Korábbi írásainkban már megismerkedhettetek a Mann’s csalik legváltozatosabb típusaival, mostani cikkünkben, pedig rendhagyó módon a híres plasztik család legfogósabb twistereinek alkalmazásáról, variálhatóságuk módjáról, a változatos felhasználási területek lehetőségeiről lesz szó. E bemutató szóljon hát az eredményesség, a még több süllőkapás jegyében!
Színes, minden igényt kielégítő választék Mann’s-ből
Bizony nem véletlen, hogy oly sokan a műcsalis dobozuk kollekcióját főként Mann’s plasztikokból válogatják össze!
A lehűlt vizekben nagyon sokan - ahogy jómagam is - a kisméretű plasztikokat jobban preferálom. Valójában a nagyméretű takarmányhal tűnik el először a ragadozó orra elől, a kisebb - kb. öt centiméteres - twistetekkel, pedig jobban le tudjuk utánozni a „megmaradt" táplálékhalat, vagyis ezekkel tudunk természetes hatást kelteni leginkább a ragadozó számára. A fenék közelében jobban, könnyebben tudom irányítani, akár csigalassú tempóban is, ami ilyenkor sokszor bizonyul döntő tényezőnek. A kisebb Mann’s gumihalak és twisterek tökéletesnek bizonyultak az évek során, 4-5-6 cm-es csalik rendkívüli vonzerővel bírtak sügérre, süllőre, csukára , de akár domolykóra is egyaránt.
Kis csalikhoz a legérzékenyebb pálca kell! Az ET Wizard Drop Shot-ja természetesen a süllő horgászatában (is) favoritnak számít!
A CTG twiszterek ötféle méretben állnak a horgászok rendelkezésére, 2,5 cm-től 12,5 cm-ig találkozhatunk velük. A testhez viszonyítva a farokrész extra hosszúságú, lágy kialakítású. Ennek hatására a legkisebb áramlás keltette mozgás is ingerlő impulzusok leadására képes. A test anyaga a megszokott Mann’s minőséget prezentálja, tökéletesen horogálló, sokszori feltűzésre sem szakad, vagy nyílik szét.
Véleményem szerint a „legsüllősebb" szín a Mann’s csalik között!
Folyóvízen, kisebb vízfolyásokon, patakon vagy csatornán engedjetek meg egy jó tanácsot. A csalinkat kis távolságra eregessük magunk elé, és lassan, nagyon lassan terelgessük csak magunk felé. Ne próbálkozzunk a távdobásokkal, vagy másoknak megmutatni milyen mesze tudjuk dobni az akár egy grammos fejjel szerelt apró twistert is, mert saját magunkkal szúrunk ki. A távol eső ponton, a hosszú pórázon megakasztott ragadozó a fárasztás során el fogja riasztani azokat a társait, amelyek a köztes szakaszon álltak be!
A legfogósabbnak bizonyult Mann’s-ek
Süllős pergetésnél gyakorta megesik, hogy kedvenceink nem hajlandók elhagyni a tartásaikat, az ágas-bogas helyek nyújtotta biztonságot adó menedéket. A helyzetünk így sem egyszerű, s hogy még nehezebb legyen a dolgunk, sokszor jön még egy aprónak nem nevezhető akadály: vastag, durva szerelékkel esélytelen, hogy kapást érjünk el!
Ide kell egy igazi drop-shotos pálca, mely rövid, nagyon könnyű, és mindenekelőtt extra érzékeny. Az ET Wizard drop-shot botjának 8 mm átmérőjű (!) blankja elképesztően kecses és könnyed, finom spicce és apró gyűrűi minden rezdülést villámgyorsan közvetítenek, méghozzá egyenesen a markunkba. A szerelék kidobása gyors és pontos, véleményem szerint a monofil zsinóros, apró csalis pergetés netovábbja ez a bot!
Egy érzékeny bottal fantasztikus élmény a süllőfárasztás!
A zsinórok közül a 0,18-0,20 mm-es változatok jöhetnek szóba, a vastagabbak alkalmazása esetén pont a lényeget öljük meg; odavész a finomság, az érzékenység, a csali ideális prezentálása. Ne feledjük, a vastagabb madzag nagyobb felhajtóereje más, számunkra korántsem ideális kényszerpályára, és mozgásra készteti a csalinkat. Akadós helyeken elsősorban off-set horgokat, más néven worm horgokat használunk. Speciális kialakítása lehetővé teszi, hogy a vékony hengeres Mann’s twistert is sajátos módon, úgy tűzzük fel, hogy a horog hegyét visszafordítjuk a puha testbe. Ezzel azt érjük el, hogy a legakadósabb terepen sem ékelődik a szerelékünk a víz alatti ágakba. Ugyanakkor kapás esetén – mely nem is kell, hogy túlzottan vehemens legyen – a csalira irányuló erőhatás miatt a horoghegy a másodperc tört része alatt válik szabaddá, és akadálytalanul hatol be a ragadozó csontos szájába.
Gondoltátok volna, hogy az egyik legfogósabb csali készíthető el belőlük? | Az öt centis Mann’s twisterek a 4-es méretű off-set horgokkal passzolnak a legjobban! |
A szerelék lelke az ún. bullet ólom, mely fazonját tekintve szintén sajátos, a módszerhez tökéletesen passzoló nehezék. A lövedék forma nemcsak a pontos és hosszú dobásoknál hasznos - hiszen rendkívül jók az aerodinamikai mutatói - hanem az akadók környékén is, ugyanis a speciális kúp alakú ólomtest akadálytalanul siklik át a vízben lévő fák ágai között.
Csaliként többféle plasztik is szóba kerülhet, a twisterek és egyéb féregtestű, hengeres felépítésű szilikoncsalik messze a legjobbak a módszerhez.
Bármelyik Mann’s twisterrel elkezdhetjük a módszer elsajátításának cseppet sem bonyolult folyamatát, a csali és a horog méretének összefüggéseire, a méretek helyes arányainak összepasszolására hamar rá fogunk A plasztikok feltűzésére azonban minden esetben figyeljetek oda, higgyétek el, hamar rááll majd a kezetek a nem éppen hagyományosnak nevezhető felfűzésre!
Az eredményesség érdekében a feltételezett süllőtanyák közelében váltogathatjuk a hagyományos jighorgos twisterezést és a twisterrel ékesített drop-shotos módszert. A hatékonyabb megoldásra, a csábítóbb felkínálási módra úgy is több kapásunk lesz!
A hagyományos jigelés eredménye
Fantasztikus kondícióban lévő csapósügér a süllőknek szánt csalira
Az alkonyati órák legszebbje, érdemes volt a módszereket váltogatni és kitartani az elképzelés mellett!
Forrás: Halmos Mihály