Itt az új L&K Pro Guide pergető bot - hosszú, rövid, hosszabb!
Megjelent: 2019. szeptember 19. | Forrás: Lukácsi Béla

A címben szereplő szójáték a pergető botok piacát jellemzi. Amikor elkezdtem pergetni, akkoriban még előfordult az akár 360-as pergető bot is, sőt a 300-as már nagyon rövidnek számított. Aztán egyre rövidültek a pergető botok, manapság már nem kell keresgélni a 200-as, vagy az attól rövidebb botokat sem. Valójában milyen az ideális pergető bot hossza?

Előbogarásztam egy régi fotót, amelyen már a rövid botot preferáltam,

A hosszabb nagytestvér kialakításában nagy segítségre volt a már kíváló alapokkal rendelkező 198 centis változat.

A peregetés térhódítása igazából a wobblerek, majd utána a plasztik csalik, illetve a fonott zsinórok megjelenésével indult el. Addig leginkább a támolygó vagy a körfogó villantó használata volt egyenlő a pergetéssel. Ahhoz hogy egy könnyű wobblert vastag monofil zsinóron tudjunk vezetni, bizony kellett a lendület és a megfelelő erőkar, ehhez pedig hosszú bot dukált, ezért lehettek a hosszú pergető botok a divatosak korábban. Természetesen ma is sokan gondoljuk úgy, hogy jó lenne még egy picivel nagyobbat dobni, de az esetek nagy többségében, ez nem csak bot hosszának növelésével oldható meg.

Csónakból horgászva eleve oda állunk, ahová akarunk, és nem kell attól tartani, hogy túl közel állunk a ragadozókhoz, erre számos példát tudok felsorolni. A partról horgászat során lehet esetleg problémánk, de ott is van lehetőségünk helyet változtatni, esetleg így közelebb kerülni a jónak élt pontokhoz.

A harcsás pergetés során nem volt sok lehetőség, egy brutál erős 330-as botot néztem ki magamnak, de akkori bánatomra nem volt éppen kapható, ellenben volt egy 300-as, ami mai szemmel már sokkal jobb döntésnek bizonyult. Mivel sorra fogtuk barátaimmal a szebbnél szebb harcsákat, egyre feltűnőbb lett, hogy én sokkal hamarabb kifárasztom a harcsáimat. Később rájöttünk ennek okára is. A kisebb erőkarral, sokkal gyorsabban felőröltem a harcsa erejét. Nem beszélve arról, hogy én sem készültem el az erőmmel egy nagyobb harcsa kifárasztása után. Ezután már kerestük a rövidebb botokat, és rengeteg keresgélés után találtunk végre 270-es megfelelő botot is. Ezzel még egy lépést tettünk végre az ideális bot megtalálása felé. Aztán az egyik kiállításon szembe jött egy 180-as üvegbot, amelyet tengeri horgászatra terveztek, de az ereje megfelelőnek bizonyult a harcsák ellen is, ráadásul a brutálisan kedvező ára miatt meg is vásároltam egyet belőle.

Ez az akkoriban nevetségesnek számító rövid bot, kiválóra vizsgázott, elég volt a csónakos pergetésre, és kiválóan lehetett vele irányítani a harcsákat fárasztás közben.

Azóta nagyon sok idő telt el, és már én is magaménak tudhatok egy saját nevemmel fémjelzett pergető botot, természetesen 200-as tartományban, pontosabban 198-as hosszban, ami kiválóan vizsgázik a mindennapi horgászatok közben. Azonban felmerült bennem is a kérdés. Valóban jó ez a bothossz mindenre?

Leginkább a süllőket kergettem a legerősebb piros változattal.

Sajnos nem, éppen ezért kezdtem el vizsgálni, hogy milyen hosszú botra lehet még szükségem, ami valóban hasznos is lehet a pergetések során. Így most elmondhatom, hogy a méretet növeltem. A 220-as hosszú bot megérkezett a Pro Guide szériában, amely szinte mindenben megegyezik az elődjével, kivéve persze a bot hosszát és az ebből eredő botsúly növekedést.

A 220 centiméteres változat is 4 variációt kínál.

Miért is kellett megnövelni a bot hosszát? Elsősorban csónakból szoktam horgászni és csak ritkán maradok parton, azonban a parti pergető múltamat nem lehet elfelejteni, bármennyire is ritkán pergetek partról, tudom a parti horgászat korlátait. A fárasztás során itt sincs probléma, azonban egy partszéllel párhuzamosan vezetett csali esetében már jól jöhetnek a plusz centiméterek. A hosszabb bottal a parttal párhuzamos törésvonalat könnyebben meghorgászhatjuk és ott vezethetjük el a csalinkat ahol leginkább kapásra számíthatunk. Persze ez a vonal előfordul, hogy sokkal bentebb húzódik, akár lehet 4 méterre is, így lehetne 20 centiméterenkénti méretnöveléssel, akár 5 bot is, ami értelmetlen lenne. A 220 centiméteres bothossz még nem túl kényelmetlen fárasztáskor, és a súlyát sem növeli meg a botnak, ez a valódi eredményes méretnövelés.

