A tél bizony tud keserves is lenni a horgásznak, ha megjön a hideg. A folyók befagynak, és a pergetőbotok a szögre kerülnek. Azért mi még a fagyos órák előtt belevetettük magunkat a horgászatba, mert lékelni is szeretünk, de a balin horgászatot még jobban.
Na milyen ruha jár hozzá? Rubin... |
Egy új bot került elő a bottartó mélyéről, mely még nem volt kezemben korábban. Az ET Rubin Spin sorozatának egyik rövidebb darabja. Pontosabban a legrövidebb, a 210 centis, 15-30 gramm dobósúlyú kis pálca. Mivel csónakos horgászatra készültünk elegendőnek tűnt ez a bothossz is. Az anyaga IM7-es carbon, nagyon szép SIC gyűrűkkel van szerelve, de gusztusos kinézete mégsem egy drága botot takar. Az általam tesztelt modell ajánlott kiskereskedelmi ára csupán 5700 Ft, mégis azt mondom, érdemes kézbevenni és kipróbálni, mert nagyon kezes darab. A botra egy Banax Iris 3000 orsó került elsőfékes kivitelben. Ez az orsó már jó pár bevetést megért nálunk, és kipróbált megbízható szerkezet. Ezúttal az L&K sorozatból választottam hozzá zsinórt, egy 0,10mm -es fonottat, klasszikus zöld színben. Ennek a szakító szilárdsága pontosan 8 kg, ami több, mint elég a téli lehűlt vizekre.
Rajta a fontos adatok: 210 cm, 15-30 g, IM7 | Nem spórolták le róla a csali beakasztó fület sem |
Ilyenkor a legtöbb balin a a Dunán és a Tiszán található meg. Mi az utóbbi folyót céloztuk meg, nagyobb tapasztalatokkal ezen rendelkezünk. Jó volt tudni, hogy Kovács Adrián, a többszörös pergető magyar bajnok, a Salmo Team Hungary oszlopos tagja is segítségünkre lesz, mert így (kis nagyképűséggel) szinte biztos fogásban reménykedtünk.
A gyűrűk könnyű SIC betétes modellek | Az L&K Super Braid zsinór 0,10mm-es változatát használtuk |
Mit is kell tudni a Tisza téli balinjairól? Talán az országban is egyedülállóan a Tisza-tó régióban hatalmas balin csapatok verődnek össze a hűvös vizekben. Ha a horgászok nem vernék szét azokat folyamatosan, egész télen együtt maradnának. Még pár évvel ezelőtt is elmondható volt, hogy nagyon keveseket érdekelt a balin, inkább véletlen fogásnak volt minősíthető süllőzés közben. Az eltelt évek alatt azonban egyre többen fedezték fel ennek a harcos halnak a téli gyülekezőit, és egyre többen horgásznak rájuk céltudatosan. Ez viszont azt eredményezi, hogy a frekventált időszakban, amikor a viszonylag sok horgász van vízen, igazán nagy csapatok nem tudnak egyben maradni, mert állandóan kapják a műcsalit, és a sorozatos ólom becsapódások és a fárasztások szétzavarják őket. Hiába tudja, pl. Adrián, hogy évek hosszú szezonjai alatt összegyűjtött tapasztalata alapján hol szoktak lenni az őnök, ha egy nappal korábban 5-6 csónak végigdobálta a pályát.
