Süllős pergetésnél gyakorta megesik, hogy kedvenceink nem hajlandók elhagyni a tartásaikat, az ágas-bogas helyek nyújtotta biztonságot adó menedéket. A helyzetünk így sem egyszerű, s hogy még nehezebb legyen a dolgunk, sokszor jön még egy aprónak nem nevezhető akadály: vastag, durva szerelékkel esélytelen, hogy kapást érjünk el.
Meggyőződésem, hogy a finom drop shotos botot és a monofil, lágy előkés - bullet ólmos szereléket ilyenkor kell elővenni.
Rövid drop-shot pálcával a téli Által-éren |
Az ET Wizard kettőtízes drop-shot bot finomsága elengedhetetlen a módszer eredményes elsajátításához |
Kezdjük mindjárt a bottal. Egy igazi drop-shotos pálca rövid, nagyon könnyű, és mindenekelőtt extra érzékeny. Az ET Wizard drop-shot botjának 8 mm átmérőjű (!) blankja elképesztően kecses és könnyed, finom spicce és apró gyűrűi minden rezdülést villámgyorsan közvetítenek, méghozzá egyenesen a markunkba. A szerelék kidobása gyors és pontos, véleményem szerint a monofil zsinóros, apró csalis pergetés netovábbja ez a bot.
Bevágáskor elképesztően gyorsan reagál, ahogyan fárasztáskor is kegyetlen és határozott! |
A zsinórok közül a 0,18-0,20 mm-es változatok jöhetnek szóba, a vastagabbak alkalmazása esetén pont a lényeget öljük meg; odavész a finomság, az érzékenység, a csali ideális prezentálása. Ne feledjük, a vastagabb madzag nagyobb felhajtóereje más, számunkra korántsem ideális kényszerpályára, és mozgásra készteti a csalinkat.
Akadós helyeken elsősorban off-set horgokat, más néven worm horgokat használunk. Speciális kialakítása lehetővé teszi, hogy a vékony hengeres plasztikot sajátos módon, úgy tűzzük fel, hogy a horog hegyét visszafordítjuk a puha testbe. Ezzel azt érjük el, hogy a legakadósabb terepen sem ékelődik a szerelékünk a víz alatti ágakba. Ugyanakkor kapás esetén – mely nem is kell, hogy túlzottan vehemens legyen – a csalira irányuló erőhatás miatt a horoghegy a másodperc tört része alatt válik szabaddá és akadálytalanul hatol be a ragadozó csontos szájába.
ET Wizard Classic off-set horgok többféle méretben állnak rendelkezésünkre |
Speciális módszerhez különleges horgok passzolnak |
5-15 centis csaliméretig válogathatunk az 1-2-4-es horogméretekből |
A szerelék lelke az ún. bullet ólom, mely fazonját tekintve szintén sajátos, a módszerhez tökéletesen passzoló nehezék. A lövedék forma nemcsak a pontos és hosszú dobásoknál hasznos - hiszen rendkívül jók az aerodinamikai mutatói - hanem az akadók környékén is, ugyanis a speciális kúp alakú ólomtest akadálytalanul siklik át a vízben lévő fák ágai között.
AZ ET Wizard bullet ólomkészlet négyféle méretet kínál: 3,5-7-10-14 grammos ólmok lapulnak a dobozban! |
A bullet ólomból nagyon egyszerűen elkészíthetjük a Texas-riget. Nincs más dolgunk, mint az off-set horogra ráengedjük az ólmot, sőt, egy műanyag gyönggyel kiegészítve a szerelék lelkét is életre kelthetjük, nevezetesen azt, hogy aprókat pöcögtetve minden egyes mozdításnál az ólom és a gyöngy egymáshoz koccintásával „csattogó” hangot idézhetünk elő. Tehát a vizuális ingerkeltés mellett, egy akusztikussal kiegészítve duplázhatjuk az esélyeinket a kapásra.
A lövedék alakú bullet ólmok |
Csaliként többféle plasztik is szóba kerülhet, a twisterek és egyéb féregtestű, hengeres felépítésű szilikoncsalik messze a legjobbak a módszerhez.
Az ET Wizard plasztikcsalik a leglágyabb anyaggal rendelkeznek, így érdemes a Mann’s-ek mellett őket is előnyben részesíteni |
A hét centis Mann’s twisterek a 4-es méretű off-set horgokkal passzolnak a legjobban! |
Bármelyik plasztikcsalival elkezdhetjük a módszer elsajátításának cseppet sem bonyolult folyamatát. A plasztikok feltűzésére azonban minden esetben figyeljetek oda, higgyétek el, hamar rááll majd a kezetek a nem éppen hagyományosnak nevezhető felfűzésre!
Nem tévedés, jól látjátok, a twister farka a folyamat elején bizony felfelé áll, a beszúrás és a száron való felfűzés után át-, vagyis be kel fordítani! |
Ha ezzel megvagyunk, fordítsunk 180 fokot a testen |
A horgot a has felől szúrjuk át a csalin |
Majd a lefelé néző hegyet egyszerűen rejtsük el a testben |
Így már bátran ráncigálhatjuk akadókban |
Megnézhetjük felülnézetből is… |
A kész szerelék életre keltésekor a víz sajátosságaihoz igazodjunk minden esetben. A lágy plasztiktest – mint tudjuk – már a legenyhébb húzásra, áramlásra táncba kezd, így fölösleges, sőt kifejezetten hátrányos a nagy volumenű mozdulatok - pöccintések, rántások - előidézése. Törekedjünk az egészen apró, a csuklónkból kiinduló és az érzékeny botunk spicce hegyén jelentkező finom mozdulatsorok elsajátítására. Lehetőség szerint mindig annyi időt táncoltassuk az adott, akár pár négyzetcentiméteres kis helyen a csalinkat, amennyit és ameddig csak bírjuk, illetve lehetőségünk van rá.
Texas-rig gyöngy nélkül… |
…és gyöngy alkalmazásával „csattogóssá” tett szerelék |
Ne szabjon semmi gátat a fantáziánk szárnyalásának, a módszer és a szerelék lényege pont abban rejlik, hogy bátran, nagyon széles határok között variálhatunk csalit és súlyt egyaránt! |
Legyünk kitartóak és kreatívak, a süllők garantáltan díjazni fogják! |
Forrás: Halmos Mihály