Plasztikok, színek, méretek
Megjelent: 2011. február 28. | Forrás: Energo Team


A pergető irányzatok közül a plasztikcsalis horgászat évtizedes múltra tekinthet vissza, mégis csak az utóbbi években jelentek meg igen jelentős változások a csaligyártásban. Új színek, formák, no és az anyagminőség. Ez utóbbi jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni.


Mára már mindenféle víztípusra és halfajra speciális gumicsalik kaphatók. A horgászok nagy része viszont továbbra sem fordít erre elég figyelmet, így nem árt tudatosítani a legfontosabb ismérveket.


Klasszikus formájú gumihalak a Mann’s-tól


Egy plasztikcsali esetében a szín és a méret mellett nagyon fontos az is, hogy milyen puhaságú alapanyagból készült, hogy milyen frekvenciával képes veretni adott körülmények között. Ez alapján alapvetően különböznek a folyóvízre és az állóvízre gyártott műcsalik. Jellemzően a folyóvízi modellekkel van kevesebb gond, ezek megfelelő mozgását a sodrás nagyban segíti, nehezebb mellényúlni. A folyóvízi gumik lehetnek kissé keményebbek, faroknyelük, vagy a twister farka vastagabb, ettől még nem lesznek kevésbé fogósak. Sőt ezek az anyagok tartósabbak, ellenállóbbak, több halat és horogratűzést is kibírnak. Persze nagyon fontos megjegyezni, a hogy a folyóvízi változatok között is vannak lágyabb anyagú plasztikok, melyek nagyobb frekvenciával veretnek, és bizonyos körülmények között fogósabbak lehetnek.


Flitteres zöld twisterre kapó köves


A gond ott kezdődik, amikor egy kevésbé tájékozott horgász a folyóvízi kemény műcsalit állóvízen szeretné használni. Ha nem elég gyakorlott, talán nem is fordít rá figyelmet, hogy ezek a csalik alig hajlandóak megmozdulni a sodrásmentes környezetben, vagy csak olyan gyors behúzás mellett, ami a már a kapások rovására mehet. Az esetek jelentős részében a műcsali helytelen megválasztása a kapástalanság oka. Az állóvízi műcsalik esetében kell minden gyártónak igazán kitennie magáért, ezek a sebezhető pontok a legtöbbször. Gumihalakról szólva elmondható, hogy a puhább alapanyag mellett, jellemzően vékonyabb a faroknyél, és a korong pedig nagyobb. Ez biztosítja, hogy lassú bevontatás esetén beremegjen a műcsali, és csalogató hatással bírjon a ragadozók számára. A Mann’s „Soft Lures" sorozata tipikusan ilyen állóvízi típus. Már a legapróbb gumihalak is remekül mozognak, a nagyok pedig már-már túlmozgásosnak mondhatók.


Citromsárga Hard Nose - gyakran fogós


Ha pénztárcánk vagy egyéb okok miatt csak egyféle műcsalit vehetünk, mindig inkább a lágyabbat válasszuk, mert azokkal a folyóvízre is kiváló esélyekkel mehetünk, míg ez fordítva nem igaz. A hátránya a lágy anyagú gumiknak, hogy sokkal könnyebben szakadnak, kevésbé hal- és horogállóak. Így intenzív horgászat mellett folyamatosan pótolni kell azokat. A Mann’s a korábban felsorolt tényekre reagálva hozta létre a „Hard Nose" sorozatot, amelyben egy műcsalin belül kétféle minőségű anyaggal dolgozik. (Hogy nem jutott ez előbb bárki eszébe???) A műcsalik első fele, mely a horogratűzés stabilitásáért és a tartósságért felel, kemény, ellenálló, míg a mozgásért felelős hátsó traktus egészen más, sokkal lágyabb anyagból készül. Már kézbe véve, megtapintva is azonnal érezni a kétféle anyagminőséget. Ami ennél sokkal fontosabb, hogy ezeket hónapok óta használva azt látja az ember, hogy remekül működnek, a tartósságuk magasan veri a teljesen lágy változatokét.


11 cm-es Soft Mann’s gumihal - pár éve nem volt jobb a Tiszán


A másik fontos vonal, melyben az utóbbi években fontos előrelépés történt, a plasztikcsalik alakja. Először igen fogós hibridek keletkeztek, jött a gumihal testű, de twister farkú műcsali, a Mann’s-nál „Action Shad" a neve. Ennek előnye, hogy oldalról sokkal magasabb, ha úgy tetszik nagyobb láthatóságú, mint egy twister, de a farokrészét teljes egészében a twistertől örökölte, így a sokkal nagyobb frekvenciával működik. Léteznek belőle egyszínű (pl. zöld és fehér) változatok, de piros farokkal többféle testtel is megvásárolhatók. A citromsárga test pirosas farokkal az egyik legjobb csukára való plasztik a piacon!


Egy jó bot is kell…


Persze kapható az inverz is, a twister test gumihal farokkal. A Mann’s esetében „Swimmin’ Grub" a neve. Sok horgász csak kukacnak hívja, ezen a néven ismert tiszai és dunai berkekben. Mert ismert, az tény. Kiváló süllőcsali a hideg téli vizeken. Főleg a glitteres változatok, vagy a gyöngyház és az UV zöld.


Talán a legjobb színek


Utoljára pedig, a swimbait-ek kategóriájáról érdemes pár szót ejteni. Ez valóban a legújabb fejlesztés, de nem a hideg téli vizekre való, hanem épp ellenkezőleg. Ez leginkább csukára (fekete sügérre) használatos. Tipikusan nem túl nagy mélységű állóvizekre való, ahol vízinövények között, kisebb akadókban kell a halat megtalálni. Az egész alapkoncepciója az, hogy egy szinte üres hasú műcsalit készítenek, melyet minimális ólmozással látnak el, vagy esetleg kizárólag az úgynevezett worm horoggal - mindenféle súly nélkül. A horog hegyét finoman vissza kell vezetni a műcsaliba úgy, hogy csak 3-4 mm legyen elrejtve belőle.


Ha szép süllővel fényképezkedhetünk, akkor az már nem rossz nap


Így aztán a növényzetet, az akadókat nem szedi össze, viszont ha kapás érkezik, egy erőteljes bevágás hatására a horog könnyen szabadul, és biztosan akad. A feladatunk, hogy könnyű felszereléssel dobják be a ragadozók búvóhelyének közelébe. Előnye, hogy egyáltalán nem süllyed gyorsan, könnyedén illegethetjük, megállíthatjuk. Simán áthúzhatjuk fákon, növényi részeken, nem fog beleakadni. Érdemes valami vastagabb fluorocarbon előkét használni, ami egyrészről szinte észrevehetetlen a halak számára, másrészről harapásbiztos a csukák ellen.


Kovács Adrián kisebb süllője piros-fehér twisterre kapott


A Mann’s „Hard Nose Swim Shad" néven árulja ezt a műcsalit, négy darab plasztik és egy súlyozott worm horog van a csomagban.

MANNS ACTION SHAD

950 Ft

Részletek

MANNS SHAD

950 Ft

Részletek

MANNS SWIMMIN GRUB

950 Ft

Részletek

MANNS TWISTER

950 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...