A Banax Iris zsinórprofilja egész jó | Többféle Gold Star pilkert is vittünk magunkkal |
Szóval a helyet sajnos ma már minden nap újra keresni kell, igazából nem áll messze a valóságtól, ha azt mondom, szinte minden nap máshol van a hal. A szóba jöhető csalik sora igen hosszú. Adriánék egyik kedvence a Salmo Trill wobbler, ami pont erre a feladatra lett kitalálva. Ha a vízmélység nagyobb 6-7 méternél, még egy kis átfúrt ovál ólmot is elé lehet tenni, hogy még gyorsabban süllyedjen, és adott esetben messzebb lehessen vele dobni. Egyszerű, de hatékony csalik a pilkerek. Ezekből is sokfélét lehet kapni, az átlagos vizekre valók a 18-20 gramm körüliek, de ebben a szezonban találtunk már balinokat 10-11 méteren is, ahová elkélt a 40 grammos változat is. Végül is egyfajta pilkernek nevezhetjük a balinólmokat is. Ezekből vannak nagyon egyszerű szivarólom-szerű műcsalik is, de jómagam előnyben részesítem az excentrikus felépítésű, támolygó villantóhoz hasonlatos mozgású darabokat. Ezek már sima ólom színben is fogósak (időnként nincs ezeknél jobb!), de könnyedén meg is festhetjük azokat. A legjobb a fehér szín, vagy a fehér-piros kombináció.
Talán ezek a legnépszerűbb színek, a piros-fehér szinte mindig jó! | Ez a balin egy kisméretű, természetes színű Gold Star pilkerre kapott |
Aztán ott vannak a hagyományos twisterek és gumihalak, melyek szintén kiváló balincsalik. Az új Wizard sorozatból az Energy Shad hozta a legtöbb kapást, de a Mann's márka alatt is számtalan kiváló modellt fel lehetne sorolni.
Hagyományos balinólmok kissé kicirkalmazva |
A téli balinok jobbára a fenék közelében tartózkodnak, nem ritkán (főleg ha békén hagyják őket) kishalak vermelő bandáinak közelében. Ezek a helyek közös jellemzője, hogy általában nem túl mély a víz, a folyás igen mérsékelt, mely viszonyok optimális esetben kevés energiát követelnek a téli passzivitásban leledző keszegféléktől.
Adrián a napi típus balinnal |
Adrián segítségével végül találtunk egy területet, ahol viszonylag sok balin állt. Persze olyan helyen, ahol nem feltétlen szokott lenni. Itt aztán megtapasztalhattuk, hogy ha enni akar, akkor szinte mindent megtámad. Sikerült fogni kis gumihallal, a Mann's UV zöldjével és a motor oil-lal is. nekem jött kis pilkerre és twisterre is. Az átlagsúly ezúttal nem volt eget verő, nagyjából kilós halak hajtogatták a spiccünket. Érezhetően kisebb egyedekből is sok állhatott a pályán, mert elég sok olyan ütést kaptunk, amit képtelenség volt megakasztani.
Minden balint visszaengedtünk |
A csónakkal többször is mozdultunk folyással lejjebb egy dobástávolságnyit, és folyamatosan megtaláltuk a balinokat a 8 méter mély sávban. Igen, ismét elég mélyen bukkantunk rájuk, ez egyáltalán nem szokásos. Talán az idei kis vízhozam, és az azzal járó nagyon lassú folyás tette be a halakat a mélyebb mederszakaszokra, mindenesetre tendenciózusan minden halat mélyebben találtunk meg, mint egy normál évben.
A Salmo Trill kifejezetten balinra lett kitalálva |
Valamennyi balint kíméletesen visszahelyeztünk a vízbe, pedig 15-öt biztosan fogtunk. A cél nem a halak elvitele, hanem a szórakozás volt.
Varázslatos színű naplemente a téli Tiszán |
A horgászat elején hamar ráállt az ember keze az új botra. Nem az a végtelenül feszes pálca, de a fonott zsinórhoz kifejezetten jó. Utóbbi nyúlásmentességét kompenzálja egy kicsit a bot, mert ehhez a horgászathoz nincs szükség olyan reakcióra, amire csak a méregdrága botok képesek. Sokkal fontosabb, a sokat emlegetett összhang, s hogy megismerjük a felszerelésünk legfontosabb tulajdonságait, megtanuljunk vele jól horgászni.