Elérkezett az október, szinte észrevétlenül csöppentünk a nyárból az őszbe. A lehűlő vizek sorra kínálják a lehetőséget az eredményes rablóhalazásra, ki-ki kedve és tudása szerint nyúl ilyenkor az úszós süllőző, vagy a csukázó pergető bot után. A módszerek sokszínűségében egyvalami nem változik. Most is, ahogyan régen megszoktuk, szükségünk van valami igazán megbízható harapásálló előkére, melyet nem reszel, vagy hasít ketté könyörtelenül a megakasztott csuka foga.
Mai cikkünkben a ragadozóhalas kategóriában található Wizard termékcsaládunk legjobb ragadozó előkéit sorakoztatjuk fel, hogy a teljesség igényével a már korábban bemutatott pergető botok és orsók mellett velük is megismerkedjetek.
Energo Team Wizard ragadozó halas előkék hatalmas típus és méretválasztékban. A tulajdonságukat tekintve legmegbízhatóbb wolfram, titanium és fluorocarbon előkék. |
A fém szálakból készült előkék legelterjedtebb és kedveltebb alapanyaga évtizedek óta a wolfram. A vékony, fizikai behatásnak és mechanikai sérülésnek tökéletesen ellenálló wolframszál a csukahorgászatban legnagyobb mennyiségben felhasznált anyag napjainkban is. A wolframból készült előke vékony, ugyanakkor kellőképpen lágy, ráadásul viszonylag nagy szakítószilárdsággal rendelkezik. Ajánljuk az úszós és fenekező, élő és élettelen csalikkal történő ragadozóhal-horgászathoz és a pergető módszerek mindegyikéhez.
A Wizard titánium bevonatos előkéje a rablózók legmagasabb igényeit szolgálja ki. Tökéletes választás nagyméretű csalihallal, gigászi méretű gumihalakkal történő horgászathoz. Anyagából eredően rettentően merev, ami a fent említett módszereken felül a jerk csalis technikában és a twichelésnél is óriási előnyt jelent! A műcsali mozgását nem rontja le, annak mozgása élethű marad. Az apró rántásokat, és a nagyobb jerk mozdulatokat is hűen imitálhatjuk a segítségével, s ami a legfontosabb, az előke belazulása nélkül!
Különösen a balin és a süllő pergető horgászatához ajánljuk ezeket az áttetsző előkéket, ahol fontos az, hogy a csalink előtti zsinórszakasz láthatatlan maradjon, ezáltal kerüljük a gyanúkeltést. Fluorokarbon előkéink fénytörési mutatói a vízével megegyezők, így a víz alatti láthatatlanság előnyét ki kell használnunk. Tiszta vízben való alkalmazásuk mindenképpen javasolt. Csuka akasztásánál sem kell megijednünk, a fluorokarbon előkék anyaga keményebb, mint a hagyományos monofil zsinór, így kopásállóságuk is többszöröse a módosult szerkezeti tulajdonságuk révén. Több pergető horgász esküszik az ötvenes, hatvanas méretű (tehát a legvastagabb) fluorocarbonok alkalmazására csukapergetésnél! A vékony fluorocarbonokat azonban kimondottan csuka horgászatához nem ajánljuk, mivel a drasztikus nyíró hatást - melyet a csuka borotvaéles fogai okozni tudnak - csak mérsékelten állja!
Víztiszta (transzparens) fluorokarbok előkék 15, 22.5 és 30 cm hosszóságban. Tiszta vizekben, ahol fontos a láthatatlanság! |
Balinozásnál szinte kötelező a fluorocarbon előkék használata. |
Kétség sem férhet ahhoz, hogy a harapásálló előkéknek óriási szerepe van a ragadozóhalak eredményes horgászatánál. Aki veszített már el halat amiatt, hogy harapásálló előke nélkül horgászott, az jól tudja milyen veszteségek írhatóak a számlájára. Ha „csak" a csalihalunktól a horgunktól kell búcsút vennünk a szép csuka mellett, már önmagában veszteség és bosszúság, de ha ráadásul kedvenc wobblerünket, vagy legfogósabb saját készítésű kanalunkat írjuk veszteséglistára, az bizony még fájóbb lehet. A harapásálló előkék használatával mindezek elkerülhetők.
Csali a szájban! Ha nem lett volna előke, bizony a hal se lett volna meg. |
Forrás: Halmos Mihály