Trükkök süllőpergetéshez
Megjelent: 2018. január 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A cím persze nem teljes, talán jobb lenne a tippek a süllő plasztik csakis pergető módszeréhez. Persze ez már túlmagyarázott lenne, így maradtam az egyszerűbbnél. Itt nem világmegváltó dolgokra kell gondolni, hanem egyszerű de annál fontosabb apróságokra, kiegészítőkre amelyek alkalmazásával eredményesebbek lehetünk ebben a módszerben.

Normál jigelésnél is van apróság ami sokat ér

Mint mondtam egyszerű, nem véletlen, mert valóban az, és sokak számára már evidens az alkalmazása főleg az első tippnek, de vegyük figyelembe nem lehet elégszer szólni a lényeges dolgokról.

Apróságnak tűnnek de annál hasznosabban az eredményesség szempontjából

Egyszerű, de nagyszerű

Az első végtelenül egyszerű tipp a not-a-knot kapocs használata. Ezzel rögzítve a csalinkat ugyanis sokkal erősebb a végszerelékünk, plusz a csali is lazábban mozog a zsinórvégen, bármilyen kötéshez képest. Fontos még, hogy vannak a piacon olyan jig horgok melyek füle nem tökéletesen zárt, így ezeknél ha simán kötnénk a zsinórt a fülbe, előfordulhatna az, hogy ezen a fülön kicsúszik a zsinór, ami egyenlő a csalink elvesztésével. Azt pedig mindenki tudja, hogy a csali elvesztése is bosszantó, nem még az ha hal van a zsinór végén.

Azonban a not-a-knot használatával ez teljesen kizárt. Nagyon gyorsan megköthető, és ugyanilyen gyorsan is oldható a csalink rögzítése. Talán egyetlen hátránya van, mégpedig, hogy túl erős, éppen ezért megeshet, ha beakadunk nem a csalink előtt szakad be a zsinór, éppen ezért erre érdemes odafigyelni.

Első lépés, hogy a kapcsot belepattintjuk a jigfejbeutána a duplán vett zsinórvéget beleakasztjuk a kis kampós végébe...
...majd a zsinórt végigtekergetjük a kapocs szárán utána már csak be kell pattintanunk a kapocs végébe a zsinórt. Ne féljünk az akadótól, ennyi kell csak hozzá.

A normál jigfej a sima terepen kiváló lehet de ezzel könnyebben beakadunk az esetleges tereptárgyakba. Persze beakadni, vagy beszakadni az akadós terepen tudunk, az akadókból is van olyan amely jó indulatú vagyis könnyebben visszaadja a beakadt csalit, és van a brutális verzió, amikor már a dobás után szinte azonnal beakadunk méghozzá menthetetlenül. Nos az utóbbiban sokszor szívesen tartózkodik a süllő, éppen ezért érdemes ott is keresni, de mivel egy normál jigfejjel ez lehetetlen, használjunk olyan szereléket amelyet ott is elvezethetünk ahol eddig nem is álmodtunk róla.

A harcra kész szerelék!

A szerelék lelke a horog Ennyi az egész

Persze sokan ódzkodnak tőle mivel látszólag nem fog jól akadni a horog a csontos süllőszájban, bizony van nekik is némi igazuk, mert a rejtett horog valóban rosszabbul akad, azonban, ha a nyílt terepen nincs süllő az akadó pedig tömve van velük, melyik a jobb a kapástalanság, vagy a sok kapás, amelyből néhányat nem tudunk értékesíteni?

Így kell állnia a horognak és máris excenter a rendszerünk

Nézzük is pontosan miről van szó és hogyan áll össze a szerelék. A szerelék lelke az úgynevezett offset horog vagyis egy olyan spéci horog amelyre a plasztik csalit felrakva annak hegye nem látszik ki, így nem tud beleakadni semmibe, azonban kapás esetén a plasztikcsali benyomódik a horog öblébe így az addig láthatatlan horoghegy máris ott várja a bevágás pillanatát.

