A horgászcikkipar fejlődése folyamatos, sokszor csak kapkodjuk a fejünket az új termékek láttán. De egyáltalán van még hová fejlődni? Most saját példámon keresztül mutatom be a botok világát, kicsit bemutatva ezzel a legújabb technikákat/technológiákat.
A botok készítésének és gyártásának világában már régóta benne vagyok, kisebb nagyobb mértékben van is beleszólásom a dolgokba, így az érdeklődésem egy új bot láttán természetes. Persze sokszor találkozok sima marketing mögé bújtatott dolgokkal, de vannak, amelyek az én fantáziámat is megmozgatták. A távol-keleti horgászvideók között találtam sok olyan videót, amely már szinte érthetetlen módon hajlanak a botok. ezek persze kíváncsivá tettek, és így sikerült, egy indonéz gyártóhoz eljutnom.
Megtudtam, hogy kizárólag minőségi alapanyagokkal dolgoznak, természetesen szem előtt tartva az árat is. Ugyanis, lehet végtelenül, drága botot készíteni, de kérdés, van e neki értelme? Természetesen, ha a pénz nem számít, és a legjobbat szeretnénk, akkor lehet erre is elmenni, de nálam mindig is a használhatóság volt a fő szempont. Ilyen szemmel megközelítve is kiállta a próbákat ez a bot széria.
Elsőnek kéz bevéve bármely botot, annak markolata illetve könnyedsége adja meg az első benyomást, persze nem szabad elcsábulnunk, egy nehéz terepre szánt harcsázó bot azért a könnyedségtől messze ál. Így érdemes tisztában lenni azzal milyen erősségű a kezünkbe került bot. Az első benyomás után jöhetnek a részletek, melyek sokszor az összképre is hatással vannak, ilyen például a gyűrűk milyensége. manapság kettő gyártó van amely a top minőséget adja, persze ezeken belül is van némi mozgástér, de a Fuji márkát szerintem nem kell senkinek bemutatni, a SeaGuide már kevésbé ismert de ott van a Fuji sarkában. Ezeknek a gyűrűknek a közös jellemzője, a kiemelkedő kopásállóság mellett a kis súlya. Így tud könnyű és gerinces maradni egy blank , vagy bottest, megőrizve annak minden jó tulajdonságát. A gyűrű is kettő részből áll a gyűrű kerete, és a betét, a keret anyaga és formája is rendkívül fontos a végeredmény szempontjából.
Rendben, de felmerülhet a kérdés, akkor mitől lesz kiemelkedő egy bot, mi az ami miatt az eggyik bot jobb. Az igazság mindenkinek a saját kezében van, mindenkinek megvan az egyénileg legjobb legkedvesebb típusú botja, persze ezek mindegyike már magasabb minőségű komponenseket rejt, de lehet egy gerincesebb vagy lágyabb botot szeretni, akár lehet parafanyeleset, vagy EVA nyeleset. Rövidebbet hosszabbat, ezek mind egy picit egyediek. A piacon már sok féle botot találhatunk, melyek közül, megtalálhatjuk a számunkra legkedvesebbet. Ezt viszont kiválasztani talán a legnehezebb, ehhez különböző típusokkal horgászni is kell, nem elég, ha egyszer kézbe vesszük. Azért vannak alapfeltételek amelyek jó ha megvannak egy botnál, így talán könnyebb az első választás.
A gyűrűről már írtam, ott fontos annak könnyedsége, kötése, a felvitt lakk mennyisége, minősége. Belegondolva, csak a gyűrűnél felsoroltam 5 -6 kritériumot, tehát a szempontok száma szinte végtelen. Nálam alap, az első benyomás, kézbe véve legyen könnyű egy bot, szeretem a gyorsabb botokat, bár manapság egyre több olyan botot veszek kezembe amely kevésbé gyors, ez például a domolykó vagy a jászkeszeg horgászatánál lehet jó. Aztán jöhet az orsó, ha azzal is párban van akkor jöhetnek az első dobások. Sok horgásznak elmondom, ne nézd a feliratot egy boton, elsőnek vedd kézbe és anélkül értékeld, hogy bármit tudnál a gyártójáról, és az általa megadott adatokról, sokszor meglepődtem már én is.
Hasonló módon akadtak kezembe a Relix botjai is, de kézbe véve no meg horgászva vele nem hogy megbarátkoztam ezekkel a botokkal, hanem meg is szerettem őket. El kell mondjam inkább a lightosabb vonalat képviseli a nálam lévő széria, de egy kapitális süllő nem lehet neki akadály. A megadott dobósúlyok, 1 grammtól egészen 28 grammig terjednek. Nálunk még kicsit szokatlan ajánlott zsinórvastagság pedig librában van megadva 1 től terjed egészen 18 libráig, ami 0,5 kilogrammtól, majdnem 10 kilogrammig terjed, ez egy ajánlott zsinórvastagság. A legerősebb változattal 30 grammot is dobálhatunk, és a zsinór vastagság 0,08 körüli értékű lehet, amellyel, kapitális halak is kifáraszthatóak, de van a legfinomabb változat a Capung 622 amely 187 centiméteres 1-6 gramm dobósúlyú botot takar.
Ami számomra furcsa volt ezeket a botokat a tengeren is alkalmazzák, azoknak a halaknak az ereje pedig sokszorosa az általunk megszokott édesvízi halakénak. Igazat megvallva én nem is merem annyira igény bevenni a botot, mint azt teszik a távol keletiek. Talán egyszer rávisz a kíváncsiság, de jelenleg még inkább féltem ezeket a pálcákat. Mielőtt valaki a boltokban elkezdené keresni ezeket a botokat, felhívom a figyelmet, hogy kizárólag az lbfishing.hu webáruházban lesznek elérhetőek, szeptember közepétől. Szeptember 15 én javaslom nézze meg mindenki a webshopot, mert ezek a különleges botok mellett számos újdonsággal is érkezem, amely jobbá, egyszerűbbé teszi a horgászatot, azon belül pedig elsősorban a pergetést.