Városi horgászat: feeder bottal Budapesten
Megjelent: 2022. január 08. | Forrás: Szabó Bence

A dunai horgászat számomra egyet jelent a tökéletes kikapcsolódással, hiszen a szezon közbeni hajtás után nincs jobb, mint kiülni a Duna-partra és csodálni a gyönyörű folyót! Na jó, azért azt sem bánom, ha akad is valami a horgomra, de őszintén mondom, hogy csalódottan még egyetlen dunai pecámról sem tértem haza! Ha fogtam néhány szép halat, akkor azért, ha pedig nem, akkor a táj szépsége és hangulata miatt voltam boldog a horgászat végeztével. Az idei őszig azonban kizárólag klasszikusnak tekinthető helyeket vallattam a Dunán, távol a város zajától, kint a „vadonban”. Egyre többször gondoltam azonban arra, hogy meg kellene próbálni Budapest belvárosában is a pecát, hiszen biztosan sok ígéretes hely van a város szívében, arról nem is beszélve, hogy az itt fogható halak mérete talán általánosságban nagyobb a temérdek hajókról és mindenhonnan beszórt táplálék miatt. 

Raffer Kristóf barátom és csapattársam hasonló cipőben járt, mint én, hiszen korábban ő sem horgászott még a belvárosban, holott neki is a dunai peca jelenti az elsőszámú kikapcsolódást. Itt volt hát az ideje, hogy belevágjunk ebbe a kalandba és felfedezzük a budapesti Duna-szakaszt közösen! 

Mint minden alkalommal, amikor ismeretlen útra lépünk, ezúttal is az információgyűjtéssel kezdtük. Megnéztünk sok videót, elolvastunk jó néhány írást, illetve sokat beszélgettünk azokkal a horgászbarátainkkal, akik már rendelkeznek helyismerettel a belvárosi Dunán. Az volt a célunk, hogy legyen legalább 2-3 olyan hely, amelyet kipróbálhatunk, aztán az ezeken tapasztaltak függvényében építkezhetünk majd tovább. Az első alkalommal az Erzsébet-híd és a Lánchíd között próbáltunk szerencsét és rögtön néhány kellemetlen meglepetéssel szembesültünk. A hely megközelítése már önmagában is nagy kaland volt, hiszen villamosoztunk és nem keveset sétáltunk, míg elértük a kiszemelt területet, azonban az akadók száma minden előzetes várakozásunkat felülmúlta. Estünk-keltünk a peca során, de a végére azért sikerült néhány szép paducot fognunk. A hely azonban annyira nem tetszett egyikünknek sem, így legközelebb már az Árpád-hídhoz mentünk. 

Megsötétített sajtos etetőanyaggal készültünk mindegyik városi pecánkra.

Na, itt aztán az „akadós pálya” fogalma új értelmet nyert mindkettőnk számára, hiszen bő 2 óra alatt lefeleztük folyóvízi kosaraink számát, illetve megkötött előkénk sem maradt egy darab sem. Persze a feladás gondolata eszünkbe sem jutott, így szedtük a sátorfánkat és elindultunk gyalogosan, hátha találunk a közelben esetleg egy másik ígéretes helyet. Talán mi magunk lepődtünk meg a legjobban, de találtunk! Volt néhány száz méterre ugyanis egy hosszú, kb. 80-100 méteres sóderos placc, pont egy olyan jellegű terület, amilyenen horgászunk egyébként hosszú évek óta a városon kívül. Csak remélni tudtuk, hogy halat is rejt majd ez a szakasz és talán annyira akadós sem lesz, mint a híd melletti terület.

Kész a félvödörnyi kaja, na meg az 1-1 liter csonti!

Az új helyen alapozással indítottuk a pecát.

A River Feederek minden extrém körülményt remekül tolerálnak!

Ezen a részen a sodrás egészen barátságos volt, hiszen kényelmesen tudtunk 30-35 méterre horgászni 170 grammos kosárral, míg az Árpád-hídnál a 300-as éppen csak megállt 25 méteren. Nagyon nem mindegy ez! Gyorsan összehúztuk az egy-egy botunkat és elkezdtünk dobálni a még reggel bekevert sajtos etetőanyagunkkal. 5-5 alapozó dobás után pedig felkerült a méteres előke, melynek végére egy erős, közepesen vastag húsú horog volt kötve. A csali természetesen csonti volt, kezdetben 4-5 szem.

Végre akció! Nem csoda, hogy mindketten örültünk!

Talán a harmadik vagy a negyedik dobásnál tarthattunk éppen, amikor Kristófnak nagyon határozott kapásra kellett bevágnia. Megvan az első hal! Hatalmas kő esett le a szívünkről és mindketten nagyon örültünk, hiszen úgy tűnt, ezúttal megfelelő helyen próbálkozunk! Izgalmas és küzdelmes fárasztást követően, amely során a horog végén küzdő hal kétszer is elakadt, egy pompás jászt szákolhattunk. Csodálatos, egészséges és nagyon jó erőben lévő dunai hal pihent a merítőben! Gyorsan készítettünk róla egy fotót, aztán már engedtük is vissza, hiszen reméltük, hogy ez még csak a kezdet!

Egy fantasztikus jásszal indult a halfogás!

Kedvenc dunai horgunk ezúttal sem hagyott miket cserben.

A csali minden esetben csonti volt. Kezdetben 4-5 szem, később 8-10.

