miatt félnek sokan a használatuktól. Mondván itt könnyebben elakadhatunk és elveszíthetjük a drága műcsalinkat, ami valóban igaz, de a süllyedő wobblerek adta trükközési lehetőségeket ezzel eldobjuk magunktól.

Parti horgászatnál a sodródó csali nagy fegyvertény lehet.

Nézzük akkor milyen plusz lehetőségeket ad számunkra egy süllyedő wobbler.

A Rattlin Hornet 3,5 centis változata igaz floating de kiváló domolykó és jász műcsali.

A süllyedő wobbler egyrészt mivel egy picit nehezebb, így ha nem is jelentősen, de a dobástáv is növekszik. A következő jelentős lehetőség, hogy a sűllyedő wobblerrel egy adott vízmélységbe lentől felfelé, vagyis a mélyebb vízből a sekélyebbe tudjuk vezetni, így egy teljesen más felkínálást teszünk lehetővé. Hiszen így a mélyebb vizeket tudjuk megvallatni.

A komolyabb gyártók a wobbleren jelzik, milyen az úszóképessége az adott csalinak, itt egy úszó csalit láthatunk.

Egy már sokat látott süllyedő wobbler nyelve.

Ami még nagyon fontos, hogy tudjuk sodortatni vízközt is a wobblerünket. Ez annyit tesz, hogy a folyó vízen, engedem süllyedni a csalimat, majd óvatosan picit lassítva vezetem, majd ismét óvatosan elengedem, majd ezt váltogatom egymásután. Ez a domolykó vagy a jászkeszeg pergetésénél tud nagy fegyvertény lenni. A sodródó csalit imádja néhány ragadozónk, természetesen, a floating, vagyis úszó csalit is tudjuk sodortatni, de ez elsősorban a felmelegedett vizekben lehet kiváló. Egyébként egy hidegebb, időszakban amikor nincs a vízfelszín közelében ragadozó, akkor inkább a süllyedőt kell használni. 

A tavaszi időszakban a Sparky Shadnak ott a helye a repertoárban.

Számomra a két legnagyobb kedvenc a pici Salmo Hornet, és a Tiny.

Ehhez azért kell némi gyakorlat, melynek elsajátítására adok néhány tippet. Egy kisebb folyón keressünk, olyan részt amely tisztább és akadó mentes, nem túl mély és nem is túl sekély, talán a legjobb ha a kipróbálni kívánt műcsali merülési mélységénél egy picit mélyebb.

Mindenhez kell megfelelő bot, a kisebb műcsalikhoz finomabb pálca dukál.

A bot tulajdonságánál, fontos, hogy megfelelően érzékeny heggyel rendelkezzen.

Bedobjuk a csalinkat majd megtartva hagyjuk, hogy elérje vezetési mélységét, amennyiben a víz sodrása nem túl nagy akkor előfordulhat, hogy le is koppan az aljzatra a műcsali. Ekkor már tanultunk is, hiszen vagy egy ütem, vagy egy idő amivel belőhetjük, az adott vízmélység elérésének ütemét. Amennyiben mégsem érzékeljük a talajt akkor engedjünk zsinórt, így sodródva tovább süllyed. Ezzel el is érkeztünk ahhoz a pillanathoz hogy ismét megállítjuk a csalinkat ezzel a vízsodrás, ismét elkezdi dolgoztatni a csalinkat. Minél messzebb van a csalink annál mélyebbre tudjuk engedni. Nagyon fontos itt is megjegyezni, hogy a botot nem mindegy hogyan tartjuk magasra emelve a felsőbb vízréteg felé tudjuk irányítani csalinkat, míg az alacsonyan tartott spicce mélyebbre engedhetjük.

Apró de fontos kiegészítő a boton a horogbeakasztó.

Ezeket a trükköket gyakorolva éles helyzetekben is sokkal könnyebben alkalmazkodhatunk az adott helyzethez. Hogy egy példát is felhozzak, elmondok egy konkrét esetet. Egy erős lehűlésben  mélyebben - szinte megbújva - voltak a domolykók, egy számomra ismert szakaszt horgásztam meg, ahol tudtam, hogy a viszonylag sekély víz egy töréssel mélyebb nyugodtabb vízre vált. Itt a csalimat úgy próbáltam perezentálni, hogy a sekély részről sodortattam, a legalsó vízrétekben a műcsalit, mikor tudtam, hogy a törés következik, akkor engedtem, egy picit a gyeplőn, vagyis lazább zsinórral mélyebbre engedtem a csalit, így a törés mögött lesben álló domolykó nem tudott ellenállni az elé sodródott csalinak, vagyis az Ő szemszögéből tápláléknak.

A legfontosabb ismérve a jó orsónak a megbízható fék.

Manapság már az apróbb wobblerekhez is sokan használnak fonott zsinórt.

Ezen kívül még lehet trükközni, de ezt már mindenkinek a fantáziájára bízom, hiszen az egyéni kreativitás is nagyon fontos, és sokszor eredményre vezető lehet.

Forrás: Lukácsi Béla

Salmo Hornet 3,5 cm, F, S

3 490 Ft-tól

Részletek

WIZARD TETRA PERGETŐTÁSKA

7 790 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...