Wizardos kövesek
Megjelent: 2012. december 06. | Forrás: EnergoTeam

A legkedveltebb téli célhalak közül több is a sügérfélék családjába tartozik. A névadó sügéren kívül ide tartozik a süllõ, és a kõsüllõ is. Mi most az utóbbival, a kõsüllõvel szeretnénk egy kicsit behatóbban foglalkozni.

Mintegy 50 évvel ezelőtt még elterjedt nézet volt, hogy a kősüllő nem is önálló faj, de Berinkey László kutatásai, a Balatonból és a Dunából fogott süllők és kősüllők egyedein, egyértelműen bebizonyították, hogy más a csigolyaszám, és a külsőre is jellegzetes különbségek két különálló fajt jelentenek.

Testalkata a fogassüllőénél zömökebb, feje rövidebb és magasabb, szája rokonáénál lényegesen kisebb, a felső állkapocs vége nagyjából a szem közepének vonaláig ér. A szájban kifejlett korban nincsenek (10-15 cm-nél kisebb egyedeknél vannak!) a fogassüllőre jellemző ebfogak, csupán apró, hegyes fogképletek találhatóak az állkapcson és a szájpadon.

Zöldesszürke oldalát határozottabb vonalú, 7-8 darab, sötét harántsáv díszíti, melyek a fogassüllővel ellentétben az oldalvonal alatt is jól láthatóak. Az a korábbi nézet, miszerint a kősüllő környezeti tényezőkkel szemben kevésbé igényes, mint a süllő, megdőlni látszik. Laboratóriumi körülmények között vizsgálták a két faj oxigéntűrő-képességét. A vizsgálatok során a fogassüllő tovább viselte el az alacsonyabb oxigénszintet, mint kisebb testű rokona. A süllőhöz képest szűkebb elterjedési területe pedig a specifikusabb élőhely-igényét mutatja.

Kizárólag Európában, ezen belül csak a Fekete-tengerbe és a Kaszpi-tengerbe ömlő folyók vízrendszerében honos. A Kaszpi-tenger mellékén kialakult egy vándorló életmódot folytató formája is, amely a félsós vízben ívik, de az édesvízi folyómederben telel. A két legnagyobb elterjedési körzete a Duna és a Volga medencéje. Hazánkban őshonos, jelentős állománya csak a nagyobb folyókban és a Balatonban alakult ki. (PINTÉR, 2002). A Balaton a faj számára ideális élettérnek bizonyult, hazánkban a legjelentősebb állomány itt található.

A kősüllő a fogassüllővel mindig együtt fordul elő, ami fordítva nem igaz, mutatván a kősüllő behatároltabb élőhelyigényét (SPECZIÁR ÉS BÍRÓ, 2002). A balatoni kősüllő állományának jelentős részét az egynyaras (59%) és kétnyaras (18%) példányok teszik ki, az idősebb korosztályok (>5+) kevesebb, mint 1%-ban képviseltetik magukat. Nagyon szép állománya él a Dunában és a Tiszában is. A ciánszennyezés a Tisza folyóban megtizedelte a kősüllőt, de az eltelt évek alatt a korábbi szintek közelébe regenerálódott az állománya.

A horgászok leginkább ősztől égész télen át találkoznak velük. Az összetettebb vízrendszerekben, mint pl. a Tisza-tó, a nyári hónapokat gyakran töltik a összefüggő nagy sulyommezők környezetében, s az élő folyószakaszokon csak a víz hőmérsékletének csökkenése után jelennek meg, hogy kisebb-nagyobb csoportokba verődve riogassák a kishalakat. Az élő folyón kifejezetten szeretik a mély, lassú szakaszokat, nem ritka, hogy 10-12 méteren kapjuk a legtöbb kapást.

A Dunában az ősz beköszöntével előszeretettel vonul az állóvízű öblözetekbe, és időnként nagy számú csoportokban telel át a sok kishallal megáldott pályákon. Kapókedve a süllőéhez hasonlítva kevésbé rapszodikus, ha megtalálható egy adott szakaszon, nagyon jó eséllyel megfogható. Nyilván eredményesek lehetünk élő kishallal és halszelettel is, de mi most a kövesek műcsalis horgászatásról szeretnénk szólni. Talán a legnépszerűbb kősüllős módszer a plasztikcsalis horgászat. Ennek többféle módozatát is gyakorolhatjuk, a különféle módszerekhez már-más alakú (és alapanyagú) műcsali az optimális.

Az Energo Team Wizard gumicsalijai közül méltán népszerű az "Energy Shad", melynek legkisebb, 9 cm-es modelljei alkalmasak leginkább a kövesezésre. Ez egy klasszikusnak mondható tappancsos gumihal forma, mely mind álló, mind folyó vízen eredményesen használható.

Kifejezetten ajánlható kősüllőre a Wizard sorozat tviszterjei közül a "Triple Tail Grub", ami nem más mint egy háromosztatú farokkal rendelkező, kősüllőre is optimális méretezésű twiszterforma. Kis jigfejre rögzítve ritka, hogy ellen tudjanak állni neki. A legjobb színek közé sorolható a fehér és a zöld flitteres is! Nem ritka - különösen igen tiszta vízben -, hogy a sötétebb változatok, mint pl. a "Red Silver Flake" kiemelkedő eredményt nyújtanak.

Kősüllőre is horgászhatunk vertikális módszerekkel. Ezekhez olyan műcsalik kellenek, melyek a fel-le mozgatás során fejtik ki legjobban csábító hatásukat. Az ellapított hát mellett alternatív farokvégződések jelzik a speciális vertikális csalikat.

