Tiszai jászok
Megjelent: 2011. október 03. | Forrás: EnergoTeam

Nyár közepén a Dunán próbálkoztunk wobblerekkel jászra parti horgászat során. Ezúttal kissé szabadabban, csónakos betyárként vetettük magunkat - még ha képletesen is -, a jászok után, s az ország másik szegletében, az élő Tiszán.

Itt is sokféleképpen megfoghatjuk a jászt, az esőgilisztától és a kukoricától kezdve a műcsalikig. Természetesen mi az utóbbiak egyikével próbálkoztunk, nevezetesen különféle plasztikokkal. A kis twisterek és gumihalak ugyanolyan jó csalik, mint a wobblerek, csak tudnunk kell, mikor és hol kínáljuk fel a jászoknak.


Apró Eagle Claw twisterfejek
és kis Mann's gumik

Kiváló zöldes
árnyalatú plasztikok


A legfontosabb átlátni, hogyan is zajlik le nagyjából egy nyárvégi, ősz eleji napja a jászkeszegnek ebben a régióban. Ha legalább van halovány sejtésünk, a nap melyik szakában hol lehetnek, az már fél siker. A jász ritkán jár egyedül, inkább kisebb csapatokba verődve bandázik, így ahol egybe belebotlunk, nagy valószínűséggel többet is foghatunk.


A fehér nekünk a mélyebb vizekben jött be

Mann's Hard Nose twisterek nagyon praktikusak


A módszer, amivel most próbálkoztunk a kényelmesek közül való. A jász ugyanis kora hajnalban, késő este, és az éjszaka nagy részében inkább vízközt, vagy a víz felső rétegeiben keresi a táplálékát. A kiskörei duzzasztómű alatt, az ún. alvízen hosszú kilométereken keresztül, ha megfelelő a vízállás, szinte lehetetlen jász nélkül maradni, ha éjszakai pergetésre indul az ember. Ott vannak minden kis partvédő kövezésnél, az összes mini sarkantyú mögött, és éhesen vetik rá magukat a műcsalikra. Egy jó este akár 8-10 db-ot is foghatunk, nem is az aprajából. Jobbára 1-2 kg közötti példányok jellemzőek. Ehhez viszont tényleg jó vízállás kell, csónak, és sok szabadidő, mindezt kivárni. Ezzel szemben nap közben visszavonul a jász kedvenc kövezéseire, és inkább az aljzaton aktív. Számunkra ez az állapot teljesen megfelelő volt, legalább nem kellett különösebben korán kelni.


A kis "Motor Oil" színű Mann's
gumi főleg erős napsütésben büntetett

A megfelelő méretű
twisterfej kiválasztása alapvető


Ez a horgászat remekül működik a Tisza-tó régióban az élő folyón, a kanyarok külső kövezett ívein. A jász azon halak közé tartozik, mely ritkán okoz meglepetést, viszonylag jól kiszámítható hol találjuk meg. Ahol viszonylag kevés kő van, azokon a helyeken a kövezések szinte 100%-os biztonsággal tartják meg a jászokat - annyira szeretik. Egyébként aki nincs hadilábon a korán keléssel, az igazi haqjnal hasadtára kilátogathat az említett köves szakaszokra és saját szemével nézheti meg az ébredező jászok jellegzetes rablásait a felszínen. Ez nem csak látványnak szép, de legalább biztosak lehetünk benne, hogy a kiválasztott helyen valóban ott tartózkodik a csapat, és nem üresben fogjuk húzni a gumikat.


Fogóval el lehet távolítani a száron lévő ólmot

Íme egy "előtte-utána" fotó


A módszerek sorra vételekor bizony meg kell emlékezni a drop shotról, még ha nem is ez a témája a jelenlegi cikknek. A jász a hazai drop shotos horgászat egyik leghálásabb hala lehet akár a Dunán, akár a Tiszán próbáljuk. Az alkalmazott csalik részben hasonlatosak lehetnek azokhoz, amiket mi a klasszikus twisterfejes jighorgászatunk alkalmával próbáltunk.


Így néz ki, ha a jighorog és a műcsali mérete összhangban van


Ha drop shot, akkor egy speciális bot kell, az a legfontosabb. És ha fonott a főzsinór, akkor is kössünk fluorocarbon előkét. Ha hagyományos jigelés mellett döntünk, akkor is jó szolgálatot tehet a fluorocarbon előke. Ha telibe monofillel horgászunk, akkor elhagyható. Könnyű jiges bot kell, a rövidebb fajtából. Elég egy jó 0,25-ös monofil. Mi is ezt választottuk.


