Zsinórok kiválasztása
Megjelent: 2020. április 01. | Forrás: Lukácsi Béla

Nagyon sok fontos eleme van a horgászfelszerelésünknek, amelyek között nehéz fontossági sorrendet felállítani, de kettő ezek közül biztosan a lista elején van, mégpedig a horog és a zsinór. Ha ez a kettő dolog rendelkezésünkre áll akkor már akár kézből is foghatunk halat.

A három fő irány.

Természetesen nem a kézben tartott zsinóros horgászatról szeretnék beszélni -  bár a kuttyogtatásnál eredményesen alkalmazhatjuk - hanem a zsinór kiválasztásának fontosságáról, beleépítve a keresésbe a mai modern lehetőségeket.

A színtelen zsinóroknak elsősorban a tiszta vizekben lehet jelentősége.

Három vonalat különböztetnék meg alapból, ezek közül a hagyományos monofil zsinórt nem kell senkinek bemutatni, valószínű a legtöbb horgász ezzel kezdte pályafutását. A következő a fonott zsinór, ami mára egyre jobban előtérbe került nem csak a pergetés, vagy a ragadozó horgászat hanem az egyéb módszerek között is. A harmadik, amelyet a tulajdonságai miatt meg kell említeni a fluorocarbon.

Színben is specifikusan a módszerhez választhatjuk ki a zsinórunkat.

Ezeken belül természetesen vannak eltérések, és olyan tulajdonságok amelyek már módszer specifikus zsinórokká tesznek egyes darabokat. Így szinte személyre szabottan válogathatunk a piacon lévő zsinórokból. Az elsőként említett monofil zsinór egyik előnye lehet a lágysága, bár mint említettem a monofil zsinórokon belül is vannak olyan tulajdonságok amelyek mássá teszik az adott zsinórt. Így kaphatunk rendkívül lágy de nagy nyúlású zsinórt, ez akár jó is jöhet, hiszen a nyúlás nagyon sokat segít a fárasztásban. Az akasztásban azonban éppen hátrány tud lenni,hiszen a nagytávolságban a zsinór nyúlása elveszi a bevágás erejét, nem is beszélve a kapás érzékeléséről. Így módszerhez igazítottan választhatunk lágyabb vagy keményebb zsinórokat. Szándékosan mondtam keményebb zsinórt és nem a régi hagyományos sprőd jelzést, ugyanis az új zsinórok már kevésbé hajlamosak a sprődségre, vagyis arra, ha lazán van a zsinór csak erős feszítésre lesz egyenes. Az utóbbi tulajdonság természetesen a zsinór átmérőjével egyenes arányban növekszik, vagyis a vékony zsinórok kevésbé tudnak sprődök lenni, míg ugyanebből az alapanyagból egy vastag harcsázó zsinór már olyan mint egy rugó, feltéve persze ha lazán hagyjuk. 

Fonott zsinór esetében elengedhetetlen a megbízható fékű orsó.

A következő nem mellékes tulajdonság a monofil  zsinóroknak a szakítószilárdsága, itt is az alkalmazott módszernek meghatározó szerepe van a kiválasztásban. Mivel a szakítószilárdág egyenes arányban növekszik a zsinór átmérőjével, így sokszor kényszerülünk kompromisszumra. A monofil zsinórok következő nagy előnye a felületének simasága. Azt gondolom nem kell ecsetelgetni, hogy minél simább a zsinór felülete, annál könnyedébben pereg le az orsóról, illetve kisebb az ellenállása a gyűrűkön is, amely könnyebb kezelhetőséget és nagyobb dobástávot eredményez.

A mai modern pergetőbotok elsősorban a fonottzsinóros horgászathoz vannak igazítva.

Következzen akkor egy fordulat, vagyis nézzük meg a fonott zsinórokat, azt már régebbi írásomban említettem, hogy a fonott zsinór fejlődését az elejétől fogva sikerült figyelemmel kísérnem, így tudom milyen buktatói vannak, és voltak a fonott zsinórnak. Legnagyobb probléma a valós átmérő, erre sajnos nincs pontos recept, én azt vallom vegyük kézbe, érezni fogjuk milyen a zsinór, mennyire lapos, milyen a felülete vagyis a szövése. Sajnos volt egy időszak mikor nem valós adatokkal jöttek ki egyes zsinórok, ez leginkább onnan indult, hogy lapos zsinórok jöttek a piacra és természetesen a vékonyabb adat volt a mérvadó a csomagoláson. A piac pedig erre úgy reagált, hogy senkinek nem lett pontos átmérőjű fonott zsinórja, leginkább mindenki aláment a valós méretnek. Ez lehetett akát a háromszoros méretkülönbség. Sajnos a horgászok elsősorban a megadott adatokra, és nem a valós méretre voltak vevők, így harapózhatott el a valótlanméret  háború. 

