Trükkök süllőpergetéshez
Megjelent: 2018. január 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A cím persze nem teljes, talán jobb lenne a tippek a süllő plasztik csakis pergető módszeréhez. Persze ez már túlmagyarázott lenne, így maradtam az egyszerűbbnél. Itt nem világmegváltó dolgokra kell gondolni, hanem egyszerű de annál fontosabb apróságokra, kiegészítőkre amelyek alkalmazásával eredményesebbek lehetünk ebben a módszerben.

Normál jigelésnél is van apróság ami sokat ér

Mint mondtam egyszerű, nem véletlen, mert valóban az, és sokak számára már evidens az alkalmazása főleg az első tippnek, de vegyük figyelembe nem lehet elégszer szólni a lényeges dolgokról.

Apróságnak tűnnek de annál hasznosabban az eredményesség szempontjából

Egyszerű, de nagyszerű

Az első végtelenül egyszerű tipp a not-a-knot kapocs használata. Ezzel rögzítve a csalinkat ugyanis sokkal erősebb a végszerelékünk, plusz a csali is lazábban mozog a zsinórvégen, bármilyen kötéshez képest. Fontos még, hogy vannak a piacon olyan jig horgok melyek füle nem tökéletesen zárt, így ezeknél ha simán kötnénk a zsinórt a fülbe, előfordulhatna az, hogy ezen a fülön kicsúszik a zsinór, ami egyenlő a csalink elvesztésével. Azt pedig mindenki tudja, hogy a csali elvesztése is bosszantó, nem még az ha hal van a zsinór végén.

Azonban a not-a-knot használatával ez teljesen kizárt. Nagyon gyorsan megköthető, és ugyanilyen gyorsan is oldható a csalink rögzítése. Talán egyetlen hátránya van, mégpedig, hogy túl erős, éppen ezért megeshet, ha beakadunk nem a csalink előtt szakad be a zsinór, éppen ezért erre érdemes odafigyelni.

Első lépés, hogy a kapcsot belepattintjuk a jigfejbeutána a duplán vett zsinórvéget beleakasztjuk a kis kampós végébe...
...majd a zsinórt végigtekergetjük a kapocs szárán utána már csak be kell pattintanunk a kapocs végébe a zsinórt. Ne féljünk az akadótól, ennyi kell csak hozzá.

A normál jigfej a sima terepen kiváló lehet de ezzel könnyebben beakadunk az esetleges tereptárgyakba. Persze beakadni, vagy beszakadni az akadós terepen tudunk, az akadókból is van olyan amely jó indulatú vagyis könnyebben visszaadja a beakadt csalit, és van a brutális verzió, amikor már a dobás után szinte azonnal beakadunk méghozzá menthetetlenül. Nos az utóbbiban sokszor szívesen tartózkodik a süllő, éppen ezért érdemes ott is keresni, de mivel egy normál jigfejjel ez lehetetlen, használjunk olyan szereléket amelyet ott is elvezethetünk ahol eddig nem is álmodtunk róla.

A harcra kész szerelék!

A szerelék lelke a horog Ennyi az egész

Persze sokan ódzkodnak tőle mivel látszólag nem fog jól akadni a horog a csontos süllőszájban, bizony van nekik is némi igazuk, mert a rejtett horog valóban rosszabbul akad, azonban, ha a nyílt terepen nincs süllő az akadó pedig tömve van velük, melyik a jobb a kapástalanság, vagy a sok kapás, amelyből néhányat nem tudunk értékesíteni?

Így kell állnia a horognak és máris excenter a rendszerünk

Nézzük is pontosan miről van szó és hogyan áll össze a szerelék. A szerelék lelke az úgynevezett offset horog vagyis egy olyan spéci horog amelyre a plasztik csalit felrakva annak hegye nem látszik ki, így nem tud beleakadni semmibe, azonban kapás esetén a plasztikcsali benyomódik a horog öblébe így az addig láthatatlan horoghegy máris ott várja a bevágás pillanatát.

A horoghoz természetesen kell súly is, hogy a megfelelő mélységbe vezethessük csalinkat, ez régen egy bulett ólom volt, manapság azonban ezt a cheburashka ólmok leváltották, a cheburashka nagy előnye, hogy a csali nem tud megperdülni a tengelye körül így mindig felfelé áll a horog hegye és a csali is. Nagyon egyszerű összeállítani ezt a szereléket, egy pici rozsdamentes fület tudunk átdugni rajta amelybe beletudjuk fűzni a füles offset horgunkat arra az egyre kell ügyelni, hogy a horgunk úgy álljon, hogy a kis huzal egyik végében található nagyobb öböl felé legyen a horgunk, illetve a horog öble és a kis kapocs öble is egyfelé nézzen.

