Plasztik csalikkal télen
Megjelent: 2021. február 03. | Forrás: Halmos Mihály

Ahogy a nyári meleg hónapok pergetései a wobblerezésről szólnak, úgy az őszi lehűlésektől a tavaszi felmelegedésig tartó pergetőszezon a különféle plasztik csalik ideje inkább. Novembertől, a vizek drasztikus lehűlésétől sok pergetőhorgász akasztja kapcsába a merülő, mélyen járó wobblerek helyett a twisterek és gumihalak jól bevált változatait. A Mann’s plasztikok a legbeváltabb márkák egyikei, a legfogósabb csukás, süllős gumik között évtizedek óta megtalálhatók a legeredményesebb téli pergetések méret és színkombinációi! 


Napsütötte téli vízpart hívogatja a télen is aktív horgászokat.

Persze a fogósak típusokat rendre pótolni szükséges, sok veszik oda a víz alatti horogmarasztalókban, vagy esik áldozatává a kíméletlen csuka és süllőfogaknak. Nos, ez utóbbival nincs baj addig, amíg nem a nélkülözhetetlen farok rész szakad le, vagy a mélyen szétszabdalt plasztik testében képtelen már tovább tartani az ólomfej.


A vastag öltözék mellett egyetlen bot és a nélkülözhetetlen műcsalis táska kell mindössze, hogy nekivágjunk a téli pergető kalandnak.


Ígéretes, egyaránt jól bevált, amolyan „nagyhalas” szín és méretválaszték Mann’s-ből.

Nagyra becsülendő, hogy a Mann’s filozófiája nem sokat változott az eltelt hosszú idő alatt. Nemcsak a sokat tapasztalt profik, de a plasztik csalis pergetéssel csak most ismerkedő horgászok is könnyedén eligazodnak a színválasztékban. Itt nem volt megfigyelhető az elmúlt évek hóbortja, ami a színváltozatok a valóságtól igencsak elrugaszkodott módosítgatásáról szólt a nagyobb haszon reményében. Az adu-ászként számon tartott színek és fazonok nem mentek ki a  divatból! A Mann’s Shad gumihalak 6 és 8 centis változatainak sárga, gyöngyházfehér és fitteres zöld kombinációi pont akkora vonzerővel hatnak a fogasokra, mint régen!


Fonott zsinórral feltöltött megbízható pergetőorsó a kapások határozott észlelése és a tökéletes csali prezentálás érdekében.


Rövid, gerinces pergető bottal a csali minden rezdülését érezhetjük, valamint a kapásra is a pillanat tört része alatt reagálhatunk vele.


Süllő, harcsa vagy akár csuka is jöhet a fantasztikus mozgással bíró lágy gumihalra.

Arra bíztatok mindenkit a forma és színválasztásnál, hogy próbáljátok meg a ragadozók szemszögéből átgondolni a helyzetet, egy kicsit a zsákmányra váró hal aspektusából nézni a víz alatti világot! 

Változatlan formában a legfogósabb alapszínek állnak rendelkezésünkre tehát a Mann’s-ből. Legtermészetesebb (Natural csoport) színváltozatok mellett az igazán intenzív színekben pompázó Aggressor csoporton belül megtalálhatók a sárga, zöld, narancs és piros színű plasztikcsalik. A Natural és Aggressor típus mellett jelent meg évekkel ezelőtt egy harmadik, a Classic típus, melyeknek rendhagyó színharmóniája miatt szintén van létjogosultságuk. Ez a harmadik csapat az AS (motorolajszínű) MFCH (zöld flitteres) FCHBB (fluózöld-fekete hátú) és a CMF (ezüst flitteres) darabokból áll.


Csuklóba nyilalló bombázással kaffantott a sárga színű nagy gumihalamra a süllő.


A mai napig nem lehetett elképzelni a téli gumis süllőzést nélkülük.

A Mann’s Shad gumihalakhoz bizonyára sok pergető horgásznak számos édes emléke fűződik. A hagyományos, klasszikusnak mondható test az átlagosnál nagyobb lágy farok résszel rendelkezik. Élethű mozgást kölcsönöz a csalinak, így eredményesen használható a szokásos jigelő, fel-fellibbenős prezentálással, de egyenletesen, vagy szakaszosan bevontatva is kapást érhetünk el. 

A Mann’s Shad gumihalak rugalmas, masszív, ellenálló fejrésze jól bírja a többszöri horogra tűzést is. Méretsorában a négy és fél, 6, 8, 10, és 15 cm-es egyedek találhatóak meg, tehát az ultra light-os sügérezéstől, jászozástól kezdve a süllőzésen és csukázáson át akár a harcsázás is eredményesen űzhető vele.


8 centis Mann’s Shad gumihallal akasztott süllős!


Az öt centis, zöld testű glitteres csoda, amely megannyi süllőnek, sügérnek, balinnak és csukának okozott már télen is kellemetlen perceket.

A könnyű, 3-4 grammos jigfejekkel szerelt CTG twisterekkel a lehető leglassabban fésülhetjük át a medret. Hagyjuk, hogy rövid, de határozott libbentés után feszes zsinór mellett lágyan érkezzen plasztikunk a mederfenékre. Az ilyen lassan aláhulló csalira kapásunk kell, hogy legyen, ha a közelben ragadozó tanyázik. 


Éhes Mann’s twisteres téli süllő, aki nemes egyszerűséggel eltüntette a csalit.


Imádják a süllők a zöld és a sárga színű plasztikcsalikat!


Soha rosszabb befejezést: a süllőnek szánt plasztikcsalit éhes sügér tüntette el.

Ne feledjétek, a méret nem minden. Minden műcsalira, így a plasztik csalikra éppúgy igaz, hogy sokszor a kisebb változat adja a sikert, a kapásokat, vele együtt a jó halat. Amíg a megszokott nagyobb méretekre nincs érdeklődés, addig ugyanott kisebbre váltva kellemes meglepetésben lehet részünk. 

Forrás: Halmos Mihály

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...

Domolykók plasztik lárvákkal
Megjelent: 2024. július 13. | Forrás: Halmos Mihály

  Óriási élményekkel és szebbnél szebb halakkal köszöntöttek rám a domolykó tilalom utáni első napok. A patak teljesen más arcát mutatta, mint amikor két hónappal korábbal elbúcsúztunk egymástól; az úszó és szálas vízinövények sokasága víz alatti erdőként parancsoltak megálljt a legfogósabb, igazi domolykócsemegének számító apró wobblereimnek. Bizony meg kellett izzadni nemcsak a kapásért, de a halak biztonságos partra vezetéséért...