Közben - szerencsére - az újabb technológiák révén egyre jobbak és az adatok alapján is egyre mérethűebbek is lettek a zsinórok, és a tudatosabb vásárlók, manapság már kézbe veszik a zsinórt mielőtt kosarukba raknánk, bár ez a mostani digitális világban nehezebb, de egyszer elég megvizsgálni egy adott márkát ahhoz, hogy helyesen döntsünk.

A kötelék a hal között nagyon fontos tud lenni, nélküle nincs horgászat.

A fonott zsinórok mellett kétségtelenül az egyik legmeghatározóbb érv azok nyúlása, vagyis nem nyúlása, természetesen ennek van hozadéka is. Az igaz, hogy itt minden pöccintést, apró követ, koppintást megérzünk, illetve a kapás és a halak megakasztása is hihetetlen gyorsan megy, azonban ennek ára is van. A monofil zsinóroknál előnyként említett fárasztást elősegítő nyúlás itt eltűnik, így a horgásznak finomabb kézzel kell bánni fárasztáskor, illetve kizárólag makulátlan fékű orsót tudunk használni, sőt az orsónak a zsinórrakása sem mellékes, mert ha kicsit is rosszul rakja az orsónk a zsinórt, akkor garantált a gubanc. A másik pont a bot kérdése, itt is kell megfelelő, fonott zsinóros horgászathoz készített bot, ami esetleg segít a fárasztás során, de kellően merev ahhoz, hogy azért az érzékenység megmaradjon. 

Itt is fontos a felülete a zsinórnak, minél sűrűbben szövött egy zsinór elméletileg annál simább a felülete, illetve az újabb technológiák lévén már szinte észre sem lehet venni, hogy lapos lenne egy zsinór. Vannak speciális bevonattal ellátott zsinórok, amelyek szinte láthatatlanok, de a felülete a zsinórnak okkal selymesebb és már közelít a monofil zsinórok felületéhez.

A képen is alig kivehető a fluorocarbon előke, nem mellékesen pedig a csukafogaknak is ellenáll.

A zsinórok színéről is érdemes említést tenni, a monofil és a fonott lehet sokszínű, ez szintén módszerenként változó lehet. Például a jiges horgászathoz érdemes élénk színű zsinórokat használni, növényes területeken a zöld színt érdemes , míg a tiszta vizekben a semleges színű zsinórokat. Egy fontos tényezőt ne hagyjunk figyelmen kívül a monofil zsinórok nem vesztik színűket esetleg minimálisan, míg a fonott zsinórok mindegyike veszít idővel az eredeti színéből.

Jól megválasztott zsinórnál nem probléma a halak megakasztása és kifárasztása.

A fluorocarbon eleve víztiszta ugyanis annak az egyik előnyös tulajdonsága, hogy kevésbé látszik a vízben, így felesleges elrontani ezt a tulajdonságot plusz színezéssel, egy másik fontos tulajdonsága a kopásállósága, nagyon sok alkalommal vehetjük hasznát köves, kagylós terepeken, de akár még a csukafogak ellen is nyújt némi védelmet. Fontos, hogy folyamatosan ellenőrizzük a fluorocarbon utolsó méterét mert ott szálkásodik ki leghamarabb. Egy zsinór levágással pedig sok bosszúságtól menthetjük meg magunkat. A fluorocarbon zsinórok használatának leginkább előkeként van szerepe, mert a merevsége nehézkessé teszi  a használatát, azonban akár fonottal, akár monofillzsinórral használva már élvezetjük a fluorocarbon zsinórok előnyeit is.

L&K FINE BRAID 8 SÖTÉTZÖLD FONOTT ZSINÓR 150M

6 990 Ft-tól

Részletek

RYOBI ZAUBER GT ORSÓ

53 990 Ft-tól

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...