Egy igen szép tiszai jász


A műcsalik méretét úgy kell megválasztani, hogy ne feledjük, a jász szája nem túl nagy, így a feltétlenül a kisebbek közül válogassunk. Nagyon jók a mini twisterek, az apró gumihalak. Figyeljük oda arra, hogy megfelelően kicsi jigfejeket vigyünk magunkkal, melyek optimálisan képesek fogadni a kis plasztikokat. Mit sem érünk vele, ha maga a műcsali kicsi, de a jigfej túl nagy hozzá. S itt együtt értem az ólomfej méretét és a horog nagyságát. Mindkettőnek összhangban kell lenni a gumival.


Másfeles jaszkó szákolás után


Hogy konkrét példát is említsek, a Mann's kis twisterei közül a hófehérek a mély, 7-8 méteres mélységekben voltak a legfogósabbak. Sekélyebb partosokat inkább a zöldes árnyalatú, jobbára flitteres változatokkal horgásztunk meg sikeresen. A Mann's "Hard Nose" twisterek közül a piros-fehér és a citromsárga is kiváló. Ezek eleje, ami a horgot tartja keményebb anyagból van, mint a mozgásra sokkal érzékenyebb hátsó traktus, ahol a twister farka már igen lágy anyagból készül. Ez a kettősség egyszerre biztosít kiváló horogállóságot, és nagy frekvenciás mozgást használat közben.


Az E.T. Excalibur Spin bot ismét jó szolgálatot tett


S ha már apró twisterek, akkor meg kell említeni a jigfej megfelelő előkészítését is. Ha az ólom a gömbfej után a horog szárán is folytatódik, s ad absurdum még egy "szakálla" is van az ólomnak, mindenképpen érdemes egy kis átalakítást eszközölni. Ezek a vastag ólomszakaszok ugyanis már a plasztik felhúzásakor megsérthetik az igen apró műcsalikat. Ezért azt javaslom, hogy a képen látható módon a gömbfej után válasszuk le az ólom többi részét, és távolítsuk el a horgok száráról. Ne maradjon más, csak a gömbfej és a csupasz horogszár. Sok bosszúságot megspórolunk magunknak, különösen, ha extra lágy gumikkal szeretnénk horgászni. Ha a hal lehúzza a gumit, akár rá is ragaszthatjuk az ólomfejre, még egyszerűbb a kapások után megigazítani - és kész. A twisterek közül az 1-2 collos méret (2,5-5 cm) javasolt, s gumihalakból is a legkisebbek. Míg wobbler drillingjeire általában két-három támadás után ráragad a jaszkó, gyakran ha fej felől is, de szájon kívülről, addig a plasztikkal csak akkor fogjuk meg (az esetek jelentős részében), ha tényleg benyeli. Sok az olyan kapás, amire képtelenség időben bevágni, annyira gyors. Az is előfordul, hogy sorozza a műcsalit, mégsem tudjuk megakasztani.


Egy kiló körüli egyed néz farkasszemet a Banax orsóval


Az általunk választott kövezett kanyar külső ívén azért használunk mégis jiget wobbler helyett, mert a viszonylag nagy vízmélység miatt a wobblerek simán kidobva csak nagyon kevés ideig lennének a megfelelő mélységben, s viszonylag gyorsan jönnének át a legfogósabb régión. Addig a jigeléssel simán várhatunk akár több ütemet is, kellethetjük a legjobb részeken. Nem beszélve arról, hogy ha esetleg beszakadunk, nem mindegy, hogy 10 jighorgot hagyunk ott, vagy 10 wobblert.


Egy ragyogó tiszai tripla


Tanulságként fontos még megjegyezni, hogy ezzel a módszerrel kapások zöme 9-10 óra körül érkezett. Meggyőződésünk szerint ennek a legfőbb oka az, hogy a hajnali áhitatban a bokrok alatt a felszínen űznek a jászok, és idő kell nekik míg visszaállnak az aljzat közelébe.


A visszaengedés ezúttal sem maradt el


Szerencsések voltunk, mert szép halakat fogtunk, sok élménnyel gazdagodtunk. A jászok visszanyerték szabadságukat, így jogosan reméljük, hogy jövőre még nagyobb súllyal találkozhatunk velük újra!

ENERGOTEAM EUROJIG TWISTERFEJ

210 Ft-tól

Részletek

MANNS TWISTER

950 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...