Az Energo Team Wizard sorozatából kiemelhető a "Swimtail Minnow", mely a ragasztott szemeivel, és a hiányzó tappanccsal (csak kis vastagodó képlet látható) nagyon jellegzetesen mozgatható vertikálisan. Az egyik kedvenc szín ebből a sorozatból az American Shad, mely fekete hátával átlátszó flitteres oldalával megtévesztően hasonlít egy valódi kishalra, s az egyik legeredményesebb műcsali.

A másik kiváló vertik gumi a "V-Tail" mely a villásfarkú plasztikok mintapéldánya. A hátsó taktusa felülről lapított, s minden úgy van kialakítva rajta, hogy a vertikális mozgatás során könnyedén életre lehessen kelteni. Ezek már 4 collos csalik, tehát a süllők esetében is komoly szerepet kaphatnak.

Legutóbb a Dunán eredtünk a kövesek nyomába, s tapasztalatunk szerint minden nagyobb öblözetben szép állománya gyűlt össze. Akár a Hárosi-öböl, akár az Újpesti-öböl került célkeresztbe, szinte lehetetlen volt hibázni.

Alkalmanként akár komolyabb mennyiséget is össze lehetett bányászni, s mi, az ott horgászók nagyon nagy százalékával ellentétben, vissza is engedtük a kis ragadozókat. Illene rájuk vigyázni, mert remek szórakozást nyújtanak, s műcsalival még nagyobb sérüléseket sem okozunk nekik, így megőrizhetők az utókornak.

Forrás: EnergoTeam

Egyedi, trendi és fogós? Megérkezett a Salmo FWS és LBS!
Megjelent: 2024. március 06. | Forrás: Őze Dániel

2023 év közepén összeültünk Lukácsi Bélával és több beszélgetés és eszmecsere után, vallatva a műcsalis dobozainkat, megkerestük azt a rést és hiányt, ami hiányzott még az arzenálunkból és persze a kínálatunkból. Ezen ötletelések hamar grafikai munkába torkollottak, és a mai trendeknek és tapasztalatainknak hála, megszületett egy teljesen egyedi Salmo szín-páros, az FWS és LBS! Megannyi gyártó és megannyi műcsali elérhető manapság,...

Pergető előkék, máshogyan!
Megjelent: 2024. február 19. | Forrás: Lukácsi Béla

Ha azt mondom hogy pergető előke, akkor nagyon sokan gondolnak a különböző harapásálló előkékre, amelyek, elsősorban a csukafogak elleni védelmet szolgálják. Vannak azonban olyan előkék melyek, egy komplett rendszert alkotnak, vagyis, speciális helyzeteket oldhatunk meg velük. Egy hasonló előkéről már volt szó korábban, mégpedig a Tokyo Rigről, ez azóta óriási népszerűséget szerzett. Van ezenkívül több olyan előke is amely...

Tokyo Rig, a tök jó rig!
Megjelent: 2023. december 20. | Forrás: Lukácsi Béla

Iszapfelhő felett! A ragadozó halaink viselkedését szinte lehetetlen kiismerni. Vannak alap szituációk, mikor valamely helyen szinte biztos, hogy számíthatunk megjelenésükre. Ilyenek az ajkadók környéke, a kövezések vagy egyéb tereptárgyak, de beszélhetünk egyszerű homokredőről is. Aztán van amikor számunkra érthetetlen módon olyan helyen jelennek meg amelyre ritkán számítunk, például az iszapon.   Eleve az iszap réteg taszítja a...

Szeretnél több süllőt fogni? Megérkeztek a Seaguar Fluorocarbon zsinórok, egyenesen Japánból!
Megjelent: 2023. december 16. | Forrás: Őze Dániel

1971-ben a Seaguar feltalálta és létrehozta a szabadalmaztatott fluorkarbon zsinórokat, kifejezetten horgászzsinórok számára készült fluor gyantával. Ezek a Seaguar által gyártott és csak a Seaguar sorozatban használt exkluzív gyanták, valamint a Seaguar kizárólagos ellenőrzése a gyártási folyamat elejétől a végéig, biztosítják a legmagasabb fokú teljesítményt a vizen. Minden Seaguar termék egyedi formulával rendelkezik, és a kívánt zsinórjellemzőknek...

スピニングフィッシング - Megérkeztek a Ryobi pergető botok!
Megjelent: 2023. december 06. | Forrás: Őze Dániel

Hosszas várakozás és tesztelés után, végre a szezonra megérkeztek a sokak által keresett és várt Ryobi pergető horgászbotok! A szortiment első hírnökei a finomabb pergetést favorizáló horgászoknak nyújtanak kiváló minőségű alternatívákat kedvenc hobbijukhoz. Ezen új bot-sorból, először a Micro Power tagot vettem górcső alá, ami a puhább szájú halak, mint jász és domolykó pergetéséhez nyújt megoldást. Egy jó pergető botra érdemes várni,...

Harcsák a pockok nyomában.
Megjelent: 2023. november 01. | Forrás: Lukácsi Béla

Pockokat üldözve, avagy ne csak nézz láss is!   Van egy rággyálónk a mezei pocok "Microtus Arvalis" amely időnként nekünk horgászoknak és a harcsáknak igazi népünnepélyt hoz. Ez a speciális dolog sokak számára ismert de vannak akinek még mindig ismeretlen a téma. Azonban akik ismerik a jelenséget, annak kihasználásáról sem tudnak mindent.     Elsőként ismerkedjünk meg ezzel a kis rágcsálóval, sokan tévesen - sokáig Én is -...