A horoghoz természetesen kell súly is, hogy a megfelelő mélységbe vezethessük csalinkat, ez régen egy bulett ólom volt, manapság azonban ezt a cheburashka ólmok leváltották, a cheburashka nagy előnye, hogy a csali nem tud megperdülni a tengelye körül így mindig felfelé áll a horog hegye és a csali is. Nagyon egyszerű összeállítani ezt a szereléket, egy pici rozsdamentes fület tudunk átdugni rajta amelybe beletudjuk fűzni a füles offset horgunkat arra az egyre kell ügyelni, hogy a horgunk úgy álljon, hogy a kis huzal egyik végében található nagyobb öböl felé legyen a horgunk, illetve a horog öble és a kis kapocs öble is egyfelé nézzen.

A kapocs szabad végét pedig bedugjuk úgy a cheburashka ólomba, hogy az ólmon a vájat, illetve a horgunk öble is egyfelé nézzen, így biztosak lehetünk abban, hogy mindig egyenesen fog jönni a csalink. Felrakhatjuk természetesen ezt is direktben a horgunkra egy not-a-knot kapoccsal. Azonban jobb megoldás, az akadóban egy előke használata. Az előkén belül nem merev drótra gondolok, hanem egy fluorocarbon, vagy fluorocoated zsinórra. A lényege, hogy az akadón megtelepedett kagylók, vagy az ott lévő egyéb éles tárgyak kevésbé tesznek kárt ezekben a zsinórokban, nem 100%-os megoldás, de sokkal megbízhatóbb, mintha sima fonott zsinórral horgásznának direktben. Ehhez elég egy viszonylag rövid előke, melyből maximum olyan hosszút javaslok, amely még rövidebb, mint az általunk dobáskor használt zászló, vagyis az a zsinór hossz, ami a bot spiccétől a csalinkig tart, dobás alkalmával. Ezzel nem lesz zavaró a kötés, amit a főzsinórunk és az előke összekötésére használunk. Kötésnek az uni-to-uni kötést javaslom.

A fonott mellé fogott előkén egy hurkot képzünk, amelyben 4-5 alkalommal átvezetjük az előke végét, majd meghúzni a csomót, majd jöhet ugyanez a művelet a szabadon maradt fonott zsinórvéggel is, innentől kezdve már csak össze kell húznunk a két csomót és levágni a szabadon álló zsinórvégeket.

Aki nem ismerné a plasztik csalik feltűzését erre a rendszerre az bizony gondban lehet éppen ezért tartom fontosnak ennek is az ismertetését. Ami talán legfontosabb érdemes vékonyabb plasztikokat használni, mert azok tudnak a horog öblébe besimulni úgy, hogy a horoghegy a megfelelő pillanatban ki is csússzon.

>Az L&K plasztikok között válogatva kincsekre bukkanhatunk az egyik ilyen a Power Kick, amelyen elősegítve a csali feltűzését és a horoghegy elrejtését, egy külön vájat van a hason és a háton, nem mellékesen pedig nagyon fogós.

Elsőként a csalink orrába tűzzük a horgot, majd körülbelül egy centire a hasa felé kivezetjük. Utána végighúzzuk teljesen a plasztikcsalit befordítjuk teljesen ez elején található görbületig, mint a képen is látszik szépen mutatja a horog hol kell majd átszúrni a hegyét...
...ezen a ponton szúrjuk át a has felől a horgunkat, ezzel harcra készen áll a szerelékünk. Jól látszik a fotón, hogy a horoghegy rejtve van az elakadástól.

Megvan tehát az összeállított csalink, illetve kész az előkénk is, nincs más dolgunk, mint hogy felkössük az előkére a csalinkat és... Azért itt még megállnék és egy utolsó tanácsot adnék, mégpedig azt, hogy itt már nem javaslom a not-a-knot kapcsot, mivel a fluorocarbon, és a monofil zsinórnál már kevésbé biztonságos a not-a-knot kapocs. Éppen ezért, inkább kössük direktben a csalinkat az előkére, erre pedig tökéletes a dupla clinch csomó.

A dupla clinch kötése egyszerű, kétszer átvesszük a cheburashka fülén a zsinórt...

...majd a főzsinóron körbetekerjük 4-5 alkalommalés visszahúzzuk a buplafülbe a zsinórvéget. Itt egész rövidre fogve és megnedvesítve meghúzzuk a csomót. Bevetésre készen.

Hasonló süllőt kívánok mindenkinek

Forrás: Lukácsi Béla

L&K ROZSDAMENTES FONOTT ZSINÓR VÁGÓ OLLÓ

4 290 Ft

Részletek

WIZARD NOT-A-KNOT KAPOCS 6DB/CSOMAG

550 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...