A kapocs szabad végét pedig bedugjuk úgy a cheburashka ólomba, hogy az ólmon a vájat, illetve a horgunk öble is egyfelé nézzen, így biztosak lehetünk abban, hogy mindig egyenesen fog jönni a csalink. Felrakhatjuk természetesen ezt is direktben a horgunkra egy not-a-knot kapoccsal. Azonban jobb megoldás, az akadóban egy előke használata. Az előkén belül nem merev drótra gondolok, hanem egy fluorocarbon, vagy fluorocoated zsinórra. A lényege, hogy az akadón megtelepedett kagylók, vagy az ott lévő egyéb éles tárgyak kevésbé tesznek kárt ezekben a zsinórokban, nem 100%-os megoldás, de sokkal megbízhatóbb, mintha sima fonott zsinórral horgásznának direktben. Ehhez elég egy viszonylag rövid előke, melyből maximum olyan hosszút javaslok, amely még rövidebb, mint az általunk dobáskor használt zászló, vagyis az a zsinór hossz, ami a bot spiccétől a csalinkig tart, dobás alkalmával. Ezzel nem lesz zavaró a kötés, amit a főzsinórunk és az előke összekötésére használunk. Kötésnek az uni-to-uni kötést javaslom.

A fonott mellé fogott előkén egy hurkot képzünk, amelyben 4-5 alkalommal átvezetjük az előke végét, majd meghúzni a csomót, majd jöhet ugyanez a művelet a szabadon maradt fonott zsinórvéggel is, innentől kezdve már csak össze kell húznunk a két csomót és levágni a szabadon álló zsinórvégeket.

Aki nem ismerné a plasztik csalik feltűzését erre a rendszerre az bizony gondban lehet éppen ezért tartom fontosnak ennek is az ismertetését. Ami talán legfontosabb érdemes vékonyabb plasztikokat használni, mert azok tudnak a horog öblébe besimulni úgy, hogy a horoghegy a megfelelő pillanatban ki is csússzon.

>Az L&K plasztikok között válogatva kincsekre bukkanhatunk az egyik ilyen a Power Kick, amelyen elősegítve a csali feltűzését és a horoghegy elrejtését, egy külön vájat van a hason és a háton, nem mellékesen pedig nagyon fogós.

Elsőként a csalink orrába tűzzük a horgot, majd körülbelül egy centire a hasa felé kivezetjük. Utána végighúzzuk teljesen a plasztikcsalit befordítjuk teljesen ez elején található görbületig, mint a képen is látszik szépen mutatja a horog hol kell majd átszúrni a hegyét...
...ezen a ponton szúrjuk át a has felől a horgunkat, ezzel harcra készen áll a szerelékünk. Jól látszik a fotón, hogy a horoghegy rejtve van az elakadástól.

Megvan tehát az összeállított csalink, illetve kész az előkénk is, nincs más dolgunk, mint hogy felkössük az előkére a csalinkat és... Azért itt még megállnék és egy utolsó tanácsot adnék, mégpedig azt, hogy itt már nem javaslom a not-a-knot kapcsot, mivel a fluorocarbon, és a monofil zsinórnál már kevésbé biztonságos a not-a-knot kapocs. Éppen ezért, inkább kössük direktben a csalinkat az előkére, erre pedig tökéletes a dupla clinch csomó.

A dupla clinch kötése egyszerű, kétszer átvesszük a cheburashka fülén a zsinórt...

...majd a főzsinóron körbetekerjük 4-5 alkalommalés visszahúzzuk a buplafülbe a zsinórvéget. Itt egész rövidre fogve és megnedvesítve meghúzzuk a csomót. Bevetésre készen.

Hasonló süllőt kívánok mindenkinek

Forrás: Lukácsi Béla

L&K ROZSDAMENTES FONOTT ZSINÓR VÁGÓ OLLÓ

4 290 Ft

Részletek

WIZARD NOT-A-KNOT KAPOCS 6DB/CSOMAG

550 Ft

Részletek
A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...