Annak ellenére, hogy fázós vagyok, horgászati szempontból a tél a kedvenc időszakom. Hiába a hideg, a szürkeség és a rövid nappalok, ilyenkor születnek a legemlékezetesebb fogások főleg ha a sügérekről van szó. Ezek a csíkos ragadozók csapatba verődve keresik fel a letisztult csatornák mélyebb részeit és ha rájuk találunk finom felszereléssel hatalmas élményekben lehet részünk!
Nagyon szeretem a kis folyók téli arcát.
Ahogy a bevezetőben már említettem a helyismeretnek különösen nagy jelentősége van ilyenkor is. A visszaforgók, a nádassal tarkított partszél, a vízbe dőlt ágak és a nyárról megmaradt elhaló vizinövényzet környékén előszeretettel tartózkodnak célhalaink. Utóbbiak megfigyeléséhez jó szolgálatot tesz egy polarizált lencsével rendelkező napszemüveg, amellyel kellően „bele lehet látni” a vízbe.
Persze nem minden a helyismeret, meg is kell tudni horgászni azt. Ugyan a ragadozók ilyenkor is aktívak, viszont nagyon le vannak lassulva, néha centimétereket sem hajlandóak mozdulni a csalink után. Ezért van szükség a lehető legfinomabb cuccra. Kedvenc UL felszerelésem egyik alappillére a Wizard Samurai Spin legrövidebb változata, a másik pedig egy 1000-res méretű Wizard Spin orsó. Nagyon megkedveltem ezt a kombót, mert a bot könnyedségét és érzékenységét tökéletesen kiegészíti az orsó precíz fékrendszere és szép zsinórképe.
Kedvenc UL felszerelésem a Wizard Samurai Spin legrövidebb változatából és egy 1000-res méretű Wizard Spin orsóból áll.
Csalik terén szinte a bőség zavarával küzd a horgász, ugyanis egyre több gyártó kezdi felismerni, hogy hazánkban is van jelentősége a sügérre történő pergetésnek. Az apró csalikból érdemes komoly kollekciót felhalmozni, ugyanis a sügérek tanulnak a másik hibájából, így folyamatosan varriálni kell a típusokat, formákat, színeket.
A twistereket úgy gondolom, hogy senkinek sem kell bemutatni, évtizedek óta a pergetők kedvence ez a féreg testű, holdsarló alakú farokkal rendelkező plasztikcsali. A kisebb méretű, természetes színű változatokkal nem nyúlhatunk mellé, ráadásul nagy ellenállása miatt lassan hullik le a fenékre időt hagyva a támadásra.
A kisebb méretű twistwrekkel nem nyúlhatunk mellé!
A Wizard kínálatában találunk hozzájuk megfelelő méretű jig fejet is.
A wobblerek közül az egyik nagy kedvencem a Kamasaki Bug, ugyanis apró mérete ellenére nagyon jól mozog és kialakításából adódóan könnyű vízközt tartani, ahol hirtelen megindításokat és 3-4 másodperces szüneteket váltogatva tehetjük igazán csábítóvá.
A Kamasaki Bug wobblert jó mozgása és lassú besüllyedése teszi igazán csábítóvá a sügérek számára.
Ha pedig távol sejtjük a halakat a legjobb alternatíva a Wizard Mini Slice villantó. Csupán 2,5 gramm a súlya, de ezzel a felszereléssel hihetetlen távolságra el lehet dobni. Tuningként érdemes egy színes hungarocellgolyót a hármashorogra tűzni, ezzel tovább tudjuk vízközt lebegtetni az amúgy gyorsan süllyedő műcsalit.
A Wizard Mini Slice csupán 2,5 grammos, azonban távoli helyeket is feltérképezhetünk vele.
A lassú csalivezetés érdekében érdemes egy hungarocellgolyót a horogra tűzni.
Mindezek után pedig következzék néhány fotó a legszebb halakról, amelyet sikerült becsapni ezzel is bizonyítva, hogy igazán jó móka a sügérhorgászat télen.
Tenyeremben pihent.
Gyönyörű színekkel rendelkezik.
Morcos pocakos.
Kicsit sérült, de derekasan küzdött.
Naplemente környékén kapott.
...a kisebb süllőknek és más halaknak is tetszenek ezek a csalik, de erről majd később...
Írta: Ország Bálint
Fotózta: Ország Bálint