Bár az elkövetkező néhány dobás nem adott halat, kisvártatva nálam is jelentkezett egy pompás jászkeszeg, amely hasonló méretű, nagyjából kilós forma volt csak úgy, mint néhány perccel korábban a Kristófé. Mivel mindketten régen fogtunk már ilyen szép jászkeszegeket, nagyon örültünk ezeknek a halaknak! Titkon azonban bíztunk benne, hogy az egyre több bejuttatott etetőanyagnak és csontinak köszönhetően előbb utóbb egy dunai torpedóval is megmérkőzhetünk. 

További 2-3 termetes jászkeszeg megfogását követően aztán Kristóf botja jellegzetesen bólintott, majd valósággal elindult a víz felé! Horgon az újabb hal, ezúttal vélhetően egy szép márna! Bár nagyon erőteljes kirohanásokat produkált a hal, végül a River Feeder győzedelmeskedett és szákba került Kristóf első belvárosi márnája! Örömünk határtalan volt, hiszen már a harmadik budapesti helyet vallattuk, mire végre sikerült márnát fognunk! Olyan csodás, 3 kilogramm körüli halat tarthattunk azonban a kezünkben, amelyért megérte fáradozni! Nagyon kövér, vaskos hát, vastag, húsos száj és hosszú bognártüske jellemezte a halat, melynek öröm volt visszaadni a szabadságát.

Szákban az első belvárosi márnánk!

Szép, öreg példánnyal hozott össze minket a sors.

Kitartásunk eredménye ez a csodás dunai torpedó!

Ezt követően mindketten elégedetten dőltünk volna hátra székünkben, ha lett volna nálunk szék és nem egy-egy sziklán ültünk volna, na meg ha nem szerettünk volna további márnákat fogni a nap hátralevő részében! Örömködés helyett így folytattuk a pörgős, ütemes, 2-3 percenkénti dobálást, remélve, hogy további márnákat tarthatunk majd a kezünkben! Bár egy kisebb kapástalanság következett, a délután második felében újfent mozgalmassá vált a peca. Fogtunk még néhány szép jászt, egy gyönyörű paducot, illetve nekem is megérkezett az a márna, amelyre nagyon vágytam! Horgászatunk tehát elérte célját, sőt, hiszen mindketten megfogtuk életünk első belvárosi márnáját, na meg egyébként is remekül éreztük magunkat, így boldogan indultunk el vissza az autóhoz a sötétedést követően.

A nap végén nekem is megérkezett az első budapesti márnám!

Az indulás előtt azonban még összeszedtük azt a nem kis mennyiségű szemetet, amelyet a horgászat során a horgunkkal és a kosarunkkal fogtunk. Sajnos ez a belvárosi szakaszon nagyon jellemző, bármelyik helyen is horgásztunk az elmúlt hetekben, mindenhol nagyon sok törlőkendőt, szövetdarabot, fémdarabot és minden egyebet fogtunk. Bár kissé rontja ez a jelenség az egyébként nagyon hangulatos összképet, a legtöbb, amit tehetünk, hogy ezzel az írással is felhívjuk az emberek figyelmét a szemetelés mellőzésére, illetve horgászhelyünk rendbe tételére a horgászat megkezdése előtt vagy a peca befejezését követően. Vigyázzunk környezetünkre! 

Ha pedig a Kedves Olvasók között is van olyan, aki kacérkodik a budapesti Duna-szakasz kipróbálásával, ne hezitáljon, vágjon bele mielőbb! Bár nagyon akadós a pálya, meg lehet találni azokat a helyeket és a helyeken belüli pontokat, ahová nagy biztonsággal lehet horgászni. Ehhez nem kell más, mint némi elhivatottság és kitartás. A halak csodálatosak és a villanyfénybe boruló Budapest szívében márnát fárasztani nagyszerű élmény! Ezért pedig megéri fáradozni. 

Szabó Bence

Képek: Molnár Zoltán

MARUTO HOROG MEBARU MTM-01 BLACK NICKEL

1 890 Ft

Részletek
A jövőt meghatározó ragadozóhalas márka - a Wizard harcsázó botok.
Megjelent: 2024. július 03. | Forrás: Koós Ferenc

A Koós Catfish professzionális harcsás márka mára már a harcsa horgászat teljes eszközigényét lefedő kínálatával, megbízhatóságával meghódította az országot a régiót és most új dimenziók felé tőr a legújabb ragadozóhalas eszköz család a Wizard segítségével. Íme a botok! Az Energofish nagykereskedő és horgász eszköz gyártó céggel karöltve és a távlati céljainak megfelelően a nemzetközi piacok a külföldi harcsások...

Wizard Spin Blade - megújultak a pengék!
Megjelent: 2024. május 25. | Forrás: Lukácsi Béla

A horgászat fejlődése során, vannak olyan dolgok, amelyek soha nem mennek ki a divatból. Ha egyszerűen csak jó valami, akkor ahhoz nem kell sok mindenben hozzányúlni. Így történt ez az L&K botokkal is, amelyek minimális ráncfelvarrás után Wizard ruhába öltöztek. Régi kedvenc, új köntösben. Nem titok, hogy az egyik legkiválóbb és legendásnak mondható széria a Spin Blade, nem véletlenül, hiszen eleve olyan bot került ki Lukácsi Béla kezei közül,...

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...