Különböző színek, mind más erősségre utalnak.

Csónakos pergetésnél is van azért előnye a 220-as botnak. Amikor erősebb sodrásban horgászunk meg egy akadót, akkor a sodrás nagyon gyorsan a sodrással megegyező vonalba rendezi csalinkat. Ezt a sávot ki tudjuk szélesíteni, ha jobbra és balra fordulunk, esetleg a hajó szélességét is kihasználjuk a feladatra, de a hosszabb bottal is szélesíthetjük a meghorgászott sávot. Esetünkben 40 centiméterrel szélesebb sávot tudunk meghorgászni, ami bizonyos esetekben pont elég a plusz kapáshoz. Mielőtt azonban túlságosan eltolódnánk, a hosszabb botok felé, érdemes tudni, hogy általánosságban a 200-as botok a legkezesebbek, talán az UL botok kivételek ez alól, amelyek lehetnek akár 180-as hosszúságúak is.

A spicc kis kicsit különleges festést kapott.

Ha valakinek felcsigáztam a figyelmét a bot iránt, akkor most megtudhatja, hogy mit is tud ez a nagyszerű pergető bot.

Mint említettem egy 220 centiméter hosszú botról van szó, amely 4 erősségben kapható, a nyele osztott. az osztásnál pedig különböző színnel vannak jelölve az erősségnek megfelelően. A fehér a legfinomabb pecákra való a maga 2-10 grammos dobósúlyával. A következő a sorban az 5-17 grammos dobósúlyú zöld, utána a sárga következik 10-28-as dobósúllyal, majd a sort a piros zárja 14-42 grammos dobósúllyal a sort. Utóbbival már bátran nekirugaszkodhatunk a harcsák megfogásának is.

Sok apró figyelmesség teszi teljessé azt a pergető pálcát.

Amit, még nem említettem. Kétrészes botról beszélünk, ami egy 220-as hossznál már fontos lehet. Van egy különleges festése, az utolsó 4 gyűrű kötésének festése sárga színt kapott ezzel is növelve a kapás érzékelésének eme szegmensét, ez főleg a szürkületi órákban lehet lényeges.

Hasonló süllőket kívánok mindenkinek, nekem bejött a saját márka.

Mennyire jó az új bot? A választ csak később kapjuk meg, de a rövidebb testvér használói által kapott sok pozitív visszajelzés, mind azt erősíti meg, hogy ez egy igazi vérbeli pergetőbot sorozat lesz.

Lukácsi Béla

L&K PROGUIDE PERGETŐ BOT

11 800 Ft-tól

Részletek
Fonott zsinór kisokos
Megjelent: 2024. december 28. | Forrás: Lukácsi Béla

A fonott zsinór megjelenése kétségtelenül újabb távlatokat nyitott meg a horgászatban. Ezen belül is a legjelentősebb felhasználási terület a pergetés. Most ezt a kavalkádot mutatom be, és segítek eligazodni a fonott zsinórok erdejében. Manapság óriási a választék a fonott zsinórok terén Kezdésnek számoljunk azzal, hogy mikor ezeket a sorokat írom, már lehet a kiadás küszöbén áll egy új dolog, így mikorra megjelenik az írás, vagy éppen...

Wizardos portyákon - csukás vizeken
Megjelent: 2024. november 30. | Forrás: Bokor Károly

Még el sem kezdődött az ősz, de már alig találtam a helyemet, annyira vártam a csukás pergetéseket. Nem csak a csukák fokozódó étvágya, a számos Wizard újdonság tesztelése is izgalmakat, kihívást jelentett. A pergetőbotok, főként a régi-új ismerősök, „átöltöztetve”, már egy ideje jól bizonyítanak. Süllő és balinfogások után velük is a csukák következhetnek – gondoltam, biztos voltam benne, hogy a krokiknál is minden rendben lesz a botokkal....

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...

Wizard-os portyákon
Megjelent: 2024. szeptember 07. | Forrás: Bokor Károly

Amint vége lett a domolykó tilalmának egy kis portyázásra azonnal indulnom kellett. Nem véletlen, hogy nem akartam tovább várakozni. Egyrészt nagyon beleszerettem a domolykó pergetésébe, másrészt az új Wizard botok közt a Micro Jig 3-15 grammos pálcáját ebben a műfajban is szerettem volna kipróbálni. Néhány hónapja már ismerkedem ezekkel a főként ízléses küllemükben „Wizardosított” pergetőbotokkal, de a fajlagos tilalom a fejesek pergetését csak a...