UL szárazedzés – Jika Rig
Megjelent: 2021. február 28. | Forrás: Őze Dániel

Az elmúlt évtizedben a sügérhorgászat az elérhető és egyre jobban finomodó felszereléseknek köszönhetően mondhatni forradalmasodott. Ezen felszerelésekkel összhangban természetesen a pergetőtechnikák is folyamatosan megújulnak, így már a DS, Texas és egyéb Rigek mellett, érdemes figyelmet fordítani az új perspektívát adó módszerekre is. Ezen metódusok egyik fő bázisát több fronton Japán képezi, mint ahogy a jelen cikkben bemutatott Jika Rig hazáját is. 


A feederesek, bojlisok mikor a kinti idő jóval fagypont alatt mérhető, a következő szezonra készülve, horgokat, szerelékeket köthetnek, az alapfelszerelés karbantartása mellett. De kihegyezve a hangsúlyt a pergetésre, ahol természetesen a nagysüllő szezon közepén a folyóinkon töretlenül érdemes próbálkozni, a csalik rendszerezése mellett, ezen időben, azoknak akik nem szeretnek fagyoskodni érdemes 1-2 új technikát megtanulniuk, mint például a Jika-Riget, melynek lényegi elemeit összefoglalom a következő sorokban.


A Jika-Rig alapjaiban a rákok, férgek és egyéb különleges plasztikok felkínálásához készült, egyedi-élethű, súlytól függően lebegtethető mozgásmechanizmust létrehozó technika. Felszerelésigénye nem mondható soknak, de 1-2 praktikus kiegészítőt érdemes hozzá beszerezni. 

Pár szóban érdemes szót ejteni az alapvető igényeiről is. A módszerhez feszesebb karakterű, gerincesebb botokat ajánlott választani, Light és Medium-Light akcióban, igazítva azt a kifogni kívánt halak méretéhez. Egy jó alternatíva erre a ProGuide zöld nyéltaggal ellátott változata, melynek feszes spicce által tökéletesen lehet érzékelni ólmunkat, amit az aljzaton kell majd kisebb rántásokkal-ejtésekkel végig vezetni. Mechanizmusa miatt kagylópadokra vagy kavicsos területekre is jó alternatívát kínál ez a Rig.


A használt orsó saját preferencia, én a Ryobi Zauber modellek minden méretét maximálisan tudom ajánlani, a fenti bothoz 2000 vagy 3000-es méret tökéletes választás lesz. Főzsinórban a nyúlás miatt a monofilokat háttérbe szorítom, ha ezen technika kerül bevetésre. Lehetőségeinkhez és az adott helyhez, szituációhoz mérten, a legvékonyabb fonottat kell felcsévélni, így az akár 1,5 grammos kis súlyokat is be tudjuk a kívánt kapászónába dobni, nehézségek nélkül. De ezen vékony fonottakhoz is érdemes FC előkét használni, a teljes láthatatlanság és finomság végett.

Én 50-60 cm-es előkét szoktam beiktatni a fonott után, ezt az én szokásaim szerint Double Uni Knot kötéssel szoktam megtenni, mely a fenti ábrán látható lépéssorozattal könnyedén elsajátítható. A 2 zsinórszál egymás mellé tétele után a fonottal és a FC-al 1-1 visszahajtott hurkot kell külön képezni, melybe 5-5x visszakell bújtatni az adott zsinórszálat, majd ezen 2 részcsomó elkészülte után ezt a 2 végletet össze kell húzni.


Van egy másik csomó, amit sokan kedvelnek, köztük Lukácsi Béla is, amiről Ő egy videót is készített. Mindenkinek a saját kezéhez legjobban illeszkedő csomót érdemes kiválasztania, megtanulnia.

De térjünk is rá a Jika Rig elkészítésére. Amire szükség lesz: 2 darab, lehetőség szerint kis méretű (0) kulcskarika, 1 darab offset vagy egyéb füles rablózó horog és egy forgós cseppólom, vagy pálcaólom. A fotón egy 5 grammos ólom látható, de fontos kiemelni, hogy 1,5 grammtól szinte bármekkora súlyig felmehetnénk az adott sodráshoz illeszkedően.

A legelső lépés, hogy 1 kulcskarikanyitós fogóval kinyitva az egyik karikát, abba belehelyezzük a forgóval ellátott végsúlyunkat.


Következő lépésként, ugyanezt kell megtenni a másik karikával is, melyre fel kell helyezni a füles horgot. 


Itt nem szabad ráhúzni elsőre a horgot, hanem a kifeszített karikarésbe rögtön a horog után jöhet is az előzőleg, a másik karikával eszközölt súly felhelyezése.


Az elkészítés ilyen egyszerű. Több nézet van, sokan csak 1 karikát használnak ezen righez, de én azt tapasztaltam, hogy mindig stabilabb szögben érkezik visszaeséskor a felhelyezett plasztik, plusz általában a kis emelés utáni visszahulló fázisban szokott a kapás is bekövetkezni. Csalik terén csak a képzelet szab határt, de egy kiváló variáns lehet UL pergetés során a Floating Long Fly széria rózsaszín tagja.

+1 tipp még a végére. A Jika egy japán szó, mely magyarra fordítva „közvetlen” -t jelent, így sokan direktben kötik fel a Fluorocarbon végére ezt a rendszert, kiiktatva a pergető kapcsok használatát, ezzel érdemes lehet kísérletezni. 

A mini cheburashkák, microjigek mellett ez a módszer is egy merő újítást adhat a különlegesebb mechanizmusával, így érdemes rápróbálni erre a bevált japán stílusra is. 

A módszer bemutatásának mikéntje a legkisebb kreatúrák sikeres bevethetőségének alapját is adja, így ezen apropóból kiindulva érdemes lesz figyelni az elkövetkezendő hónapokban az „Újdonság” szekciónkat, mivel jobbnál-jobb plasztikokkal fogunk hamarosan jelentkezni az UL horgászok sikerességének maximalizálása érdekében.

Forrás: Őze Dániel

WIZARD BRAID SÖTÉTSZÜRKE FONOTT ZSINÓR 135M

5 290 Ft-tól

Részletek

WIZARD FLOATING LONG FLY

1 690 Ft

Részletek

WIZARD FLUOROCARBON TRANSZPARENS ZSINÓR 20M

1 990 Ft

Részletek

WIZARD GRIZZLY KULCSKARIKA PEREMEZETT NICKEL

330 Ft

Részletek

WIZARD PERGETŐ FOGÓ

1 890 Ft

Részletek

WIZARD PREDATEK KARIKA

550 Ft

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...